Cvičení a jiné ohavnosti na kurzu v kb5

Měl jsem to štěstí a mohl jsem se zúčastnit podzimního kurzu Naked Warrior v brněnské kb5. Na tenhle kurz jsem se těšil skoro dva roky. Přesně tedy od chvíle, kdy jsem zjistil, že takovýto kurz existuje. Ještě více jsem se těšil po zakoupení a přečtení knihy se stejným názvem tedy Naked Warrior od Pavla Tsatsoulina. Nikdo není větší nadšenec do jeho knihy než já, protože jsem si koupil i její české vydání. Další překlady již neplánuji pořizovat, jelikož tady mé jazykové možnosti končí.

Cesta ke kurzu v kb5 byla trnitá

O kurzu samotném jsem uvažoval dlouho, ale vždycky když jsem si vzpomněl a zkontroloval internet, zda je kurz zrovna vypsaný, tak byl buď obsazený nebo se nekonal. Poté co jsem se rozhodl začít se cvičením pořádně, na začátku roku 2014, se kolem mě objevovaly zajímavé knihy o cvičení. Ať už se jednalo o Trénink vězně nebo právě Naked Warrior, vždy jsem je hltal plnými doušky a snažil se aplikovat poznatky v nich zaznamenané. Jenže právě v případě knih Naked Warrior se mi cvičení nedařilo. Z toho důvodu jsem si taky koupil české vydání, abych lépe porozuměl instrukcím. Cílem této úžasné knihy je, aby každý kdo chce, byl schopen udělat dřepy na jedné noze a kliky na jedné ruce. V době, kdy jsem přišel s knihou do styku se mi tyto cviky zdáli jako nezdolná meta kdesi v budoucnosti. Proto jsem chtěl aplikovat všechny uvedené techniky, abych mohl dosáhnout svých vysněných cviků. Nejedná se pouze o cviky samotné. Díky této technice jsem měl možnost zesílit. Pro mě obrovské lákadlo. Vždycky jsem chtěl mít sílu. Zvedat třeba auta. V poslední době raději sílu využívám k praktickým věcem, jako je třeba pomoc na stavbě.

Nejdůležitější co kniha nabízí je, že poodkrývá roušku tajemství a ukazuje, jak je možné provést klik na jedné noze nebo dřep na jedné ruce, když zatnete správné svalstvo. Nebo ještě lépe, když zatnete téměř každý sval na vašem těle, tak cvik půjde hladce jako po másle. Marně jsem zkoušel aplikovat techniky v knize objevené. Máslový efekt se u mě nedostavil. Proto jsem knihu odložil a těšil se na kurz samotný.

Co vše jsem se na kurzu naučil

A v mém případě se stalo to, co jsem předpokládal. Když totiž vidím a mám možnost si vyzkoušet nějakou aktivitu, daleko lépe se mi ji podaří zapamatovat a aplikovat znovu, než jen pouhým přečtením pouček z knihy. Od začátku kurzu jsme pracovali na technikách tenze celého těla, díky čemuž jsme měli dosáhnout lepších výsledcích pro cvičení kliku. Předkládané techniky opravdu fungují. A mám možnost vidět to i na kolegovi se kterým jsem tvořil na kurzu duo.

Začínali jsme zlehka a mačkali si navzájem ruku s použitím technik tenze a sledovali jsme nárůst síly. Poté jsem přidali těžší kalibr. Kolega se přemístil do pozice planku a mým úkolem bylo hlídat, že má všechny svaly zatnuté. Hlídání jsem prováděl poklepáním pěstí na danou svalovou skupinu. Což kolegu samo o sobě donutilo k tomu, aby svaly v tomto místě zatnul ještě více. Po několika sekundách jsme se vystřídali a kolega si mohl své pěsti zkoušet na mých zatnutých svalech.

Za celé dopoledne se nám podařil velký pokrok a začali jsem zkoušet klik na jedné ruce. Nakonec se nikomu nepodařil, ale ukazovali jsme se různé progrese, jak se k němu nakonec dopracovat. Tím skončilo dopoledne a měli jsme pauzu na oběd. Odpoledne nás čekal nácvik dřepu na jedné noze.

Na dřep jsme se připravovali pomocí protažení celého těla, ale hlavně dolní poloviny. Zkoušeli jsme postupně, jak hluboký dřep uděláme na dvou nohou u sebe a snažili jsme se dřep prohloubit. S tímto jsem problém neměl, protože se dřepům věnuji od začátku, takže můj zadek ve spodní pozici je hodně u země. Po sérii protahovacích cviků jsme se vrhli na progrese vedoucí nás k dřepu na jedné noze. Nakonec jsem se dostal i k samotnému dřepu na jedné noze, když jsem striktně aplikoval naučené techniky tenze. Bylo to moje poprvé, ale nebyl jsem v tom sám. Většině absolventů kurzu se dřep na jedné noze povedl. Byla vidět radost v jejich očích. Můžu popsat své pocit. Na Kurz jsem přišel s tím, že jsem dělal poloviční dřepy na jedné noze a chtěl jsem se dostat ke kompletnímu dřepu na jedné noze, což se mi úspěšně podařilo. Měl jsem opravdu radost.

Výhled do budoucna

Vzhledem k tomu, že jsem nezvládl klik na jedné ruce, mám momentálně cíl na kterém můžu pracovat, abych se zlepšil. Techniky tenze se dají zařadit i do dalších cviků nebo při praktickém využití. Jsem rád, že jsem se mohl kurzu účastnit a vyzkoušet si doslova na vlastní kůži, jak můžu zlepší své silové výkony díky tomu, že mé tělo bude spolupracovat jako jeden celek.

 

Poděkování za úvodní fotografii: The U.S. Army via Flickr cc