Doporučená četba na léto

Postupně se blíží léto a sním i doba dovolených, relaxování a poznávání vzdálených destinací. Kdyby vás náhodou přepadlo ošklivé počasí na dovolené a museli byste zůstat na pokoji, můžete si čas zpříjemnit četbou zajímavé knihy. A přesně o tomhle je můj seznam doporučené četby na léto. Nechte se inspirovat.

Prodávat je lidské – Daniel M. Pink [kniha]

Prodavat_je_lidske-Daniel_M_PinkTohle je pro mě kniha, nad kterou jsem dlouho váhal, jestli si ji mám koupit. Nakonec jsem však krok do neznáma udělal a knihu jsem si objednal. Musím říci, že jsem udělal dobře. Kniha mi otevřela oči. Téma obchodu a obchodování jsem předtím považoval za něco špinavého, ne-li páchnoucího. To věčné nucení a přemlouvání zákazníka, aby nakoupil právě váš produkt. Díky této knize se dnes dokážu na obchod dívat jinak. Vlastně lépe. Obchod je v podstatě jakákoliv komunikace, kdy chce jedna strana přesvědčit tu druhou. Můžete si představit situaci, kdy jednáte s vlastními dětmi a přesvědčujete je, aby si na sebe dnes vzaly holinky, protože venku předtím pršelo. V tomhle případě prodáváte. Nebo když chcete kolegu z práce přesvědčit, aby podpořil váš návrh na zlepšení. Zase prodáváte. A tahle kniha vám pomocí výsledků studií a příkladů z reálného světa ukáže, jak to dělat lépe. Z knihy se dozvídáte něco z historie prodeje, a jak je tento model zastaralý a přestává být funkční. Taky je nastíněn nový model prodeje, který je založen na vstřícnosti k zákazníkovi a pomoci. Pro ty z vás, kteří pohrdají prodejem stejně, jako jsem pohrdal já, je to povinné čtení.

Práce na dálku – Jason Fried a David Heinemeier Hansson [kniha]

Prace_na_dalku-Jason_Fried_a_David_Heinemeier_HanssonNa Vánoce jsem dostal větší várku knih a mezi nimi se objevil i tento skvost od známé dvojice, která napsala i knihu Restart. Řekl bych, že kniha Práce na dálku je volné pokračování právě zmíněného Restartu. S lehkostí zpracovává téma v našich končinách postupně zaváděné. A přidává hromadu tipů a návodů, jak pracovat na dálku. Kniha se hodí k přečtení, ať už jste manažer a zaměstnáváte lidi, nebo jste-li zaměstnanec a hledáte možnost, jak být častěji s rodinou, anebo chcete procestovat svět a pracovat stále pro jednu společnost. V knize jsou postupně rozebrány mýty ohledně práce na dálku a nekompromisně rozcupovány. Provedení knihy je velice minimalistické. Jedna až dvě strany textu na dané téma doplněné příjemnou grafikou dokreslující atmosféru. Doporučuji hlavně těm, kteří si myslím, že pracovat z domu není možné, ale také všem vedoucím pracovníkům, aby mohli přehodnotit svůj názor na zaměstnance pracující z domu.

Bohatý táta, chudý táta – Robert T. Kiyosaki a Sharon L. Lechter [kniha]

Bohaty_tata_chudy_tata-Robert_T_Kiyosaki_a_Sharon_L_LechterPokud jste o knize ještě neslyšeli a máte problém s financemi, je pro vás nutnost si ji přečíst. Pro mě velice hezký sumář životem ověřených věcí plus kopa dalších zajímavých podnětů k zamyšlení. Postupně se snažím rozšiřovat svou finanční gramotnost a tato kniha je asi jedna ze základních stavebních kamenů. Trochu škoda, že jsem na ni nenarazil dříve. Pan Kiyosaki zde popisuje svůj příběh a postupně rozebírá finanční znalosti, které za svůj život posbíral. Měl možnost pracovat pro kamarádova otce a ten mu postupně poodhaloval tajemství okolo financí. Lehkým tónem popisuje možnosti, jak získat peníze. Ale samozřejmě nic není zadarmo a vždycky pro to musí něco udělat. Pro mě je tato kniha přínosná v tom, že jsem více přemýšlel, kam budu své volné finance investovat. Také je pro mě kandidátem na doporučenou četbu pro mé děti v období dospívání.

Seznam není konečný a postupně budu doplňovat další zajímavé knihy, ke kterým se dostanu v budoucích článcích. Zatím mi vychází publikace článku s tématem knih jednou za tři měsíce a počítám, že se budu tohoto plánu držet i nadále. Takže příště se můžete těšit na doporučenou četbu k sychravému počasí podzimu.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Kate Ter Haar via Flickr cc