Doporučené knihy na zimu 2016

Zima se pomalu a neúprosně blíží. Proto přichází i můj seznam doporučené literatury na toto období, aby vás zahřál nebo ještě lépe zažehl plamen vášně po poznání. Tématem na zimu jsou velké divy a lidé, kteří za nimi stojí. Abych se přiznal, tak jsem nikdy nebyl moc na biografie, ale jednu jsem si nemohl nechat ujít, protože se jedná o knihu pojednávající o životě a díle Elona Muska, který řídí společnost Tesla Motors, výrobce nádherného elektrického auta.

Elon Musk – Ashlee Vance [kniha]

elon_musk-ashlee_vanceOpravdu jsem se těšil, až si knihu přečtu, už jen z toho důvodu, že jsem velkým fanouškem automobilky Tesla Motors. Jejich auta se mi líbí a nadchla mě možnost pohánět stroj elektřinou a ne benzínem nebo naftou. Ale zpět ke knize samotné. Jedná se o obsáhlé čtení. Ashley Vance využil možnosti, která se mu naskytla, a chopil se napsat životopis Elona Muska. Úkol to nebyl jednoduchý, protože jak je známo, Musk o sobě rád šíří jen dobré zprávy. Nakonec se ale uvolil a Vanceovi vyšel vstříc.

Začátek knihy pojednává a útlém dětstvím Elona a jeho životě v Jihoafrické republice. O jeho vztahu s matkou a otcem. Pokračuje hezky dále a sleduje Muskovu cestu do Kanady a odtud poté do USA. Muskovy zájmy, kterým se současně věnuje, se formulovaly už v jeho dětství a dospívání.

Pokud vás zajímá Elon Musk nebo jeho uvažování, jistě tuto knihu uvítáte. Dozvíte se, jaké byly jeho podnikatelské začátky. A kolik hodin tráví v zaměstnání. A co vyžaduje od svých zaměstnanců. Máte možnost zjisti, jakým způsobem přišel ke svému závratnému jmění. Jedno není možné Elonovi upřít, je to velice inspirativní člověk, který ví, co chce, a postupně dosahuje svých cílů.

Další kapitoly knihy pojednávají o firmě Paypal, kde Musk přišel o plné vedení. Z knihy je zřejmé, že tuto skutečnost velice nelibě nesl a poučil se z ní takovým způsobem, že už si nikdy vedoucí pozici ve svých společnostech nenechal vzít. Po prodeji společnosti Paypal Musk založil společnost SpaceX a vstoupil do společnosti Tesla Motors, kterou pomohl svým nasazením, nadšením a neobvyklými řešeními dostat na úroveň jakou známe dnes.

Celkově je z knihy znát, jak Musk uvažuje. Jeho hnacím motorem je záchrana lidstva. Ať už se jedná o lety na Mars, které jsou cílem společnosti SpaceX, nebo auto jezdící na obnovitelné energie v podání Tesla Motors. Samozřejmě nesmím zapomenout na SolarCity, které vyrábí a instaluje solární panely a umožňuje tak osamostatnění domácností a možnosti využití energie ze slunce. Knihu Elon Musk doporučuji přečíst každému, ať už se jedná o jeho příznivce nebo jeho odpůrce. Můžete z ní načerpat inspiraci pro své aktivity.

Od nuly k jedničce – Peter Thiel [kniha]

od_nuly_k_jednicce-peter_thielOproti předchozím knize se jedná o útlé vydání, které však vynahrazuje svůj kvantitativní nedostatek kvalitním obsahem. Mezi knihami je souvislost, protože tuhle píše zakládající člen společnosti Paypal. Kniha samotná se zaobírá velkými objevy a co je potřeba pro ně udělat. Shrnuje historické pozadí, kde je jasně vidět, co vše se podařilo objevit a jaké úsilí to stálo. Moderní doba nepřeje velkým objevům. Snazší je lehce upravit to, co někdo vymyslel nebo jenom změnit obal a prodávat vesele dál. Obtížné je postoupit právě od nuly k jedničce. Vymyslet nebo objevit nové. Kniha ukazuje cestu, po které se můžete vydat, pokud se chcete stát objeviteli.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Kate Ter Haar via Flickr cc