Obklopujeme se velkou spoustou věcí. Některé jsou užitečné a pomáhají nám v každodenním životě, jako třeba lednička pro uchování jídla, nebo pračka pro navrácení čistoty našemu oblečení. Jenže některé věci nám přinášejí více starostí než radostí. A moc nám nepomáhají. V době hojnosti se zdá dobrý nápad, nakoupit si všechno do zásoby, připravit se na dobu, kdy nebude dostatek. A tak hromadíme věci. A ony už se ani nevejdou do našich bytů a domů. Potřebujeme pro své věci větší byty a domy, abychom je měli kde uskladnit.
Co nám věci dávají?
V některých věcech hledáme pocity radosti a spokojenosti. Ty se mohou dostavit na začátku, kdy si věc pořizujeme, ale postupně vyprchají. Jako třeba s novým mobilem. Na začátku má člověk z telefonu radost, protože je nový, zářivý, funkční. Můžeme ho ukazovat známým a přátelům a pokládat ho za věc, díky které si budujeme svůj status. Ale postupem času, zjistíme, že telefon slouží hlavně k volání a komunikaci. Už ho ani tak často nevystavujeme přede všemi na stole, protože ostatní mají nové modely a za náš telefon se pomalu začínáme stydět. Následující krok je samozřejmě koupě nového telefonu. A celý kolotoč se zase opakuje. Od radost a štěstí až po opovržení nad tím, že telefon již vyšel z módy.
A kupujeme další věci a hledáme v nich potvrzení sebe sama. Přece věci jsou to, co nás definuje. Kolik věcí máš, tolikrát jsi člověkem. Pokud nás něco omrzí, tak to dáme do skříně a pořídíme si zase jinou věc. Je to přece tak snadné. Těžko se nám říká ne. A je to pochopitelné. Vždyť přece kolik hezkých věcí se na nás valí v obchodech, na internetu, z reklam. Valí se na nás, až nás jednou zcela zavalí.
Kolik věcí stačí ke spokojenosti?
Spokojenost nepřichází s větším počtem věcí, může to být právě naopak. Spokojenost není založená na součtu věcí, které vlastníme. Spokojenost je vnitřní stav mysli, kdy se cítíme v pohodě s tím co máme. Ať už se jedná o materiální statky nebo duševní. Větší množství věcí vede spíše k opaku spokojenosti. Vede ke stresu, jak se o všechny ty věci postarám, aby mi je nikdo neukradl, aby se nezničili, aby …. Najednou máte více starostí než radostí a začínají vám ubírat životní energii. A co více, taky vám ubírají finance. S každým nákupem přijde o část peněz, kterou máte. Vydáte je za další věci, které nebudete nejspíše potřebovat.
Jak naložit s hromadou věcí?
Pokud vás vaše věci stresují, jak se o všechny musíte starat a není to vlastně už potěšení, tak se na chvíli zastavte a popřemýšlejte si, co dál. Třeba stačí vyklidit plnou skříň a nechat si jen potřebné věci, které opravdu používáte. Zbytek můžete prodat nebo darovat. Obdobně můžete postupovat po celém bytě nebo garáži, či půdě. Udělejte si ve svých věcech pořádek a zbavte se přebytečného balastu.
Pokud máte uklizeno, tak super. Čeká vás druhá fáze. A ta spočívá v nenakupování věcí, které nepotřebujete. Tato fáze může být trochu ošemetnější. Vyžaduje od vás něco málo práce. Hlavně v tom, abyste se sami zamysleli před každým nákupem, jestli opravdu potřebujete věc koupit. Abyste nenakupovali impulzivně a nenechali se ovlivnit reklamou. Abyste si sami upřímně řekli z jakého důvodu nakupujete tolik věcí, co od nich očekáváte, co za nimi hledáte. A když si odpovíte upřímně, možná zjistí, že svoje potřeby může naplnit jinak než tím, že hromadíte věci.
Zkuste si třeba měsíc nic pro sebe nekoupit. Samozřejmě, jídlo a věci běžné potřeby jsou dovoleny. Ale nekupujte nic, co není nezbytné k životu. Měsíc není zase tak dlouhá doba. To zvládnete. Sledujte, co s vám možnost nic si nekoupit dělá. Jak se v tom cítíte. Máte chuť vletět do obchodu a pomalu ho vyrabovat? Nebo vás pomalu touhy na nákupy opouštějí? Dobré je vědomě se rozhodovat o tom, co nakupujete. Věnujte pozornost tomu, co děláte.
Poděkování za úvodní fotografii: Niko Lienatavia unsplash cc