Proč se necháme tolik ovlivnit skupinou?

V roce 1951 proběhl experiment pod vedením Solomona Asche, který má reálné dopady i na vás. Jedná se o test konformity. Skupině osob byla předložena karta, na které byly nakresleny 3 čáry, každá byla jinak dlouhá. Poté dostali další kartu, kde byla nakreslena jen jedna referenční čára. Osoby ve skupině měli vybrat čáru, která je stejně dlouhá jako referenční čára. Celkem jednoduché, že?

Jaký vliv má na člověka skupina

Jenže co nevěděli zkoumané osoby ve skupině, že jsou mezi nimi herci, kteří mají záměrně vybírat špatnou čáru. Výsledkem experimentu bylo zjistit, zda názory většiny ovlivňují názory jednotlivce. A přesně to se stalo. Když se většina herců vyslovila pro špatnou čáru, zkoumaná osoba se přiklonila k tomuto názoru, i když o tom sama nebyla přesvědčena, ale nahlas zvolila špatnou čáru. Když bylo herců málo, kteří vybrali špatnou čáru, zkoumaná osoba častěji vybrala správnou čáru. Experiment se jmenoval test konformity. A jeho výsledkem je, že lidé se nechají ovlivnit tím, co si zvolí skupina. Snaží se nejít proti proudu.

Test konformity

Jakkoliv se vám může zdát výsledek experimentu otřesný. Celé to má i světlou stránku, kterou můžete využít ve svůj prospěch. Když totiž otočíte snažení směrem, aby se chování jednotlivce ovlivnilo pozitivně a ne negativně, můžete získat výborné výsledky.

Jak využít test konformity ve svůj prospěch?

Jelikož jste již vybaveni znalostí, že člověk přirozeně inklinuje k tomu, co skupina ve které se nachází, stačí si tedy vybrat správnou skupinu, které dělá něco, v čem se chcete zlepší. Vybrat si takovou skupina, která již žije styl života, který chcete také pro sebe. Pokud chcete být člověk, který se stará o své tělo a pravidelně cvičí, tak si najděte skupinku, která dělá přesně toto. Můžete zajít do posilovny a přidat se k lidem kteří cvičí a cvičit s nimi. Bude vás to motivovat k výsledkům a vzájemně se budete podporovat. Pokud se chcete zlepšit v běhání, najděte si nějaký spolek, který pravidelně běhá a přihlaste se do něho. Lidé v něm se už běhání věnují a díky tomu, že budete s nimi ve skupině, tak budete běhat více.

Máte zájem stát se řečníkem. Dejte se do spolku řečníků a choďte tam pravidelně. Soustavně budete muset zlepšovat svůj projev. Skupina vám dá motor, který potřebujete.

Čeho se vyvarovat?

Pokud toto všechno víte a je vám teď jasné, že skupina dokáže ovlivňovat chování jednotlivce, tak si dávejte pozor na to v jakých skupinách se nacházíte. Pokud jste kuřák a chcete s tím skončit, ale většina vašich známých stále kouří, bude se vám těžko přestávat. Pokud lidé ve vašem okolí experimentují s drogami a přešli na těžké, tak je velká pravděpodobnost, že se k nim přidáte, pokud skupinu neopustíte. Stejně tak, pokud jste ve sdružení jedlíků, kde si všichni minimálně 3x přidávají, tak se vám bude těžko hubnou. Budete muset změnit skupinu a najít si třeba sdružení požitkářů v malých porcích.

Je dobré si udělat inventuru v jakých skupinách se aktuálně nacházíte a zda přispívají k životu, který chcete vést, nebo naopak, jestli vás od něho odvádějí. Potom je na vás, jak se zachováte. Rozhodnout se musíte sami.

Moje zkušenost

Sám jsem se nedávno přidal ke skupině mužů, kteří na sobě pracují a rozvíjí se. A má to na mě pozitivní účinek. Začal jsem více pravidelně cvičit. Každé ráno po probuzení si udělám meditaci na pár minut, abych se připravil na nacházející den. Zvládám lépe stres a různé životní situace. Není všechno růžové. Mám ještě hodně prostoru pro zlepšení. Je to cesta, ale já jsem na ní.

Poděkování za úvodní fotografii: Baim Hanifvia unsplash cc