100 dřepů žádný problém

Uvažoval jsem, jestli napíšu článek o tom, jak udělat 100 kliků, ale nakonec jsem se rozhodl napsat článek o tom, jak udělat 100 dřepů. Rozdíl v tom není žádný, ale mám dřepy rád, tak píšu o nich.

100 dřepů

Když se na počet 100 dřepů podívám bez jakékoliv předchozí informace, přijde mi to celkem hodně. Budu se ptát sám sebe, jestli je to vůbec možné. Dokonce by mě mohla napadnout myšlenka, že tak vysokého cíle nemůžu vůbec dosáhnout. Jak můžu teď udělat 100 dřepů? Nepředstavitelné.

Žádný problém

A co když vám řeknu, že je to proveditelné. Ne dnes, ani ne zítra, ale se správným přístupem toho můžete dosáhnout ani ne za tři a půl měsíce. Nevěříte? Pojďme se podívat, jak toho dosáhneme. Předem chci uvést, že cíl 100 dřepů si můžete zaměnit za libovolný váš cíl. Například udělat 100 kliků, přečíst 100 knih, připravit se na zkoušky a jiné. Pro jednoduchost budu dále mluvit o dřepech, a vy si klidně doplňte váš konkrétní cíl.

Představuji systém, seznamte se

Dejme tomu, že se chcete zlepšit ve dřepech, stěží jich dáte pět za sebou, nebo dokonce máte problém s jedním. Nic se neděje. Důležitý je systém. První den si zacvičíte a váš cvik bude spočívat v tom, že uděláte pouze jeden dřep. To je celé. Pro tento den máte splněno a můžete se věnovat, čemu chcete. Druhý den si zacvičíte a váš cvik budou dva dřepy. Přidáte si jeden dřep navíc. Není to velké sousto, ale je to zcela lehce proveditelný krok, který nemůžete odmítnout. A to je na tom to nejdůležitější. Budete aplikovat stejné kroky i třetí den, to znamená tři dřepy a dost. Když takhle budete pokračovat, tak stý den uděláte 100 dřepů. A můžete si pogratulovat.

Jak jsem psal výše, lze tento systém aplikovat na cokoli, v čem se chcete zlepšit.

Každý den:

  • uděláte jeden klik navíc oproti předchozímu dni
  • přečtete jeden odstavec z knihy navíc
  • vypracujete jeden příklad ke zkoušce navíc než předchozí den
  • budete chodit o minute déle
  • napíšete do vaší knihy o 10 slov více
  • a další

Žádná velká věda

Jak je vidět, není na tom nic složitého. Prostě se budete držet pravidla, že váš krok musí být malý a zcela proveditelný. A když se pustíte do činnosti příště, uděláte přesně o tento krok více. V tomhle případě nejde o rychlé výsledky, ale dlouhotrvající návyky do budoucna. Když začnete s málem, nebude mít strach z velkých cílů, které stojí před vámi. Zdolat velké cíle jednoduše je možné pomocí tohoto systému.

Mými cíly při cvičení jsou cviky, které jsou pro mě momentálně neproveditelné. Kdybych ke cvičení přistupoval bez aplikace tohoto systému, tak bych toho brzy nechal po několika neúspěšných pokusech o daný cvik. Ale díky tomuto systému vím, že cviky na které mám zálusk, jsou proveditelné, ale jen ne teď. Někdy v budoucnu. To ale neznamená, že bych nemohl cvičit v přítomném okamžiku a posunout se blíže k vytouženým cvikům a cvičení si parádně užít. Při každém cvičení se snažím přidat si počet opakování nebo přejít na těžší variantu cviku, ale nikam nespěchám, protože vím, že postupuji malými kroky, ale soustavně, a to se v celkovém součtu podepíše na výsledku.

Jinými slovy, když se nebudete věnovat činnosti, která je pro vás důležitá, soustavně, nikdy nemáte možnost se v ní zlepšít a dosáhnout mistrovství.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Philippe Put via Flickr cc