Zvládněte jakýkoliv návyk za 21 dní

Začněte s novým návykem ještě dnes. Stačí vydržet pouhých 21 dní a potom všechno půjde samo jako po másle. Vaše tělo a mysl se na návyk nastaví a vy můžete jen čerpat z jeho opakování. Takovéto věty můžete dnes vyčíst na internetu. Snaží se vám podsunout představu, že zvládnutí nového návyku není nic složité. Ve své podstatě to složité není, ale do cesty se nám dostávají rozličné nástrahy a těm se chci dnes věnovat.

Stačí opravdu 21 dní?

A hned se pustíme do rozprášení mýtu o 21 dnech a vybudování návyku. Toto číslo není přesné. Podle výzkumů je potřeba alespoň 66 dní na zvládnutí nového návyku. Ale to je průměrné číslo. V reálu budete potřebovat daleko více. Takže se obrňte trpělivostí a dejte tomu alespoň 2 měsíce času. Zdá se vám to dost, to máte pravdu, proto je číslo 21 tak lákavé.

Já osobně proti tomu nic nemám. Dejte si klidně jednadvacítku, ale s tím, že až nastane 22. den, tak začnete novou jednadvacítku, a tak budete pokračovat dále. A takovýmto způsobem jste na cestě k vybudování trvalého návyku. Lidé mají rádi snadné a jednoduché cesty, a právě proto bylo na světlo světa vyneseno pravidlo, že za pouhých 21 dní si vybudujete trvalý návyk. Vy už víte, že to chce o trochu více času, ale stále je to zvládnutelné.

Nezáleží na počtu opakování?

Právě naopak. Jestliže jste si dali za cíl cvičit a přejdete na opojné pravidlo 21 dní, kdy si zacvičíte první a poslední den a mezitím nikdy, můžete nabýt pocitu, že máte za sebou budování trvalého návyku a že to nebylo zase až tak těžké. Jenže chyba lávky. Návyk se nevybuduje za dvě opakování. K tomu je potřeba daleko více. Pravidlo 21 dní je založeno na tom, že každý den provádíte nový návyk, který chcete do svého života zavést a pomalu zautomatizovat do takové podoby, že o něm nebudete muset přemýšlet, ale pustíte se do něj zcela sami.

Jenže co když nemůžete každý den cvičit? Co když si tělo potřebuje odpočinout, což většinou po námaze potřebuje. A cvičíte tedy třeba 3 dny v týdnu. V tom případě máte po 21. dni pocit, že jste vybudovali trvalý návyk, ale vy se budete muset ještě snažit. Nesmíte polevit, musíte se dále soustředit. Vy jste však za 21 dní udělali 7 opakování nového návyku cvičení. To není málo, ale taky ne mnoho na to, aby se návyk natrvalo uložit do paměti a prováděl se automaticky. Každý má číslo počtu opakování nastaveno jinak, ale až s větším počtem dojde k tomu, že je návyk včleněn do vašeho života.

Když jednou vynechám, tak je to konec?

Poslední zákeřnost se kterou se chci s vámi podělit je celkem časté chování lidí, kteří začínají s novým návykem. Do něčeho se pustí s sledují, jak si vedou ve své jednadvacítce. Celkem se jim daří, ale jeden den to moc nevyjde a prostě vynechají. Třeba návyk, že budete zdravěji jíst. Každý den si připravíte k jídlu zeleninu a dáte si menší porci.

Jenže jednou se vrátíte z práce, kde se na vás všechno navalilo a ještě k tomu vás partnerka štve a vy máte najednou chuť dát si něco dobrého. Tak si dáte hamburger, a pytel brambůrků a jako sladkou tečku zakončíte hodování kyblíkem oblíbené zmrzliny. A to je pro vás konec s novým návykem, protože jste nevydrželi celých 21 dní bez přerušení. Druhý den už se zase stravujete normálně, jako před tím, než jste přišli s nápadem na změnu stravování. Jste otrávení, protože nic nevydržíte a nic nedotáhnete do konce.

Jenže to je škoda. Proč opustit snahu o nový, lepší návyk kvůli jednomu vybočení. Nepřijde vám to celé na hlavu postavené? Co takhle se na to dívat, jako na možnost začít další den znovu a dělat to, co jste si naplánovali. Vrátit se zase k zdravé stravě a držet se jí. Každá den je příležitost, jak si budovat návyky, ne jak o ně přicházet. Zkuste si v hlavě uvědomit, čeho chcete dosáhnout, chcete přece žít zdravěji, více cvičit, hrát na kytaru a tím, že jednou vynecháte neznamená, že se nemůžete k návyku vrátit. Dovolte si to a pokračujte dále.

V tomhle případě je dobré mít plán, jak se dostat zpátky na koleje. Na začátku, jste si řekli, že budete jíst zdravěji a že si ke každému jídlu přidáte zeleninu. Tak v tom pokračujte i následující den. Přidejte si zeleninu. Pokud cvičíte, tak máte rozvrh, že třeba v pondělí, středu a pátek se převléknete a jdete cvičit. Když jednou vynecháte, tak hned jděte cvičit následující naplánovaný den. Když jednou vynecháte není to konec. Je to možnost pro vás vrátit se na zamýšlenou cestu.

Malé shrnutí:

  • Zajet nový návyk, chce daleko více než 21 dní, ale i to je dobrý začátek.
  • Důležitý je počet opakování, ne počet dnů.
  • Když jednou vynecháte, tak to není konec, ale začátek a možnost pro vás vrátit se zpět na cestu.

Poděkování za úvodní fotografii: Joey Kybervia unsplash cc