Vánoční nákupní horečka

Neúprosně se přiblížila doba Vánoc a předvánočního nákupního běsnění. Obchody se můžou přetrhnout v nabídkách nejlepších dárků pro vás a vaše blízké. Vítejte do doby hojnosti a nadbytku, kdy se snažíme své šrámy na duši zalepit hodnotným dárkem, ať už pro sebe nebo pro své blízké. Podobné šílenství probíhá po celý rok, ale před Vánocemi je to nejvíce vidět. Obchody hlásí každý rok nárůst svých tržeb a na Vánoce se připravují už od konce léta. Snaží se nalákat na akční ceny a nabídky, které je obtížné odmítnout. Snaží se tlačit na vaše city. Snaží se vytvořit iluzi o potřebě zapadnout do nějaké skupiny díky tomu, že budete vlastnit konkrétní produkty. Je to vše pouze klam.

Díky novým chytrým hodinkám nebudete o nic chytřejší ani nebudete mít více času. Díky nové vůni na vás ženy nepoletí více než předtím. Díky novému autu budete mít pocit, že jste pánem, ale je to jen pocit, který se vytratí. To, co vás udělá chytřejší je, když budete věnovat čas něčemu v čem se chcete zlepšit. Více času získáte jedině tím, že odmítnete některé závazky, se kterými nejste spokojení. Aby na vás ženy letěly, budete potřebovat zapracovat na svém charakteru. Abyste měl pocit, že jste pánem, je potřeba se tak chovat. Žádná věc nemá takovou moc.

Ptal jsem se v rodině, jaký dárek by jim udělal radost. Čím bych je mohl potěšit. Pokaždé jsem dostal stejnou odpověď. Já nic nepotřebuji. Radost mi udělá, když budu zdravý/zdravá. Jenže zdraví není nic, co by se nechalo koupit v obchodě, i když se nám v reklamě snaží namluvit opak. Pilulky na všechny naše neduhy pod Vánočním stromkem nepečují o naše těla, ale pouze o tučná konta jejich výrobců. Když chcete zdraví, tak je potřeba na něm pracovat. Každý den.

Moje odpověď na dárek, který mi udělá radost, je vaše přítomnost a pozornost. To je vše, co potřebuji a dělá mě šťastným. Když můžeme společně sdílet krásné chvíle. Tenhle dárek se prostě nedá koupit v žádném obchodě. Je potřeba mu věnovat čas a úsilí. Ale vyplatí se. Člověk je ze své podstaty družný tvor a v poslední době strádá nedostatkem lidského kontaktu. Proto se snaží naplnit prázdnotu pomocí přehršle všemožných moderních vymožeností.

Dárek jako takový může opravdu udělat radost. Ale je to velice prchlivé. Příště až budete obdarovávat své blízké zvažte, zda je to opravdu věc, kterou potřebují/chtějí nebo by raději stáli o vaši pozornost a společnost.

S některými členy rodin, jsem se domluvil, že si dárky dávat nebudeme. Místo toho se navštívíme a prožijeme spolu chvíle klidu. Budeme rozmlouvat a věnovat se jeden druhému. A jsem rád, že to tak bude. Žádný dárek mi nikdy nenahradil nepřítomnost toho druhého. Pro naše holčičky jsem vybrali dárky, díky kterým se můžou rozvíjet.

A co příště až budete chtít někoho podarovat, nemusíte čekat na Vánoce, můžete ho podarovat třeba hned. Vánoce se za poslední roky staly symbolem komerce a nesplněných přání. Pojďme jim společně zase vrátit ten lesk, který kdysi měli. Neslavme Vánoce pro dárky samotné, ale pro možnost sdílet své zážitky s ostatními.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Joe Buckingham via Flickr cc