Co dělat s nepotřebnými věcmi?

Při jarním úklidu může člověk zjistit, že má více věcí, než si sám myslel. Dokonce můžete narazit na věci, které jste dávno již pokládali za ztracené. Jenže co s takovou kupou věcí, které už nepotřebujete, nebo jste nahradili novější verzí? Starý přístup káže nic nevyhazovat a všechno schovat. Protože ono se to může někdy hodit. Když ne vám, tak vašim dětem, které budou jednou vyklízet pozůstalost a jistě vám velice poděkují za tu kupu harampádí.

Jenže co dělat, pokud nechcete být sysel? A tady přichází seznam možnosti, jak se zbavit nepotřebných věcí. Samozřejmě jsou nepotřebné jen pro vás, ale někomu jinému mohou ještě dobře sloužit, dokonce mu mohou udělat radost.

Co můžu dělat s věcmi, které nepotřebuji?

V první řadě je tu možnost věcí obdarovat někoho z rodiny nebo kamarádů. V případě mobilu, který nepotřebujete nebo počítače to dává smysl. Pokud však blízcí o danou věc nejeví zájem, tak můžete přistoupit k další možnosti.

Máte možnost věc prodat nebo darovat. Záleží na vás, která možnost je vám bližší. V případě, že se rozhodnete prodat, tak tady nabízím několik možností, jak to provést.

On-line bazary

Ano existuje jich spoustu a všichni mají jedno společné můžete na nich prodat své věci. Důležité je zaměřit se na servery, které jsou navštěvované, aby se věc mohla rychle prodat a dostala se do rukou, které o ni mají zájem. Osobně používám tři bazarové servery Sbazar.cz, bazos.cz a bazak.cz. Existují ještě další, ale mě se osvědčila tato trojice. Chodí na ně velké množství lidí, inzerát můžu podat zdarma a pokud ho chci zviditelnit, tak si můžu připlatit. Inzerát si připravím dopředu a také fotky, kterými chci věc na prodej prezentovat. Většinou upravím velikost a někdy oříznu obrázek, aby ukazoval to, co je podstatné.

Aukro

Pokud nechcete používat bazary a chcete zkusit své štěstí, tak můžete využít možnosti inzerovat na serveru aukro.cz, který funguje na principu aukcí. Nastavíte si počáteční cenu a zájemci budou postupně přihazovat do té doby než vyprší čas vystavení inzerátu. Zájemce s nejvyšším příhozem daný předmět získá. Aukro je celkem zrádné v tom, že si bere za každé vystavení a také část z prodeje. Takže když se vám nepodaří předmět na poprvé prodat, tak se vám to může celkem prodražit. Osobně na aukro už neinzeruji.

Bazarobot

Další možnost jak zpeněžit své nepotřebné věci a nemít s tím tolik práce je požádat o pomoc službu bazarobot.cz, které se o všechno postará. Věci u vás vyzvedne, nafotí a vystaví na internetu na inzertní servery. Za to všechno si bere poplatek z prodeje. Ten není úplně nejmenší, ale na druhou stranu jediné, co po vás chtějí je naskládat věci do krabice a objednat si svoz. Takovýhle prodej má smysl u věcí, které mají vyšší hodnotu. Pokud by se totiž věci neprodali a vy byste si je vyžádali zpět, tak budete platit ještě za zásilku. Službu jsem použil a byl jsem spokojen. Dražší věci se prodaly rychle, u těch levnější byl někdy problém, trvalo dlouho než se prodali. Nakonec se některé předměty prodali jen za 1 korunu.

Pokud věci nechcete přímo prodávat, nebo si myslíte, že nemá smysl za ně něco chtít, tak můžete využít některou z následujících možností.

Místní charita

Darujte věci místní charitě, ta už si s nimi pěkně poradí. Jedná se hlavně o oblečení a hračky pro děti. Pokud nechcete jezdit s věcmi daleko, tak určitě máte ve své blízkosti kontejnery na svoz takovýchto věcí. Klidně je využijte a zbavte se starých šatů, které už vám neslouží.

Hearth

Pokud charita není zrovna šálek vašeho čaje. A máte rádi komunitu lidí, kteří se obdarovávají, tak může využít služeb serveru hearth.net, který nabízí možnost darovat nepotřebné věci, ale i služby těm, kteří o ně mají zájem. A zase na oplátku vy si můžete od někoho jiného vzít něco, co se vám hodí. Na tomto serveru jsem několikrát inzeroval a také jsem si jeden dárek vybral. Je příjemné něco darovat jen tak, když už to nepotřebujete. Vždycky se mi líbilo, když se obdarovaný ozval a vřele děkoval, že mu daná věc udělala velkou radost.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Ashim D’Silva via unsplash cc