Chytré hodinky mi nepřidají čas

Čas od času mě popadne nálada, kdy bych si chtěl koupit hodinky, protože jsem při procházení internetu narazil na jedny zajímavé. Ale ne jen nějaké obyčejné, ideálně chytré hodiny, protože o blbé hodinky nikdo nestojí. Mají tolik možností a rozličných funkcí. Dokážou vás ráno probudit a sdělit vám data o vašem spánku. Některé dokonce umějí přijímat hovory. Jiné zase upozorňují na blížící se události. Jste-li aktivní můžete si pomocí chytrých hodinek měřit čas při běhu, ale také váš srdeční tep. Dokonce si můžete nastavit sportovní cíle a hodinky vám radostně zavibrují na zápěstí, když jich ještě nedosahujete. Pokud jste na sociálních sítích, tak je to ještě lepší, protože dostáváte neustálý proud aktivit vašich blízkých a přátel. A v neposlední řadě můžete jednoduchým pohledem na své zápěstí zjistit, kolik je hodin. To asi výčet pozitiv.

Jelikož nejsem impulsivní kupec, rád si nákup předem co nejvíce rozeberu a vybírám si to nejlepší možné pro mou potřebu. Nezaměňovat prosím s nejdražším možným. Porovnávám parametry jednotlivých produktů a také jak vypadají. Když jsem si vybíral chytré hodinky, zajímalo mě hlavně, jak dlouho vydrží běžet bez nabíjení. Může se vám to zdát úsměvné, ale pokud bych měl hodinky každý den nebo dokonce několikrát za den sundavat ze zápěstí a připojovat k elektrické sítí, jistě by mě to brzy omrzelo. Další z parametrů výběru je určitě přítomnost měřiče tepové frekvence. Je to jistě zajímavé, když běháte, ale také při cvičení. Žhavým favoritem pro mě byly hodinky Pebble 2, které moje parametry splňují, jenže to bych nemohl objevit jiné hodinky, které mají propracovanější funkce, ale zase tak dlouho nevydrží. Takhle bych vybíral asi do nekonečna.

Zvolil jsem tedy strategii, kdy se vrátím na začátek a definuji si v první řadě důvod ke koupi chytrých hodinek. A ejhle, já k tomu žádný důvod nemám. Hodinky žádné nevlastním a to právě z důvodu, že nechci neustále sledovat čas. Když jsem hodinky dříve míval, neustále jsem kontroloval, kolik je hodin a kolik mi ještě zbývá do konce vyučování, anebo jak dlouho se můžu ještě připravovat. Samotného mě to ale obtěžovalo, protože jsem byl závislý na těch ručičkách, co se neustále pohybují a odměřují mi čas. Cítil jsem se nesvobodný. Měl jsem pocit útlaku. Takže jsem hodinky ze zápěstí odstranil a používám pouze mobilní telefon. Když mě opravdu zajímá kolik je hodin, musím ho vyndat ze zadní kapsy a zmáčknout tlačítko. Takže ho vyndavám jen v opravdu naléhavých případech.

V případě chytrých hodinek bych se zase vystavoval zbytečnému stresu, kdy bych sledoval čas na nich a ještě bych přidal o něco více stresu díky skvělým funkcím, které hodinky nabízejí.

  • Notifikace – jsou pro mě obtěžující už tak. Nechci vědět v každém okamžiku, co se kde děje. Z toho důvodu si také zapínám wifi na telefonu jenom v případech, kdy to potřebuji. Datový tarif nemám, takže je pro mě drahé být bez wifi na internetu. A to je přesně moje motivace tam nechodit.
  • Sociální aplikace – používám minimum sociálních aplikací, vlastně jenom jednu Twitter. A ten sleduji, když se k tomu rozhodnu. Určitě jsou tam zajímavé informace, ale nemám potřebu je neustále konzumovat. Když se k tomu rozhodnu, tak by mi malý display na hodinkách určitě nepomohl.
  • Měřič srdečního tepu – tohle je pro mě velice zajímavé, ale vzhledem k tomu, že tak často zase neběhám, a když cvičím, tak nechci být informován o všem, prostě věnuji pozornost vlastnímu tělu. Dokonce mám hodinky i s pásem na měření tepu, které jsem si koupil v Lidlu za pár stovek. Používal jsem je, když jsem běhal. Aktuálně leží zavřené v šuplíku.
  • Měření času – na tuto činnost mi slouží můj mobilní telefon dobře. Dokonce má i stopky nebo minutku, takže tam je vše co potřebuji. Jak jsem psal výše, mám tendenci se vyhýbat sledování času, tudíž pro mě něco, co mám na zápěstí a neustále to ukazuje čas, nepřipadalo v úvahu.

Nakonec jsem se rozhodl, že si chytré hodinky nekoupím a zůstanu a svého ověřeného telefonu, který nabízí všechny funkce, co využiji. Někdy je lepší vrátit se na začátek a vyhodnotit si objektivně důvod nákupu.