Atomic Habits – James Clear

Následující kniha je povinná četba pro všechny, kteří chtějí změnit svůj život pomocí návyků, ale trochu tápou, jak to všechno udělat. Ještě než jsem si knihu pořídil, tak jsem trochu váhal, jestli si jí mám kupovat. Autora již delší dobu sleduji a pravidelně čtu jeho blog, který je napěchován informacemi o tom, jak pomocí návyků změnit svůj život k lepšímu. Měl jsem trochu obavy, že kniha bude výtah z již publikovaných článků. Na jednu stranu je to pravda, protože některé informace jsem již měl po přečtení jeho stránek, ale spousta informací jsem se dozvěděl poprvé až v knize. Většina informací, které lze z článků vyčíst jsou v knize rapidně rozšířeny a zpracovány do větší hloubky.

Kniha Atomic Habits je uceleně seřazena a provede váš od začátku do konce procesem, jak do svého života zapojit nový návyk. Nebo pokud se chcete zbavit nějakého zlozvyku, který provozujete, tak v knize najdete návod taktéž. Faktické informace se střídají se zajímavými příběhy lidí, kteří na sobě pracovali. S knihou se vydáme i do historie a zjistíme, jak je to s přehnaným nakupováním a co se s ním dá dělat.

Čtyři zákony budování návyku

James Clear je spisovatel, který si zakládá na faktech a výzkumech a jejich výsledky potom publikuje zajímavou a stravitelnou formou pro běžného čtenáře. Jeho čtyři zákony formování návyku jsou podrobně rozebrány a u každého je pečlivě vysvětleno na jakém základě funguje. Při čtení knihy Atomic Habit se mi často stávalo, že jsem vycházel z údivu, jak člověk funguje a kolik věcí vlastně dělá automaticky a podvědomě. Celkově je lidské chování krásně rozebráno, co všechno nás ovlivňuje, a co s tím můžeme dělat, abychom uspěli v každodenním boji.

S radostí jsem četl příběh basketbalového týmu, který zavedl zvláštní systém bodování svých hráčů a sledoval, zda se za sezónu každý hráč zlepší. Nebo vyprávění o britském cyklistickém týmu, který tak často prohrával, že to nebylo až únosné. Nakonec si pořídili nového trenéra, která vymyslel systém, kdy se všechno vylepší alespoň o 1%. A když píši všechno, tak myslím doopravdy všechno. Od fyzické kondice sportovců, přes přiléhavé dresy s lepší aerodynamikou, a podporující masáže, až po jídelníček na míru. Nebo když si americký komik, který vystupuje často v televizních pořadech a sklízí obdiv diváků za svůj humor, piluje vtipy a scénky v malých klubech a zapisuje si odezvu publika. Dělá to tak dlouho, dokud nevypiluje ty správné fóry, které nenechají publikum v klidu. Musí ale často přicházet do styku s tím, že se nikdo jeho vtipům nezasměje, protože nejsou ještě doladěné. Ale přesně na to jsou testovací večery v malých klubech.

Knihu Atomic Habits od Jamese Cleara jistě doporučuji každému k přečtení a hlavně poté aplikování informací v ní obsažených. Kniha je v angličtině a je k zakoupení, přes různé internetové obchody. Podívejte se sami na stránkách knihy atomichabits.com

Proč si knihu Atomic Habits přečíst?

  • Získáte návod, jak zapojit nový návyk do svého života.
  • Můžete se zbavit svých zlozvyků pomocí jednoduchých pravidel v knize.
  • Dozvíte se o tom, jak je to vlastně s návyky u lidí, a jak jsou s námi dlouho.
  • Zjistíte, jak funguje reklamní průmysl, a co všechno a jak dělají, aby nás polapily.
  • Dozvíte se něco sami o sobě, co vám bude jistě prospěšné.

Poděkování za úvodní fotografii: Patrick Tomasso via unsplash cc