Nezapomeňte na dovolené na dobré návyky

Tenhle týden jsem se vydal s rodinou na dovolenou. Vyjeli jsme do oblasti Broumova. Ubytovali jsme takříkajíc na konci světa, kousek od Polských hranic v malé penzionu. Okolní příroda je nádherná a je to všude, tam kam se chceme podívat, kousek. Máme na plánu navštívit blízké skalní město, okolní zámky a hrady a také válečné pevnosti. Program je opravdu nabitý a ještě do toho, abych nezapomněl na dobré vychování a hlavně na všechny návyky, které celý rok praktikuji.

Ano čas dovolených je velice zrádný a lidé si rádi popustí uzdu a nechávají se unášet v rytmu nějaké omamné hudby, která se svádí ke všem neřestem, kterým se celou to dubu předtím úspěšně s velkým úsilím vyhýbali. Nezapomeňte na své návyky a praktikujte je dále. Je to z toho důvodu, abyste na ně nezapomněl a nesklouzli zase ke špatným návykům, kterých jste se předtím zbavili.

Jaké návyky praktikuji na dovolené

Hned na začátku se musím přiznat, že jsem jeden z nich ožele. Jedná se o přerušovaný půst. Tedy v mém případě jsem přerušovaný půst vynechal. Běžný den u mě, kdy nejsme na dovolené vypadá tak, že snídám někdy kolem 12. hodiny. Pro mě je to snídaně, pro jiné je to již oběd. A poslední jídlo si dávám maximálně do 20 hodin večer. Ale řekl jsem si, že si užiji dovolenou s rodinou a budu s nimi snídat. A musím říci, že jsme si to užili. Už na ně nemusím jenom koukat, jak si ládují svoje břicha po ránu, ale mohu se také přidat. Snídaně po ránu není nic, bez čeho bych se neobešel, takže až se vrátím z dovolené, tak si zase budu užívat svoje snídaně ve 12 hodin.

Cvičím každý týden třikrát, pokud mi to vyjde a o cvičení jsem na dovolené nechtěl přijít. Co tedy mohu dělat pro to, aby moje tělo nezlenivělo, když kolem není žádná posilovna? Naštěstí posilovnu ke svému cvičení nepotřebuji, stačí mi stará dobrá gravitace a vlastní tělo. Většinou tyhle dvě věci s sebou mám, takže to nebude problém. Našel jsem si na procházce s dětmi kousek od penzionu, takové místo, kde je potůček a je na něm malé vodní kolo. Holky si tam mohou v klidu hrát a cákat se vodou a já si mohu odcvičit svoje cviky. Hned vedle potůčku byl mladý strom, který měl příhodně vysoko větev, tak akorát tlustou, na které jsem se mohl přitahovat. Kliky jsem zvládl na zemi a stoj na hlavně jsem mohl provést díky nedaleké autobusové zastávce.

Ještě se každé ráno věnuji rituálu ochlazování studenou vodou pomocí metody Wima Hofa. A takový rituál se dá krásně provádět i na penzionu, protože tady máme sprchu a voda je opravdu studená. Takže i tento návyk dodržuji pravidelně. Je to pro mě takový dobrý start do nového dne. Krásně mě probudí, když jsem ještě rozespalý a donutí mě zcela otevřít oči a začít naplno vnímat.

Neleňte

Tohle jsou moje návyky, o které jsem se s vámi chtělo podělit. Pokud jste na dovolené, nebo se na nějakou chystáte, tak si vezměte svoje návyky s sebou. Nemusíte je dodržovat všechny, ale určitě se vyplatí, když nevystoupíte z rytmu a několik jich zachováte ve svém dovolenkovém programu. Takovýto přístup se vám bude jistě hodit, i když nepojedete na dovolenou, ale třeba na pracovní cestu. Tam má také člověk pocit, že nemůže všechno stihnout. ale je to jen o tom, vyhradit si na svůj návyk čas a dát si ho do kalendáře. Poté už nic nebrání, abyste se do něj pustili.

Rád se s vámi podělím o svůj návyk přerušovaných půstů. Již několik měsíců se mu naplno věnuji a chtěl bych shrnout své dosavadní zkušenosti, s touto metodou, takže některý z dalších článků budu věnovat tomuto tématu.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Sean O. via unsplash cc