Ty zpropadené návyky

Neustále slýcháte okolo sebe, jaký návyk máte přinést do svého života, a všechno bude lepší. Nebo sledujete videa o pěti návycích úspěšných lidí, které vám změní život, přinesou bohatství, vyřeší partnerské problémy, a tak dále. Co jsou to vlastně ty zpropadené návyky, a proč s tím lidé tolik nadělají?

Návyky, jako takové, jsou s námi od nepaměti. Pomáhají nám fungovat v životě a zavádějí jakýsi systém. Pokud si myslíte, že žádné návyky nemáte, tak se jistě mýlíte. Už jenom to, že ráno vstanete, dáte si snídani, oblečete se, a tak dále. Návyky vás provázejí celým vaším dnem. A je jich opravdu spoustu.

Rozdělení návyků

Návyky se dají základně rozdělit na ty, které přináší užitek a na ty, které užitek nepřináší. Ale samozřejmě to pro každého člověka znamená něco jiného. Pro obézního člověka je větší přísun jídla zlozvyk, ale pro člověka s podváhou to může být užitečný návyk, jak se dostat na optimální váhu.

Návyky přinášející užitek

Mezi návyky, které přinášejí užitek patří třeba cvičení, sportování, pohyb, vzdělávání se v různých oblastech, čtení knih, mluvení na veřejnosti. Tyto návyky jsou třeba ze začátku složité na provedení. Pokud jste nikdy neběhali a chcete začít s běháním, tak asi hned první den neuběhnete maraton. Chce to trochu snahy a práce a hlavně soustavnosti. Tyto návyky nám přinášejí užitek v dlouhodobém horizontu, třeba na celý život, pokud s námi vydrží. Díky cvičení, budete mít silnější a pružnější tělo, což se vám bude hodit. Z pohledu krátkodobého horizontu se zdají tyto návyky obtížné a je potřeba vynakládat hodně úsilí, hlavně na začátku, abychom je přivedli do svého života. Ale pokud vytrváte, tak přinesou jen ovoce.

Návyky nepřinášející užitek – zlozvyky

Mezi zlozvyky patří napřiklad kouření, tedy pokud zrovna netrénujete na kuřáckou olympiádu, nadměrné pití alkoholu, vysedávání před televizí, přejídání se, kousání nehtů, nadměrné sledování sociálních sítí, a další. Skupina návyků nepřinášejících užitek, funguje opačně než předchozí skupina. Zlozvyky se zaměřují na krátkodobý cíl. Většinou se jedná o potěšení nebo úlevu. Ale v dlouhodobém horizontu většinou napáchají mnoho škod. Vezměte si třeba, když si dáte jednou více jídla než potřebujete, protože vám chutná. Asi se nic nestane. Ale máte z jídla potěšení. Když to uděláte podruhé, tak jste na tom podobně, žádná velká změna. Ale když se takhle budete stravovat po celý rok, tím že budete dodávat tělu více jídla, než je schopno samo využít, tak už to bude poznat. Najednou se budou ukazovat větší čísla na váze a změní se i vaše postava.

Stejně to funguje se všemi návyky nepřinášejícími užitek. Na začátku vás nalákají na slastný pocit, ale po čase budete chyceni v pasti. Sociální média mají stejný účinek. Jen na chvilku oddechnout, podívat se, co se děje s přáteli. A najednou jste chyceni do pasti kdy prstem jezdíte po obrazovce a hltáte každou novou informaci, které se tam objeví. Jenže čas běží. Ten, který by se dal využít k něčemu přínosnému. Ne k pasivnímu sledování statusů vašich přátel.

Jak zavést návyk do svého života

Obecně můžete postupovat podle následujících bodů:

  • Začněte s málem a postupně přidávejte. Udělejte si to tak jednoduchá, abyste to v pohodě zvládli.
  • Dělejte to pravidelně. Nastavte si čas a datum, kdy budete návyk provádět a držte se tohoto plánu. Použijte některou z aplikací pro sledování návyků.
  • Provádějte nový návyk po nějakém již existujícím návyku.
  • Připravte si prostředí na nový návyk. Pokud se chystáte každé ráno běhat, připravte si večer ke dveřím běžecké boty a oblek. Pokud chcete zdravě jíst, vyhoďte všechno nezdravé jídlo a zásobte se jen tím zdravým, které chcete jíst.
  • Udělejte to tak, ať se vám to líbí. Pokud pro vás vykonání návyku znamená potěšení, budete mít větší tendenci ho opakovat, než když by se jednalo o útrpnou práci. Najděte si na každém návyku něco pozitivního. Třeba si řekněte, že díky tomu, že jsme snědl toto jablko, tak bude zdravější.

Jak se zbavit zlozvyků

Cesta pro zbavení se zlozvyků je opačná, než pro zavedení prospěšných návyků.

  • Udělejte to pro sebe složité, abyste se návyku vyhnuli. Zavřete televizi do skříně a kdykoliv se na ni budete chtít podívat, tak jí budete muset vyndat. Nechávejte si telefon v jiném pokoji, pokud se chcete soustavně věnovat nějaké činnost a nenechat se rušit.
  • Zbavte se potěšení. Třeba po vykouření cigarety si řekněte, že mi tato vykouřená cigareta nepřinesla nic dobrého do života. Dělejte to pokaždé a uvidíte, jak se vám bude postupně chtít kouřit.
  • Najděte si partnera, který bude dohlížet na vaše plnění návyků/zbavení se zlozvyků. Domluvte se s ním pokud nesplníte, co jste si dali za cíl, tak provedete něco pro vás opravdu nepříjemného. A důležité je sepsat o tom spolu smlouvu, kterou podepíšete. Například, přestáváte kouřit a domluvíte se, že když si zapálíte, tak budete muset nazí oběhnou celé náměstí a ještě potom sníst ananasovou pizzu, i když jí bytostně nesnášíte. Zkuste si potom porušit takovou domluvu.

Návyky jsou úžasné, jak mohou do našeho života přinést něco nového a rozšířit naše obzory. Je třeba je správně identifikovat a rozlišit na ty, které přinášejí užitek do našeho života a na ty, které nepřinášejí. Sepište si postupně návyky od začátku dne do jeho konce a vyhodnoťte si sami pro sebe, které návyky vám přinášejí užitek, a které naopak ne. Potom můžete pracovat na změně. Například, ráno vstanu, dám si studenou sprchu, vyčistím si zuby, obleču se, medituji, vyrazím do práce, a tak dále.

Poděkování za úvodní fotografii: Kellen Riggin via unsplash cc