8 důvodů pro cvičení s vlastní vahou

Již jsem zde popsal důvody, proč začít se cvičením všeobecně. Teď je na čase vás seznámit s důvody, proč se pustit právě do cvičení s vlastní vahou. Nebudu tady rozepisovat všechny možné důvody, ale uvedu ty nejdůležitější. Začněme tedy.

  1. Snad nejzřejmější důvod pro cvičení s vlastní vahou je ten, že nepotřebuje žádné vybavení. Není zapotřebí činek, nemusíte mít doma všemožné složité cvičící stroje, žádné závaží, prostě nic. Úplně vám ke cvičení postačí vaše vlastní tělo. Tohle je jeden z mých oblíbených důvodů. Pojďme ale dále.
  2. Nepotřebujete permanentku do posilovny. Vlastně nemusíte do posilovny, fitcentra nebo podobného zařízení chodit vůbec. Pamatujete si ještě, jak jste si zaplatili permanentku na 30 vstupů do posilovny za zvýhodněnou cenu a využili jste jenom 5 vstupů, a potom vás to přestalo bavit? Dobrá zpráva pro vás, není potřeba vyhazovat peníze za členství.
  3. Můžete bez problémů cvičit doma. Stačí vám k tomu podlaha a jedna zeď. Všechno ostatní jsou zbytečnosti. Jste na cestách a nemůžete cvičit doma? Nevadí. Máte posilovnu stále s sebou (vaše tělo). Zacvičte si na hotelovém pokoji, v kempu, v lese, kdekoli vás to napadne, nemusíte se omezovat.
  4. Máte ve tři ráno zrovna náladu si zacvičit, ale vaše oblíbená posilovna má zavřeno? Smůla? Nezoufejte. Zacvičte si s vlastním tělem kdykoli se vám zachce.
  5. Je vám 8 nebo 80? Žádný problém. Cvičit můžete v jakémkoli věku.
  6. Znáte pojem izolované cviky? A víte, jak lidské tělo funguje po mnoho tisíciletí? Zkuste si zvednou těžkou krabici ze země a zapojit jenom jedny svaly. Cože, nejde to? A přesně o tom to je. Cvičení s vlastní vahou je ideální pro přípravu na reálné situace. Posílíte celkově svoje svalstvo a budete je rovnoměrně zapojovat do činnosti tak, jak to matka příroda zamýšlela.
  7. Už máte dost bolesti vašeho těla? Pojďte vyzkoušet cvičení s vlastní vahou. Není potřeba nepřirozeně vytáčet ruce, nohy a záda. Cviky jsou prováděny ve správném rozmezí pohybu, jaké jsou pro naše tělo přirozené. Nezesílí jenom vaše svaly, ale zpevníte si vazy, klouby a další. Všimli jste si, jak jsou kulturisté při cvičení ovázaní na různých místech a mají pásy pro „zpevnění“? Jde to i bez pásů a ovázání. Jen je potřeba posilovat tělo jako celek. Vzpomínám si, jak mě bolela záda ještě před tím, než jsem začal cvičit. Nebylo to nic příjemného. Dokonce jsem si myslel, že most slouží pouze pro přepravu osob a nákladu přes řeku nebo propast. Jak jsem byl překvapený, když jsem zjistil, že je to název cviku, a jakého. Od té doby co jsem začal cvičit mosty mám záda výborně posílená, takže mě nebolí po celodenním sezení v zaměstnání. Dokonce jsem nevěřil, že bych kdy nějaký most zvládl provést. To jsem se mýlil. Teď už si věřím.
  8. Nejvíce důležitý důvod pro mě při cvičení s vlastní vahou je ten, že mi to musí přinášet radost. A to taky přináší. Mám radost z každého cviku který vykonám. Mám radost, když překonám sám sebe a posunu svoje hranice zase o kousek dál. Mám radost, když se mi povede nějaký cvik, který jsem ještě nikdy necvičil, nebo o kterém jsem si myslel, že nezvládnu. Pocit radosti přetrvává i po cvičení a s ním i zvýšené sebevědomí.

Dovolím si shrnout výše popsané. Cvičit s vlastní vahou je radost a není nic co by vás muselo omezovat. Můžete si cvičit, kde se vám zlíbí, kdy se vám zlíbí. Posílíte a zpevníte nejenom svoje svaly, ale zároveň celé tělo, které s vámi bude až do důchodu, takže je důvod se o něj dobře starat a pečovat. Zdravé tělo má vyšší hodnotu než celé vaše penzijní spoření. A jako třešnička na dortu je, že máte veškeré vybavení pro cvičení stále s sebou – vaše vlastní tělo. Můžete začít od útlého věku a nebo klidně v pokročilém, je to jen na vás. Klidně začněte hned. Pomalu, zlehka.

 

Poděkování za úvodní fotografii: CherryPoint via Flickr cc