Proč začít se cvičením?

Jednoduchá otázka, proč začít se cvičením, může mít pro každého jinou odpověď. Asi nejjednodušší odpověď by byla, kvůli čiré radosti z pohybu. Pro někoho by to mohlo zcela dostačovat. Pro jiného ne. Pojďme se podívat detailněji na to, proč začít se cvičením.

Jeden z nejčastějších důvodů může být potřeba shodil pár kilo. Cvičení v tomto případě může pomoci, ale je potřeba ho kombinovat ještě s rozvahou při jídle. Když se člověk bude přejídat a cpát do sebe všelijaké jedy a intenzivně cvičit, nemusí se mu podařit zhubnout ani o kousek. Na druhou stranu, upravíte-li vaše stravování a budete-li pravidelně cvičit, nic nebrání tomu, abyste nějaké to kilo shodili. Neměl by to být ale ten hlavní důvod. Co budete dělat ve chvíli, kdy své vysněné váhy dosáhnete? Jsou dvě možnosti. Budete pokračovat ve cvičení, protože vám přináší radost a nebudete se zatěžovat nějakým tím kilem na váze. Nebo v horším případě spadnete zase do stejného režimu, který jste praktikovali před pravidelným cvičením. Po několik týdnech můžete začínat znovu. Říká se tomu jojo efekt.

Samozřejmě je také možné začít se cvičením proto, že jste už někdy v minulosti cvičili, ale nedostávalo se vám času, tak jste to postupně odkládali, až jste se cvičením přestali úplně. Jenže ono vám to po čase začalo chybět. Pohyb sám o sobě je velice příjemná činnost. Pro někoho možnost úplně vypnout a nepřemýšlet o ničem, prostě se ponořit do činnosti samotného cvičení. Jiný zase uvítá možnost si u cvičení srovnat myšlenky. Pro každého co mu vyhovuje.

Bolí vás někdy záda, nohy, ruce? Sedíte často v zaměstnání? A chce to změnit? I to může být důvod, proč začít se cvičením. Sedavé zaměstnání člověku zdraví nepřidá, ale spíše ubírá. Jestli se chcete bránit trendu chřadnutí svého těla v čase, máte jedinečnou možnost nastoupit na loď pravidelného cvičení a upevnit svoje zdraví, svaly, klouby a také mysl. Není nic příjemnějšího, než se jednou ráno vzbudit a uvědomit si, že ta nepříjemná bolest v zádech, která vás trápila několik let, je najednou nenávratně pryč. Cvičení posiluje nejenom fyzický stav člověka, ale také psychický.

Dobrým důvod může také být zvednutí sebevědomí. Když člověk provádí nějaký cvik, o kterém si myslel, že je fyzicky nemožný, a on ho poté provede, je to ten nejbáječnější pocit blaženosti. Nic se nedá srovnat s tím, když člověk překročí vlastní hranice a dokáže si, že na to má. Jak stoupá sebevědomí při cvičení, stoupá i sebevědomí všeobecné. Věřit sám sobě je důležitá součást lidské podstaty.

Chcete dobře vypadat, „vyrýsovat“ si postavu? Není problém, začněte se cvičením hned a uvidíte, že se výsledky dostaví.

Důvodů proč začít cvičit je celé množství, a určitě se mi sem všechny nevejdou. Ani nemám v plánu je sem všechny vypisovat. Mým cílem bylo ukázat několik důvodů, proč začít se cvičením. Důležité je udělat první krok a opravdu začít. Všechno ostatní je již snadné ve srovnání s prvním krokem. Není potřeba si na začátek dávat velké cíle, které se těžko plní. Po čase ztrácíme do cvičení chuť proto, že nedosahujeme kýžených cílů. Následující krok může být ukončení snahy a zanechání cvičení. Nejpříjemnější je začít z lehka. Dát si splnitelný cíl, který není možné odmítnout. Třeba si říct: „Udělám každý den jeden klik“. Tohle úplně stačí. Pro začátek ideální cíl, zcela splnitelný. Když si potom budete jistí v kramflecích, můžete si přidat další klik a zase u cvičení vydržet do té doby, než vám přijde jednoduché.

Rozhodně pomůže, když si stanovíte plán, podle kterého budete cvičit. Můj plán je, že cvičím každé pondělí, středu a pátek. Když mi to ve středu nevyjde, nic se neděje, pokračuji v klidu se cvičením v pátek. Plán je dobrý na dvě věci. Nemusíte přemýšlet, kdy budete příště cvičit. Prostě a jednoduše to za vás vyřešil plán. A za druhé, když jednou vypadnete ze cvičení z jakéhokoliv důvodu, víte přesně, kdy se zase máte navrátit. Zcela geniální.

Jestli se vám článek líbil, tak se můžete těšit na další, kde rozeberu důvody, proč a jak se cvičením pokračovat.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Steven Depolo via Flickr cc