Jak jsem shodil 13 kg a zjistil něco o sobě

Konečně je to za mnou. Podařilo se mi dokončit program Whole30 téměř za 2 měsíce. Samozřejmě jsem ho musel dvakrát restartovat, protože jsem snědl nepovolené potraviny. Díky tomu mi to trvalo tak dlouho. Uspěl jsem. Dokonce jsme prošel i procesem zpětného zavádění, abych zjistil, které potraviny mohu zařadit zpět do svého jídelníčku, a které raději vynechám.

Shodil jsem 13 kg dolů

Nad očekávání se mi podařilo shodit 13 kg původní váhy. Když jsem se vážil před začátkem programu měl jsem 104 kg. Na konci programu po 2 měsících mi digitální váha ukázala číslici 91 kg. Pro mě zcela jistě vynikající výsledek. Čekal jsem úbytek váhy, ale že by měl být až takovýhle jsem si nedovedl ani představit. Moje střízlivá představa byla, že se dostanu na nějakých 99 kg. Což bych uvítal s nadšením. V případě úbytku o 13 kg musím podotknout, že jsem nadmíru spokojen. Dokonce si musím opasek u kalhot utahovat opravdu silně. Také jsem doma našel nějaké staré kalhoty, které jsem nenosil z důvodu, že jsem se do nich nevešel. Rozhodl jsem se je vyzkoušet. Hurá můžu je zase vesele nosit. Tedy kdyby neměli na sobě díru, což byl asi také další z důvodů, proč jsem je odložil. Ale není to pouze o váze.

Hlavní změna

Hmotnost je pouze číslo na váze. Hlavní, co se stalo a co mi program Whole30 přinesl, je možnost svobodného pohybu, dostatek energie a možnost, že se nemusím přejídat, protože mi jednoduše stačí to, co sním. A hlavně nemám pocit, že se po jídle nemohu pohnout.

O pohybu je to pro mě hlavně. Protože teď můžu chodit a běhat opravdu lehčeji než kdy předtím. Mám pocit, že mám více energie. Kolikrát se přistihnu, když narazím na nějakou překážku, třeba lavičku nebo větev stromu, tak ji chci přeskočit nebo na ni vylézt. Předtím bych zcela jistě šetřil svou energií, protože jsem měl pocit, jako bych jí měl nedostatek. Dokonce doma s Julinkou se hýbeme více. Lezeme po zemi a naháníme se. Je to velká sranda pro nás oba.

Změna je nádherně vidět i u mě na talíři. Teď mi stačí k jídlu opravdu jedna porce. Předtím jsem si dával kolikrát dvě k večeři, abych se najedl a ještě jsem se večer cpal něčím nezdravím, třeba celou zmrzlinou nebo balíčkem velkých solených brambůrků. Ale hlavně nemám pocit, že si odpoledne musím dát nějakou „zdravou“ svačinu. Energie mi v pohodě stačí na celý den, ikdyž si dám pouze tři jídla.

Zpětné zavádění potravin

Po dokončení programu Whole30 jsem aplikoval fázi zpětného zavádění a zvolil jsem si rychlou variantu. To znamená, že jsem si jeden den dopřával potraviny ze zakázané skupiny a doplnil jsem je stravou podle Whole30. Vypadalo to třeba následovně. K snídani jsem si dal smažená vajíčka se zeleninou a ovocem a zapil jsem to sklenicí mléka. K obědu jsem si udělal vepřový plátek zapečený s nivou. Nakonec k večeři jsem si dal zbytek od oběda a k tomu jsem si připravil jogurtový dresing. Takhle vypadal třeba můj den, kdy jsem zkoušel mléčné výrobky. Poté jsem se dva dny stravoval přísně podle programu Whole30 a sledoval reakce mého těla na danou skupinu potravin.

Celkem jsem prošel čtyři skupiny zakázaných potravin. Začal jsem luštěninami, potom jsem měl obiloviny bez lepku, následovali mléčné výrobky a nakonec jsem měl obiloviny s lepkem. Výsledek mého pozorování vypadá následně:

