Doporučená četba na březen: měsíc knihy

Před Vánocemi jsem doporučoval knihy pro pohodové čtení u domácího krbu. Přiblížil se březen a to je měsíc knihy, takže jsem se rozhodl napsat další článek o knihách, které jsem četl, zanechaly ve mně dobré pocity a stojí za to si je přečíst. Pusťme se do toho.

Nakopnutí

Restart – Jason Fried a David Heinemeier Hansson [kniha]

restart-Jason_Fried_a_David_Heinemeier_HanssonUž dlouho jsem si knihu chtěl přečíst, ale neměl jsem ji doma. Naštěstí se objevila pod vánočním stromkem. Pustil jsem se rychle do čtení a knihu jsem přečetl za pár dní. Tak hodně mě uchvátila. Autoři založili společnost 37signals a popisují svůj pohled na podnikání. Kniha je logicky rozčleněná do několika oblastí. Každá oblast obsahuje několik kapitol, které se většinou vejdou na stránku. A jsou doplněny kresbou k tématu. Kniha je velice minimalisticky podaná a sděluje zásadní informace zábavnou a úspornou formou. Hlavní téma je pohled na podnikání a jakých chyb se vyvarovat. Po přečtení vám ale dojde, že se rady dají aplikovat do každodenního života. Třeba: Zaměřte svou energii na to, co můžete změnit, neplýtvejte jí tam, kde to nejde.

Pohyb a cvičení

Original strength (Původní síla) – Tim Anderson, Geoff Neupert  [kniha]

Original_Strength-Tim_Anderson_a_Geoff_NeupertJedna ze zásadních knih o cvičení. Nebo ještě lépe o tom, jak vůbec začít, než se do samotného cvičení pustíte. Zatím vyšla pouze anglicky. Kniha je vhodná pomůcka pro všechny, kdo by se chtěli pořádně hýbat a začít se cvičením. Vysvětluje pohybové vzory a na předložených cvicích se můžete postupně zdokonalovat. Autorům jde hlavně o navrácení původní síly zpět lidem, kteří v moderní době dělají všelicos, jen se přestali hýbat. Je i výbornou pomůckou při zranění a následné regeneraci. Vychází z pohybů, které musí děti absolvovat, aby se z lehu postupně dopracovaly až k chůzi. Mám velké štěstí, že jsem mohl pozorovat naši dceru, jak prováděla samovolně tyto pohyby a postupně se zdokonalovala. Učil jsem se vlastně s ní. Ještě teď lezeme spolu na zemi po čtyřech. Skvěle se bavíme a ještě k tomu cvičíme, ideální spojení. Cviky z knihy Original Strength jsem zapojil do své rozcvičky před každým cvičením. A všem vřele doporučuji také je přidat. Jestliže je něco, co dokáže zpevnit a provázat celé tělo, tak jsou to cviky z této vynikající knihy. Opravdu vám dokáže navrátit původní sílu a ohebnost.

Náročné odreagování

Zámek – Franz Kafka [kniha]

Zámek-Franz_KafkaJedna z velice obtížných knih na čtení. Vydržel jsem a dočetl až do konce. Musím říct, že mě kniha neskutečně vytáčela. Ale přesto doporučuji k přečtení. Popis byrokratického molochu se všemi příkazy, nařízeními a výjimkami je opravdu povedený. Až mi běhal mráz po zádech, když jsem sledoval osudy lidí a jejich bezmeznou poslušnost k autoritám a systému. Úkol je jasný: dostat se na zámek a vyžádat si napravení situace na úřadě, ale na zámek se nedá jen tak dostat. A potkat toho pravého úředníka, který má váš případ na starosti, je opravdu nadlidský úkon.

Zámek – Jaromír 99, Franz Kafka a David Z. Mairowitz [kniha]

Zamek-Jaromir_99_Franz_Kafka_a_David_Z_MairowitzJeště jednou uvádím dílo Zámek, ale tentokrát v komixovém ztvárnění. Kdo by se nechtěl pouštět do četby originálu, má tuto jedinečnou možnost přiblížit si osudy pana K v grafickém hávu. Kresby jsou opravdu povedené. Barevné podání je strohé, ale dokresluje ponurost celého díla. Ideální možnost pro studenty, kteří mají Kafku v povinné četbě.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Kate Ter Haar via Flickr cc