Robot na konci tunelu – Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora

Robot na konci tunelu - Markéta Šichtařová a Vladimír PikoraTuto knihu jsme si sám nevybral. Dostal jsem ji několik dní před mým svátkem, jako dárek. Po pravdě, asi bych na ní sám nenarazil, takže mi život připravil milé překvapení. Hned jakmile jsme knihu dostal, tak jsme se do ní začetl. Netrvalo dlouho a měl jsme ji celou přečteno.

Asi mě zaujal jazyk, jakým byla psaná. Všechny složité pojmy, byly jednoduše vysvětleny srozumitelnou řečí. Líbilo se mi, jak se na stránkách knihy autoři dělají ze sebe i vzájemně srandu. Na začátku popisují ekonomickou situaci v Čechách a co k ní vedlo. Celou knihou se nese lehký nádech opovržením z regulací jakéhokoliv typu. Pro mě to bylo velice zajímavé téma a dozvěděl jsem se mnoho nového.

Co s námi bude v budoucnu

V dalších částech knihy už je popisován výhled do budoucnosti. Jak by mohl svět a Česko vypadat v brzké době. Hodně informací je převzato z knihy, kterou jsem zde také měl možnost doporučit, jedná se o Druhý věk strojů. Vůbec ale nevadí, jestli jste tuto knihu četli, protože Robot na konci tunelu vztahuje světové změny do našeho českého rybníčku.

Na co se můžeme těšit? Na větší míru robotizace než jsme zvyklí, na samořídící auta, na změnu práce. Ti kdo bojují dnes s počítači to budou mít v budoucnu o poznání těžší. Počítače postupně nahradí většinu nezáživných pracovních aktivit. Vzniknou nové pracovní pozice o kterých ještě nevíme. Ještě více se budou rozevírat nůžky mezi bohatými a chudými.

Na druhou stranu všechno bude hojně dostupné a bude to stát zlomek ceny díky robotizaci. Luxus bude vypadat jinak než dnes. Už nepůjde o drahé věci. Tahákem budoucnosti budou hlavně služby, které budou poskytovat lidé a ty budou drahé. Prostě máme se na co těšit. Důležité je pro Českou republiku, aby nebyla jako doposud montovna pro zahraniční společnosti, ale aby se u nás dělal vývoj.

Proč si přečíst knihu Robot na konci tunelu

  • Nemáte dostatečný ekonomický přehled a chce si ho rozšířit a dát do historických souvislostí.
  • Zajímá vás, jak to bude vypadat ve světě, ale hlavně u nás v budoucnu.
  • Hledáte srozumitelná vysvětlení bez zbytečných cizích a odborných výrazů.
  • Je vám sympatický manželský pár, který si ze sebe dokáže tu a tam vystřelit.
  • Jste velký odpůrce počítačů a technologií obecně.

Proč nečíst knihu Robot na konci tunelu

  • Nezajímá vás výhled do budoucna a všechno už stejně víte díky vaší věštecké kouli nebo kartářce.
  • Četli jste knihu Druhý věk strojů, která vám dala dostatečný výhled do budoucnosti.
  • Nezajímá vás ekonomie, ani co se kolem vás děje.
  • Máte problémy se čtením obecně.
  • Jste velký odpůrce počítačů a technologií obecně.

Knihu Robot na konci tunelu doporučuji přečíst každému bez rozdílů. Dává historické události do souvislosti ekonomie nejen pro Českou republiku. Dozvíte se díky ní, jaký nás pravděpodobně čeká svět v budoucnu a dostane se vám cenné rady, že se nemáte bránit technologiím a neustále se vzdělávat. Pokud se obáváte, že při čtení zjistíte nějakou nepříjemnou pravdu, tak se bát nemusíte. Zajisté to bude tak. Kniha Robot na konci tunelu otevírá oči a představuje vám budoucnost v celé své kráse a dává několik dobrý rad, jak se na ni připravit. Chcete se také podívat do budoucnosti?

 

Poděkování za úvodní fotografii: Matt Pritchard via unsplash cc