Muži pojďme se vzepřít domestikaci

Není to tak dávno, co jsem měl možnost shlédnout film Teorie tygra. Tento film jsem neviděl poprvé, ale když jsem na něj koukal naposledy, tak zazvonil v hlavě na správný zvoneček. Je to nádherný příklad domestikace muže v moderní společnosti. Muž na sklonku života je plně řízen jeho ženou a ani si to neuvědomuje. Když se chce vzepřít, tak není ani schopen se ženě postavit a říci jí to. Musí se nechat zavřít do blázince, aby měl od ní pokoj. Nakonec ani to mu nepomůže a stejně dojde ke konfrontaci, kde on opravdu odchází z domova.

Z příběhu je krásně vidět, jak si ženy v rodině toto poselství předávají z generace na generaci a postupně si své muže ochočí. A muž, aniž by si všiml, tak je domestikován. O všechny jeho potřeby je dopředu postaráno a je neustále pod drobnohledem. Vymanit se z těchto okovů není snadné. Ale určitě to jde.

Nejprve je potřeba si říci, jestli opravdu chcete něco dělat a jste odhodláni splnit svůj závazek. Pokud vůbec nic měnit nechcete a jste spokojeni ve stavu v jakém jste, tak je to taky ok. Jestliže jste se rozhodli se sebou něco udělat a zbavit se postupnými kroky otěží, které vás svazují, tak čtěte dále.

Popřemýšlet jako muž

Nejdříve je potřeba si uvědomit, jestli je tohle můj případ. Zda jsem v tom kolotoči taky. Pokud se budete pohybovat svým běžným životem, tak máte malou šanci, že si něčeho všimnete. Chce to radikální přístup. Vyhraďte si čas pro sebe, třeba 2 hodiny a popřemýšlejte si o svém životě. Vydejte se ideálně někam do přírody, třeba do lesa, kde vás nebude nikdo rušit. Položte si následující otázky: „Věci, které dělám, dělám pro sebe, nebo pro svou ženu/děti, aby mě měli rádi?“, „Dokážu svojí ženě odporovat, nebo se raději vždycky někam zdekuji?“, „Nechám věci vyhnít, nebo je opravdu řeším?“, „Co jsem naposledy udělal jen pro sebe?“. Možná přijdete i na další otázky, které si chcete položit a prozkoumat vaši reakci na ně. Směle do toho.

Pokud jste se vrátili z lesa a máte pocit, že vás domestikace zasáhla, pojďte to změnit. Není potřeba hned začít hádku se ženou s tím, že jí to vytmavíte. Určitě, ale není na škodu vítaná výměna názorů. Asi nejdůležitější je dovolit si udělat něco jen pro sebe. Něco co nemusíte dělat pro ostatní, aby vás měli rádi. Stejně vás i tak milují, jen je tu ten vtíravý strach z toho, že to tak není. Vyberte si, co chcete dělat a stůjte si za svým. Chcete jít každý čtvrtek s kamarády na pivo a nechodili jste, protože jste si říkali, že se to nebude manželce líbit. Klidně vyražte. Vyzkoušejte to.

Vítejte nepohodlí

Zařaďte do svého života také nějaký diskomfort, jděte vstříc nepohodlí. Je to pro muže přirozené. Odolávejte živlům, vylezte na nejvyšší horu, každý den běhejte, choďte plavat, sportujte, užívejte si studenou sprchu po ránu, skočte si padákem, začněte s meditací, dejte si měsíc bez porna, nebo bez alkoholu. Možností je nepřeberné množství. Nějakou si zvolte a držte se jí. Postupně si zase budujte svoji mužskou sílu. Používejte svoje tělo k čemu bylo předurčeno, k pohybu a ne ležení na gauči a přepínání televizních kanálů.

Rozhodně to není snadné, stát si za svým a poprvé v životě říci, že jdete na pivo s kamarády a opravdu to udělat. Ale není vaše povinnost každou vteřinu se věnovat vaší ženě nebo dětem. Stejně tomu nedáváte tolik, kolik by si zasloužilo a jste otrávení, protože byste chtěli dělat něco jiného, jen jste se báli reakce okolí. Ale ta reakce přijde. A může vás příjemně překvapit. Nebo také nepříjemně. Jenže když tomu nebudete čelit a o nic se nepokusíte, tak se nikam neposunete a jste na cestě do hrobu. Říkáte si, ale to jsem tak jako tak. Ano máte pravdu, všichni tam jednou musíme, ale záleží na tom, jak jsme kráčeli životem. Jestli jsme šli shrbení a báli jsme se cokoliv udělat, nebo zda jsme kráčeli se vztyčenou hlavou a ještě k tomu si cestu užívali, i když nebyla vždycky lehká.

Zkuste to

Zvu vás k tomu si život uspořádat, podle toho, jak to potřebujete a jak vám to vyhovuje. Dopřejte si možnost se sám rozhodnout a zodpovídat plně za svůj vlastní život. Je to námaha, ale jistá nádherná. Pokud potřebujete podpůrnou skupinu, se kterou můžete sdílet svoje obavy, ale i úspěchy, tak navštivte třeba mužský kruh ve vašem okolí. Je to místo, kde každý má prostor se vyjádřit a sdílet to, co ho zrovna třeba trápí. Je to společenství mužů, které nikoho neodsuzuje, ale vítá mezi sebe.

Poděkování za úvodní fotografii: Lance Andersonvia unsplash cc