Srdce muže – Pavel Michalík

Srdce muže - Pavel MichalíkKniha Srdce muže se mi dostala do rukou na Vánoce. Byl to dárek od mé drahé polovičky Lucky a jako vždy se trefila do černého. Aniž bych věděl, co mě čeká, a také možná s trochou předsudků, jsem knihu otevřel a začetl jsem se do ní. Jenže jakmile jsem to udělal, těžko se mi kniha odkládala. Hltal jsem příběh za příběhem a chtěl jsem je přečíst všechny. Opravdu jsem byl pohlcen.

Hlavní jsou autentické příběhy

Srdce muže vypráví příběhy jednotlivých můžu tak, jak je sami sepsali a tím přispěli k obsahu této knihy. Jsou to příběhy od srdce. Některé z příběhů popisují věci a činy až do morku kostí. Nejdůležitější ale je, že tyto příběhy nejsou smyšlené, ale plně prožité. Jedná se o unikátní knihu, kdy muži dostali šanci sami pootevřít dveře k sobě a ukázat se světu ve své nahotě, zcela obnažení a zranitelní. A toto není obecný obraz o muži dnešní doby. Proto je také dobře, že kniha Srdce muže existuje. Muselo stát velké úsilí takhle se otevřít a do knihy přispět.

Hlavní plus knihy vidím v tom, že je autentická a věrná, na nic si nehraje. Jednotlivé příběhy jdou opravdu do hloubky a my máme možnost vidět nitro toho konkrétního autora, který příběh psal. Pro mě jako muže je kniha velice objevné dílo ve smyslu, že jsem přišel na to, jaký pohled mají ostatní muži na svět, a že řešíme podobné problémy a starosti. Každý se s nimi vypořádává svým osobitým způsobem.

Každý si v ní najde to svoje

Kniha Srdce muže není jenom pro muže, ale také pro ženy, které chtějí poodhalit roušku tajemství a mají chuť více se přiblížit svému partnerovi. Po jejím přečtení určitě dokážou lépe chápat jeho chování a mohou si otevřeně promluvit.

Srdce muže je čtivé dílo, které sestavil Pavel Michalík a patří mu za to můj dík. Je logicky rozdělené do několika částí, které na sebe postupně navazují. Prolínají se zde různé druhy psaní a tím celou knihu oživují. Jeden příběh za všechny: Muž nebyl zcela srovnán se svým otcem, jenže otec už zemřel a nebylo jak se k němu dostat. Muž se tedy odebral na hřbitov k hrobu svého táty, a tam mu vypověděl všechno, co mu kdy chtěl říci. Po této proceduře se cítil očištěn. Díky tomu se mu dostalo v životě dalšího posunu.

Závěr

Knihu doporučuji přečíst všem mužům, kteří mají pocit, že ve svém životě tápou. Díky jejímu přečtení se vám rozšíří obzory a nebudete mít pocit, že problémy, které máte, se dějí pouze vám. Samozřejmě doporučuji knihu Srdce muže přečíst všem ženám, které chtějí ještě hlouběji poznat a pochopit svého partnera. Kniha může dobře posloužit každému. Podtitul knihy to vystihuje za mě: Příběhy mužů (ne)jen pro muže.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Kate Ter Haar via Flickr cc