Promluvit si z očí do očí

Po náročném dni v zaměstnání přijdete domů v očekávání, že si chvilku odpočinete a načerpáte energii. Jenže vaše drahá polovička vám připravila seznam úkolů toho, co je ještě potřeba udělat. Všechny tyto úkoly jste kdysi v minulosti odsouhlasili, ale ještě jste se k nim nedostali. Vás to v tu chvíli pěkně namíchne a řeknete něco, na co nejste hrdí. Vaše drahá polovička na danou situaci reaguje a už je hádka na spadnutí.

Kolega v práci vám neustále hází klacky pod nohy a snaží se vás znemožnit na poradách. Vy už jste to řekli ostatním kolegům, tak proč jemu to nedojde, že je vám to nepříjemné?

Prodavačka v supermarketu je na vás nepříjemná, říká, že zdržujete frontu, když si svoje věci balíte do tašky. Jenže rychleji to nejde, když máte zrovna pochroumanou ruku. Jak to, že ona to neví? Proč se na vás neustále mračí?

Celkem běžné situace z našeho života. Všechny mají jedno společné. Očekáváme, že ostatní budou vědět, jak se cítíme. Jenže v tomhle je velká potíž. Ostatní mohou jen těžko odhadnout, natož přesně vědět, jaké jsou naše pocity. Bez toho, abychom jim o nich neřekli, nemají žádný způsob, jak to zjistit.

Promluvit si, podělit se

Podělit se o naše pocity s ostatními je velice důležité. Jednoduchý rozhovor dokáže doslova divy. Sdělit svůj názor a nebát se odpovědi. Je lidskou vlastností předpokládat, že co řekneme, ostatní nemusí vždy dobře pochopit, protože naše názory nejsou obvyklé. Nezapadáme do žádné škatulky. Můžeme se za to stydět, ale je to zcela zbytečné. Každá jednotlivé osoba je přesně taková jako my, prostě nezapadá. Jen se to všichni snažíme maskovat. Někomu to jde lépe, jinému hůře. Je ale škoda maskovat tuto naši jedinečnost. Díky tomu můžeme být sami sebou.

Jak to ale souvisí s tím, že vám kolega hází klacky pod nohy, drahá polovička vám nerozumí beze slov nebo prodavačka je na vás nepříjemná? Souvisí to velice úzce. Jedině tehdy, když si dokážeme s druhou stranou otevřeně promluvit ohledně toho, co nás trápí, může druhá strana změnit své chování.

Stačí si promluvit a otevře se před vámi nový svět. Druzí jsou velice chápaví, když vědí, o co se jedná. Dejte jim šanci vás trochu poznat a vy jim na oplátku ukažte kousek sebe. Není za co se stydět.

Řešení starostí

Dokážete se obejít bez hádky s drahou polovičkou, když vysvětlíte vaše důvody, proč se zrovna teď do plnění všech úkolů nepouštíte, že potřebuje chvíli oddechu po práci. Poté se klidně do úkolů vrhnete. Jenom si o tom promluvit.

Vezměte si kolegu v práci stranou a otevřeně si promluvte o tom, co vám provádí, a jak se při tom cítíte. Možná budete překvapeni jeho odpovědí, že to nedělal vůbec se záměrem vám nějak ublížit. Z jeho strany to mohla být jen nevinná zábava. Teď však ví, že není potřeba pokračovat v takovémhle chování. Dokonce se z vás mohou stát přátelé díky tomu, že jste si otevřeně promluvili.

Na paní prodavačku se usmějte. Tenhle trik většinou zabírá, protože člověk se nemůže dlouho mračit na někoho, kdo se na něj usmívá. Vysvětlete prodavačce svou situaci, že vám naplnění tašky trvá o něco déle, kvůli pochroumané ruce. Prodavačka bude mít určitě pochopení, když bude znát vaši situaci. Dokonce vám může s naplněním tašky pomoci.

Nehřešte na ostatních a na rovinu jim říkejte to, co chcete, aby vám také říkali.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Matus Laslofi via Flickr cc