24 hodin za den

Náš čas tady na Zemi je vyměřený. Nemyslím teď délku života, ale čas, který máme přidělený každý den. Jedná se o 24 hodin. O nic víc, o nic méně. A záleží jenom na nás, jak s nimi naložíme.

24 hodin jako koláč

Když si rozebereme celý den na jednotlivé části, můžeme zjistit, jak vlastně využíváme přidělený čas.

Zaměstnaní 8 hodin

Pokud chodíte do zaměstnání, tak průměrně každý pracovní den odpracujete 8 hodin. Může to být o něco více, nebo o něco méně. Do zaměstnání chodíte, abyste měli peníze na naplnění vašich potřeb – jídlo, ubytování, zábava, doprava. Můžete v zaměstnání trávit méně času, pokud vám finanční situace vyhovuje, nebo žádný čas, pokud jste rentiérem. Po odečtení nám za den zbývá 16 hodin (24-8).

Spánek 8 hodin

Každý den potřebujete nabrat energii na ten následující. Ideální je odpočívat ve formě spánku, kdy se tělo regeneruje. Spánek zabírá průměrně každý den 8 hodin a  je pro tělo nesmírně důležitý. Při nedostatku spánku začíná člověk postupně bláznit. Po odečtení nám za den zbývá 8 hodin (16-8).

Strava 2 hodiny

Bez jídla bychom nemohli doplňovat energii. Když se ale podíváme, jak velký čas zabírá strava v našem koláči, není to nezanedbatelná položka. Za den máme v průměru 3 jídla – snídaně, oběd a večeře. Každé jídlo zabere něco přes půl hodiny času na spořádání. Nezapočítávám čas na přípravu. Po odečtení nám za den zbývá 6 hodin (8-2).

Doprava 1,5 hodiny

Dopravujeme se do práce a zase zpět. I tato činnost ubírá čas z našeho dne. Můžete tento čas zkrátit tak, že budete pracovat z domu, nebo si najdete zaměstnání, které je vám blíže. Po odečtení nám za den zbývá 4,5 hodiny (6-1,5).

Dalo by se pokračovat dál, ale pro představu to bude stačit. Budu předpokládat, že máme 4,5 hodiny času každý den. Jak ho teď využít a neubíjet?

24 hodin za den
24 hodin za den rozloženo do jednotlivých aktivit.

Každý máme ve svém dni stejných 24 hodin, záleží jen na nás jak je využijeme.

Využít čas naplno

Mezi činnosti které denně provádíme patří sledování televize, kontrola emailové schránky, brouzdání po internetu a facebooku. Tyto činnosti nám čas spíš ubírají a nepřinášejí nic užitečného. Jestli je chcete zkrotit, doporučuji nastavit si plán, kdy a jak dlouho budete tyto činnosti provádět. Ideálně by se jejich výskyt měl v čase snižovat. Prostě a jednoduše místo 4 dílů seriálu se podívejte jenom na jeden.

Naproti tomu můžete váš čas využít k učení čehokoliv, věnování se rodině nebo můžete udělat maximum pro své zdraví tím, že si zacvičíte nebo zaplavete.

Když z 24 hodiny zbývá jenom 4,5 na vaši aktivitu, je potřeba být vybíravý. Těchto dvacetičtyřhodinových dnů v našem životě je omezené množství. Není jich nekonečno. Když se všechny vyčerpají, nastává smrt. Přirozená součást života, stejně jako zrození. Záleží jenom na vás, jestli svůj příděl promrháte nebo využijete. Volba je vaše.

Typický den v mém životě

Můj typický den je opravdu „typický“ pouze v uvozovkách. Vždy záleží na okolnostech. Žádný den není stejný. Pokusím se ale pro názornost napsat, co všechno provádím se svými 4,5 hodinami času.

Po návratu ze zaměstnání a v závislosti na tom jaký je den, si buď zacvičím, nebo se věnuji rodině. Hrajeme s dcerou různé hry a skládáme skládačky, honíme se po podlaze, lezeme po čtyřech (ke cvičení se dostanu tak jako tak). Když je venku hezky, jdeme se projít ven. Navečeříme se a jdeme si ještě hrát. Když uspávám maličkou, čteme pohádku před spaním. Potom si přečtu část knihy nebo článek v magazínu. Když jsem unavený a nebo mám náladu, podíváme se na film. Většinou v pondělí dokončuji přípravy na nové články, takže na nic nekoukám, ale píšu a edituji.

Předtím jsem často koukal na filmy a seriály nebo sledoval na internetu největší novinky čehokoliv. Ale po čase mě to přestalo bavit. Neměl jsem z toho nic než ztrátu času. Přeorientoval jsem se na vytváření místo konzumace. Věnuji se psaní nebo vymýšlení her pro naši maličkou. Obojí je zábava, ale taky pekelně náročná činnost. Když si čtu nějakou knihu, rozmýšlím se, jaká to bude. Když má člověk omezený čas, je donucen si vybírat.

Jestliže máte pocit, že za den máte 24 hodin jen pro sebe, tak vám gratuluji, nebo doporučuji udělat si pečlivou analýzu, jako jsem provedl o několik řádků výše. Když zjistíte, že čas který máte opravdu pro sebe, je výrazně menší než slibovaných 24 hodin, třeba to pro vás bude motivace k tomu se zamyslet, jak tento čas účelně využít.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Ben Cremin via Flickr cc