Rekapitulace roku 2014

Rozhodl jsem se, že si začátkem roku 2015 založím osobní stránky na webu. A když už jsem si je zakládal, přemýšlel jsem, jaký bude můj úvodní článek. Chci začít rekapitulací uplynulého roku 2014. Toho, co se mi povedlo, ale také toho, co se mi nepovedlo a měl jsem možnost se z toho poučit.

Začneme tím, co se mi povedlo a rozradostnilo mě.

Co mi udělalo radost v roce 2014

  • Nejdůležitější a nejradostnější událostí v minulém roce pro mě bylo narození naší dcery Julie. Náš první potomek. Člověk se těší, jaké to po narození bude, a zároveň se trochu obává proto, že přichází něco nového a neznámého. Měl jsem možnost být u porodu a prožívat celý krásný příchod nového tvorečka na svět. Nezapomenutelný a silný zážitek pro mě.
  • Ještě před narozením naší dcerky se mi podařilo dokončit vlastnoručně vyráběný přebalovací pult podle návrhu přítelkyně. Jsem s ním spokojený, což je při mé sebekritičnosti dobrá zpráva. Vyhrál jsem si s ním a udělal takové detaily, které pěkně vypadají a jsou funkční.
  • Na začátku minulého roku, někdy v lednu, jsem začal aktivně cvičit s vlastní vahou. Začátky nebyly bůhvíjaké, ale podařilo se mi z toho udělat pravidelný návyk, který mi vydržel až do současnosti. Cvičení mi přináší radost, protože mám rád pohyb, ale ve vzdálenější minulosti jsem ho velice zanedbával a vymlouval jsem se sám sobě, že na něj nemám čas. Proto cvičit celý rok pravidelně s vlastní vahou je pro mě vítězství.
  • Delší dobu jsem koketoval s myšlenkou, že začnu psát na internet a budu sdílet moje úspěchy, ale i neúspěchy a cestu, po které jsem šel. Myšlenka vznikla z toho, že jistě existuje někdo, koho by články mohly inspirovat nebo otevřít oči jinému pohledu na svět, někdo kdo by v nich pro sebe našel hodnotu. A to je pro mě dostatečný motor. Začal jsem tedy vyzjišťovat možnosti, jak toho dosáhnout. Připravovat stránky a ladit vzhled, aby se mě samotnému líbil a aby byl lehce čtivý a nerušivý. Momentálně sledujete výsledek mého snažení.
  • Mám úžasnou přítelkyni, které děkuji za to, že je stále se mnou a je mi velkou oporou ve všech ohledech. Bez ní bych doslova zakrněl. Jen ona mi dokáže dávat podněty k sebe rozvíjení jejím originálním způsobem a já na oplátku mohu dávat podněty jí. Je to krásná souhra. Budujeme náš vztah. A i když se někdy pohádáme, dokážeme se usmířit, odpustit a hlavně pochopit. Z toho mám opravdu velkou radost.
  • Skloubil jsem práci a hlavně čas věnovaný rodině. Nemám teď tolik  času na blbosti, což mě nutí si rozmyslet, co budu v danou chvíli dělat.

Z čeho jsem takovou radost neměl, aneb neúspěchy roku 2014

  • V první řadě jsem se chtěl pustit do soustavného psaní, ale nenašel jsem na to čas a možná taky odvahu. Mám v hlavně několik námětů, co bych chtěl rozpracovat, a taky jsem chtěl publikovat na internetu, ale nedostal jsem se k tomu. V aktuálním roce, bych to ale chtěl změnit a věnovat se psaní a udělat si z toho návyk. Pomoci by mi měly tyto stránky.
  • Měl jsem v plánu, že budu jíst zdravěji, ale moc často mi to nevycházelo. Můžu se o to pokusit tenhle rok. Ještě musím popřemýšlet, jak s tím naložím. Jenom doplním, co v mém podání znamená jíst zdravěji. Nepřecpávat se, nejíst pozdě v noci, při jídle se soustředit na samotné jídlo a ne na ruchy kolem. S posledním mám velký problém, kolikrát se přistihnu, že si k jídlu pustím nějaké video a nestačím se plně věnovat ani jednomu. Z jídla se tak stává jenom hmota, co se mi hrne do žaludku, bez jakékoliv informace o chuti, vůni a dalších.
  • Více času než bych chtěl jsem věnoval činnostem, které nemají žádný nebo malý význam. Nechal jsem se zbytečně rozptylovat. Žijeme v rušném světě, ale to není důvod nikam spěchat. Aktuálně se chci zaměřit na důležité činnosti a věnovat jim plnou pozornost. Není potřeba kontrolovat email každých 10 minut. Koukat na obrazovku telefonu, jestli nedošlo k upozornění pokaždé, když nevím co s rukama. Tenhle rok chci pracovat na odstranění mých špatných návyků a nahrazení jich novými, které mi budou prospěšné.
  • Sledoval jsem nadmíru pořadů a videí místo toho, abych si přečetl knihu. Ať už naučnou nebo beletrii. Tady je také místo pro zlepšení. Čtení knih mi dělá potěšení, a vždy se dozvím něco nového, co jsem předtím nevěděl nebo mě to inspiruje k nějaké činnosti, popřípadě zamyšlení.

Celkově jsem s rokem 2014 spokojený. Přede mnou je nový rok a spousta možností se něco nového naučit a prožít. Mám v plánu využít tyto stránky k popisu mé životní cesty a toho, co jsem se na ní naučil. Nechci ale, aby to bylo místo jenom pro mě, můžete se zde inspirovat i vy. Na aktuální rok 2015 mám v plánu několik proměn špatných návyků na návyky prospěšnější, ať už mě nebo mému okolí.

Přeji všem, opožděně, do nového roku plno krásných životních zkušeností.

 

Poděkování za úvodní fotografii: David Hepworth via Flickr cc