  • Luštěniny (fazole, čočka, arašídy, …) – žádná větší reakce. A to jsem čekal, že zrovna tahle skupina mi bude dělat potíže. Tělo je snášelo bez problémů. Proto jsem se rozhodl, že je zařadím zpátky do svého jídelníčku. Ale nebude to na každodenní bázi.
  • Obiloviny bez lepku (oves, rýže, kukuřice … ) – podobně jako v případě luštěnin jsem nezaznamenal žádnou změnu. Proto můžu vesele zařadit obiloviny bez lepku do svého budoucího jídelníčku.
  • Mléčné výrobky (mléko, síry, jogurty, …) – u této skupiny se projevilo mírné nadýmání. Což není jistě nijak zásadní, ale také to není zcela příjemné, když vezmu v potaz, že jsem předtím téměř dva měsíce s nadýmáním neměl žádný problém. Moje rozhodnutí v případě potravin z mléka je se jim vyhýbat. Dávám si ale možnost pokud budu opravdu chtít, tak si dát jednou za čas třeba dobrý sýr. Nemám v plánu ale konzumaci mléčných výrobků nějak extrémně přehánět.
  • Obiloviny s lepkem (pečivo, pšenice, pivo, …) – celkem mě překvapila reakce mého těla na skupinu potravin s lepkem. Dopadlo to stejně jako v případě mléčných výrobků. Začal jsem se nadýmat a nebylo mi to příjemné. Proto jsem se rozhodl, že potraviny s obsahem lepku také vyřadím ze svého jídelníčku. Mám však tu možnost dát si třeba domácí chleba nebo vyzkoušet nějaké nové pivo.

Hlavně tedy co se piva týče, považoval jsem se za jeho velkého milovníka. Ne co se počtu vypitých litrů týče, spíše jsem rád ochutnával rozličná piva. Prostě takový požitkářský přístup. Na den zavádění potravin s lepkem jsem se připravil tak, že jsem si koupil pivo, které jsem dříve považoval za výborné. Jenže když jsem ho ochutnal a nakonec dopil měl jsem velice rozporuplný pocit. Na pivo jako takové jsem se opravdu velice těšil. Jenže teď jsem měl pocit, že moje očekávání není naplněné. Prostě zážitek z vypitého kvalitního piva byl velice podprůměrný. Možná, že pivo odstraním ze svého jídelníčku nadobro, ještě uvidíme. Dám mu ještě šanci a zkusím ochutnat i jiná piva. Pokud bych měl pocit stejný, tak se nedá nic dělat a s pivem se rozloučím.

Postřehy z programu Whole30

Pokud se rozhodnete absolvovat program Whole30 určitě se vám budou hodit následující postřehy, které jsem při jeho plnění zaznamenal.

Nezačínejte sami. Domluvte se s partnerem nebo kamarádem, aby začal program Whole30 s vámi. Ve dvou se to lépe táhne. Já jsem vysvětlil přínosy programu Lucce a ona šla do toho se mnou. Je fajn mít krytá záda.

Přečtěte si důkladně knihu. Je tam popsáno opravdu všechno. Ať už se jedná o to, co smíte nebo nesmíte, ale také jsou tam zodpovězeny dotazy čtenářů. Jistě se vám bude hodit vědět, zda můžete pít mateřské mléko nebo jíst palačinky z povolených surovin. Hlavně dostanete povědomí o tom, co všechno se ve vašem těle děje.

Připravte na změnu své okolí. Ještě než jsem se do programu Whole30 pustil informoval jsem své kolegy o změně jídelníčku a hlavně o tom, že s nimi nebudu chodit na oběd do restaurace. Vysvětlil jsem jim i své záměry. Samozřejmě se to neobešlo bez obvyklých dotazů a vtipných poznámek na mou adresu. Za mě to bylo ale čisté a nemusel jsem mít strach z toho, co se stane až kolegové zjistí, že jsem se pustil do programu na změnu stravování. Prostě jsem je předběhl a sdělil jim to první. Nezapomeňte informovat svou rodinu. Hlavně když přijedete na návštěvu, abyste nemuseli složitě vysvětlovat, že si nedáte ten výborný koláč a rýži s čínou na sójové omáčce.

Zvládnete to také. Když jsem to zvládl já, tak vy to jistě dokážete. Pokud váháte ze strachu, že nebudete schopni pravidla dodržet po celou dobu, mám pro vás malý trik. Stačí abyste je dodrželi jeden den. To je všechno. Až přijde další den, tak zase dodržujte pravidla jeden den. A tak dále.

Co dělat po Whole30?

Asi největší obavy mám z toho, co budu dělat teď. Mám za sebou úspěšné absolvování programu Whole30 a vím, které skupiny potravin mi nedělají dobře. Zní to jako jasný plán. Drž se toho, co ti dělá dobře, a ostatní vynechej. Jenže člověk je tvor pohodlný a má tendenci vracet se k tomu, co zná dobře.

Nerad bych skončil zase s nadváhou a s nulovou energií. Zkoumal jsem svoje možnosti a rozhodl jsem se, že dám šanci stravování ve stylu paleo. Whole30 a paleo jsou si velice podobné. Dokonce bych řekl, že paleo je méně restriktivní varianta Whole30. Je to hlavně dáno tím, že  Whole30 je 30 denní program na restart těla, zatím co paleo je styl stravování. Takže pokračuji ve zdravém stravování, co mému tělu prospívá.

 

Poděkování za úvodní fotografii: eflon via Flickr cc