Bolest a její přínos

Dlouho přemýšlím nad tématem bolesti a co vlastně pro člověka znamená. V dnešní moderní době je bolest démonizována a je s ní nakládáno, jako s něčím nežádoucím, co je potřeba odstranit. Osobně si myslím, že bolest má jeden důležitý význam pro fungování člověka jako takového. Neznamená to, že bych byl přívržencem různých způsobů bolesti nebo ubližování. Jen si myslím, že bolest by neměla být potlačována.

Důvod bolesti

Jeden z hlavních důvodů bolesti je ten, že nám signalizuje nežádoucí změnu v našem těla. A když takovou bolest potlačíme pomocí prášků, tak máme sice pocit, že je všechno v pořádku, ale ono není nic v pořádku. Pouze jsme odstranili pocit bolesti, ale příčina zůstává. O co víc je to horší, protože příčina je skryta a dál se rozšiřuje.

Je to stejné jako kdyby jste si v autě, když se objeví nějaká signalizační kontrolka a vám se nelíbí, že na vás bliká a upozorňuje vás na obtíže, tuto kontrolku přelepili černou izolační páskou. Auto jistě pojede ještě nějakou dobu dál, ale s velkou pravděpodobností přestane za nějaký čas fungovat a oprava bude o hodně dražší, než kdyby jste řešili problém ihned.

Na co jsou prášky

Z toho důvodu nejsem příznivce žádných prášků na bolest. Dokáží jenom ošálit mysl, ale nic nevyřeší. Byly doby, kdy jsem ale příznivce prášků byl. Kdykoliv mě něco bolelo, třeba hlava, vzal jsem si prášek a za nějakou chvíli byla nepříjemná bolest pryč a já jsem mohl nerušeně pokračovat v činnost, kterou jsem právě prováděl. Jenže tato bolest hlavy se časem zase vrátila a byla o něco intenzivnější. Dokonce se začala vracet častěji. Bylo to velice nepříjemné. Už jsem to nemohl vydržet a musel jsem si odpočinout. Nevěřil bych tomu, ale tak málo stačilo a bylo mi zase dobře. Hlava už mě nebolela.

Jednou jsem si řekl dost. Nemusím přece pořád brát prášky, když mě bolí hlava. Za své potíže si můžu sám, tak si je taky sám napravím. Nepotřebuji k tomu potlačovat bolest, ale vyřešit problém, který se mi skrz bolest hlásí. Většina bolestí se mi podařilo eliminovat řádným odpočinkem nebo nějakou pohybovou aktivitou. Mnoho mých bolestí souviselo s dlouhým sezením před počítačem, nedostatkem odpočinku a pohybu.

Před nějakou dobou mě velice bolela záda. Pravděpodobně ze sezení před počítačem. Omezil jsem sezení, ale stejně to nepomohlo. Moje záda byla ochablá, bez sebemenší známky síly. Poté co jsem začal se cvičením s vlastní vahou, tak mě záda přestala bolet a dokonce se mi do nich vrátila síla. Kdybych fungoval jako předtím, tak bych bral nadále prášky na bolest zad. Ty by mě stále bolela, protože byla ochablá a nikdy jsem je neposílil. Točil bych se ve spirále. Já jsem si ale zvolil možnost s touto bolestí něco udělat a ne ji jen odstínit. To samé doporučuji vám.

A když příště pojedete autem a bude na vás blikat neznámá kontrolka, nepřelepujte jí izolační páskou. Zkuste si namísto toho najít v manuálu co toto blikání kontrolky znamená. Třeba si s tím budete vědět rady, a když ne, tak můžete vždycky zajet do servisu a tam vám rádi poradí. Hledejte příčinu a neodstraňujte důsledky. Kvalitnímu odpočinku se nevyrovnají žádné prášky.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Global Panorama via Flickr cc