Místo obav a podrazů spolupráce

Ano přesně je to strach, který nás brzdí a drží nás zpátky. Nedovolí nám se rozletět a dělat si co chceme. Svazuje nás a sužuje. Je naším pobočníkem v životě, který nás stahuje zpět a nedovoluje nám riskovat a hledat nové cesty. Našeptává, abychom se drželi známého a neopouštěli probádané teritorium. Jenže někdy je potřeba udělat krok do neznáma a podívat se zase o kousek dál.

Strach nás svazuje

Když mám řešit věci s okolím mám taky strach. Strach z toho, jak to celé dopadne. Jestli se mi podaří uspět. Zda dosáhnu toho, čeho chci dosáhnout. A proto se obávám a strachuji. Takovéto moje chování nevede k ničemu dobrému. Když ale dovolím strachu, aby se projevil, ale nenechám se jím zcela pohltit, tak mám možnost vidět věci, které mi předtím byly skryty.

Nejsme totiž jediný, kdo má strach. I protistrana se bojí. Jen se to snaží zamaskovat stejně jako já. Dělá vše pro to, aby její strach nebyl vidět. A dokonce to na první pohled vypadá velice věrohodně. Asi stejně jako v mém případě. Když si tohle uvědomíte, tak vám to dává velkou sílu. Samozřejmě můžete tuto informaci využít ve svůj prospěch a začít tahat silněji za provaz. Ale to taky znamená, že druhá strana se může bránit a budete se navzájem přetahovat.

Díky spolupráci můžete dosáhnout svého

Místo toho je možná lepší uvědomit si lidskou stránku vašeho protějšku a pracovat s ní. Taky má jistě obavy, aby vše dopadlo podle jeho představ. Nechce se cítit obrán o všechno. Nechce být poražený. V tomto případě je dobré začít se spoluprací. Místo toho, abyste si šli tvrdě po krku, můžete nastalou situaci využít k tomu, abyste našli společně řešení, které je adekvátní pro obě strany. Neznamená to, že musíte ustoupit ze svých požadavků. Daleko důležitější je se otevřít a říci, co máte ve skutečnosti na mysli. O co vám vlastně jde. Bez nějakých zbytečných vytáček a výmyslů.

Říct jednoduše mě jde o tohle a tohle, a potřebuji to protože. Tímhle přístupem hrajete čistou hru. Dáváte karty na stůl. Neznamená to, že jste prohráli. Právě naopak. Ukazujete druhé straně na čem vám opravdu záleží a co je pro vás důležité. Když se takovýmhle způsobem otevřete, tak druhá strana může udělat to samé a vy budete vědět, co zase potřebuje ona a co je pro ni důležité. Takhle můžete dát dohromady řešení vaší situace, aby byl každý spokojen. Místo toho, abyste přemýšlely jakým způsobem na vás chce vyzrát, tak spolupracujete na řešení.

Nemusíte se bát, že by se nebáli

Takovéto chování chce trochu odvahy a touhu vyjet ze zajetých kolejí. Nedovolte strachu vás zcela převálcovat a ovládat otěže vašeho života. Akceptujte strach, ale řiďte si život sami. Všichni máme z něčeho strach a ten po většinu času ovládá nás. A nutí nás dělat věci, které vlastně dělat nechceme a nejsou nám příjemné. Pojďme místo toho dělat to, co opravdu chceme a dosahovat cílů na kterých nám záleží a ne na těch, které nám káže strach.

Spolupráce při jednání má tu výhodu, že nakonec můžete opravdu dostat to, co chcete aniž by se druhá strana cítila v nevýhodě. Takže až zase budete s někým jednat a budete mít obavy nebo dokonce strach, jak celé jednání dopadne, zkuste přepnout režim z obraného postoje na otevřený, kdy opravdu hledáte společné řešení situace.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Vincent van Zalinge via unsplash cc