Meditace je pro každého

Již přes 2 měsíce se pravidelně věnují meditaci a chci se s vámi podělit a svoje zkušenosti s tímto skvělým nástrojem. Nejdříve, jak to tak bývá, jsem byl podezíravý a vůbec jsem neviděl, co na té meditaci všichni mají. Ale postupem času, kdy se mi meditace dostávala do zorného pole častěji a častěji, jsem se na ni zaměřil a začal jsem se o ni více zajímat. Párkrát jsem ji dokonce vyzkoušel. Ale nikdy s nijak oslnivými výsledky. Tak jsem toho zase po chvilce nechal.

Jenže začátkem tohoto roku jsem se účastnil kurzu, který jsme začínali meditací a já dostal poprvé pro mě srozumitelné vysvětlení, co vlastně ta meditace je. Původně jsem si vždycky myslel, že když medituji tak mám vyčištěnou hlavu a nemám v ní žádnou myšlenku. Jenže díky tomu se mi meditace nedařila, protože se mi hlavou honilo nepřeberné množství myšlenek. A považoval jsem tím pádem svůj pokus za neúspěch. Z toho mě až vyvedl vedoucí kurzu, který dal jednoduché vysvětlení, co meditace vlastně je.

Co je vlastně meditace

Je to prostor vnitřního klidu, kdy se posadíme, třeba do tureckého sedu, srovnáme si záda, zavřeme oči a plynule dýcháme. Dýchání neovládáme, a zaměříme celou pozornost jen na dech. Jak vstupuje do těla a kudy prochází a potom cestou ven jak tělo opouští. A takhle stále dokola. Samozřejmě se stane, že se v mysli vynoří nějaká událost nebo myšlenka, na kterou se bude chtít naše pozornost zaměřit a není špatně, že se na ni zaměří. Jen v okamžiku, kdy si toto uvědomíme, tak se zase vrátíme k pozorování svého dechu a myšlenku opustíme. A tak stále dokola. Je to proces, kdy nás mozek neustále bombarduje velkou spoustou myšlenek a my se snažíme všímat si jen svého dechu a tím se zklidnit.

Líbilo se mi osvětlení meditace na příkladu, že jsme na nádraží, kde sedíme na lavičce a kolem nás projíždějí vlaky. Můžeme se podávat na projíždějící vlak, ale pak se zase zaměříme k tomu, jak sedíme na lavičce. A vlaky kolem nás plynou. Díky tomuto jednoduchému vysvětlení jsem rázem neměl s meditací problém. Ano mysl mi neustále odbíhá k nějakým myšlenkám, ale já trénuji právě to, že se vracím ke svému dechu a neberu to jako něco špatného. Prostě je to součást tréninku.

Co meditace přináší

Meditaci jsem zařadil na začátku dne hned po ledové sprše, které mě zaručeně probudí a nastartuje. Meditace pro mě potom dělá několik věcí. V první řadě je to zklidnění a zaměření se na jednu věc, což je právě dech. Člověku neustále v hlavě kolují myšlenky a tento neutuchající proud nemá nikde konce. Meditace je právě prostředek, jak alespoň na chvíli zastavit tu smršť.

Další z věcí, kterou mi meditace přinesla do mého života, aniž jsem o to usiloval jsou rovná záda. To je věc, s kterou jsem měl problém celý život. Málokdy jsem měl rovná záda a když jsem seděl rovně, tak mi to moc dlouho nevydrželo. A potom mě záda často bolela. Díky meditaci a tomu, že každé ráno sedím v tureckém sedu se srovnanými zády, tak se mi tím posilují zádové svaly a mám tendenci déle vydržet s rovnými zády i mimo meditaci. Třeba v práci, nebo když sedím u večeře. Aktuálně si na toto dávám větší pozor, a když si uvědomím, že nesedím rovně, tak se automaticky narovnám.

Samozřejmě hlavním důvodem pro meditaci může být i to, že dokáže uvolnit stres. Už jen tím, že v klidu dýcháte a nezaměřujete se na všechny myšlenky, které vám poletují v hlavě. Proto můžete použít meditaci i v situacích, kdy jste ve stresu, abyste se uklidnili. Tělo je při stresu stažené a dýchání je mělké. Když se na chvíli zastavíte a zaměříte se na svůj dech, tak po pár minutách ucítíte rozdíl. Stres se zmírní nebo zcela opadne.

Jak meditaci zařadit do svého života

Pokud o meditace uvažujete a chcete ji vyzkoušet, tak začněte pomalu. Třeba jenom jednu minutu denně. To úplně na začátek stačí. Čas v meditaci můžete postupně prodlužovat třeba po týdnu nebo po dvou, jak vám to bude vyhovovat. Provádějte, ale meditaci každý den, ať si začnete budovat nový návyk a díky tomu se stane vstup do meditace automatický. Mě se osvědčilo meditovat ráno, kdy ještě všichni spí, nebo alespoň většina, protože mě nikdo potom neruší a můžu se plně soustředit na dech. Vyberte si takový čas,kdy budete mít prostor a nikdo vás nebude vyrušovat. Klidně doma řekněte, že každé ráno si berete 10 minut jen pro sebe na meditaci. Takhle jsem to udělal já a již se ke mě o víkendech chce připojit nejstarší dcera, co si sedne do tureckého sedu a zavře oči a pomalu dýchá. Je to pro ni rozhodně změna, když vím, jaká je obvykle živá.

Poděkování za úvodní fotografii: Simon Migajvia unsplash cc