Všichni máme obavy

Na světě jsme proto, abychom se něčemu naučili. Ať už je to ve škole, v zaměstnání nebo v životě samotném. Učení ale není pouze o memorování si pouček, ale hlavně o zkouškách, kterými procházíme, ať už jsou to různé testy nebo zkoušky životní, na které se obtížně připravujeme.

Se zkouškami je jedna potíž v tom, že z nich máme obavy. Bojíme se jich, jak dopadnou, jestli to bude adekvátní výsledek, jestli náhodu nebude ve zkoušce lepší Tonda. Vlastně ostatní při zkouškách vypadají, že jsou nejlépe připraveni, že vůbec nemají strach, že to zvládají s přehledem. Jenže všichni ostatní jsou na tom jako my. Taky se bojí, mají obavy o výsledek a tápou. Tohle by mělo být hlavní uvědomění. Všichni máme strach. Záleží ale, jak se s ním vypořádáme.

Obavy nás provází neustále

Můžeme buď utéct, nebo se strachu postavit. Útěk bývá obvyklejší cesta. Co takhle zkusit jinou strategii tím, že se svému strachu postavíte. Neutečete. Budete bojovat. Samozřejmě, když si vždycky zvolíte cestu útěku, bude z vás dobrý běžec už tím, jak se zdokonalujete ve svém umu. Na druhou stranu, když budete rozvíjet vzepření se strachu a postavíte se mu opravdu čelem, bude z vás skvělý bojovník. S každou bitvou, ať už vyhranou nebo prohranou, se posouváte dále a zlepšujete svoje schopnosti čelit strachu.

Obavy z toho, jaký bude výsledek, jsou na místě, ale v konečném důsledku jsou to pouze obavy. Nic jiného. Předpokládám, že nedokážete předpovídat budoucnost, takže zabývat se déle, než je potřeba, svými obavami nikam nevede.

Představte si situaci, kdy budete o něčem vyjednávat. Nevíte, jaký bude výsledek jednání. Záleží vám na tom, jak to celé dopadne. Připravujete se, ale jsou tu jisté obavy. Bude druhá strana hrát podle pravidel? Nepodrazí vás? Co když nebudou chtít ustoupit z konečné ceny? Tohle všechno jsou validní otázky. Můžete se na ně zkusit připravit. Když si ale uvědomíte, že ten, kdo bude stát na druhé straně, je také člověk, dojde vám, že i jeho musí trápit obavy, jak celé jednání dopadne. A tohle může být vaše výhoda. Vědomí toho, že druhý člověk jde do jednání se svými obavami, vás dostane na stejnou úroveň. Když se ještě k tomu svých obav zbavíte, můžete stoupat o krok výše.

Jak se zbavit obav?

Eliminovat obavy se asi nemusí nikdy zcela podařit. Ale je potřeba se o to pokoušet. Můžete si položit všechny ty hypotetické otázky a snažit se na ně racionálně odpovědět. Každou z nich si rozebrat do detailu. Určitě přijdete na to, že vaše obavy budou postupně rozptýleny.

  • Co když mě nemá ráda? – Nejhorší, co se může stát, je, že má ráda někoho jiného. V tom případě nemá smysl, investovat svůj drahocenný čas a sílu do takového vztahu. Je potřeba si vyrazit do světa a potkávat lidi. Určitě je tam někdo, kdo mě bude mít rád.
  • Co když mě v práci vyhodí? – Mám tím pádem možnost zlepšit se, když mi dají zpětnou vazbu a sdělí mi na rovinu důvod výpovědi. Mám možnost najít si nové zaměstnání. Nebo lépe, vzít si nějaký čas volno díky našetřeným penězům a popřemýšlet si o tom, jakým směrem se chci v životě vydat.
  • Co když přiletí mimozemšťané a budou chtít zabrat naši planetu? – Důvod k tomu naučit se mimozemsky. Seznámím je s mojí druhou mámou, která je velice upovídaná a všem do všeho strká nos, nejspíš bude mimozemšťanům „kecat“ do invaze, jak to dělají špatně.

Až příště budete mít obavy, zkuste si položit otázku, co nejhoršího se může stát, a popravdě si na tuto otázku odpovězte. Určitě zjistíte, že situace není tak černá, jak se na první pohled může jevit.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Will via Flickr cc