Vystoupení z komfortní zóny

Procházet životem bez většího zádrhele není možná to, co byste si na první pohled mysleli, že chcete. Zvažte následující scénář. Jdete po ulici a najednou do vás vrazí banda výrostků. Je to pro vás nepříjemná situace? Co uděláte? Jak budete jednat? Nemáte moc možností na výběr, jste postaveni do situace, kdy musíte prostě reagovat. Uděláte rozhodnutí. Příště, až se dostanete do podobné situace, můžete se opřít o předchozí zkušenost. Vyšel vám váš tah? Zkuste ho zopakovat. Nevyšel? Nevadí, vyzkoušejte jinou cestu.

Co znamená vystoupení z komfortní zóny

Jakákoliv situace v životě, ať už pozitivní nebo negativní, pro vás může být dobrým zdrojem informací. Více si ale odnesete z negativní zkušenosti. Z konkrétní situace, která pro vás byla nepříjemná a museli jste se jí postavit. Když je situace příjemná, tak je to super, ale velké poučení pro vás z toho nekouká. Naopak, když musíte vyvinout úsilí, abyste situaci zvládli, získáváte životní body, které se počítají.

Máte-li zájem jako člověk růst, situace, ve kterých se necítíte zcela příjemně, by se měly stát vaším přítelem. Ať už to zní sebevíc zvláštně, má to své opodstatnění. Pokud si budete zakládat jen na dobrých zkušenostech, dříve nebo později vás život dožene a postaví vás před nepříjemnou situaci. Vy však máte možnost se na toto připravit právě tím způsobem, že budete nepříjemné situace vyhledávat a budete tak mít možnost si nastavit laťku, jak moc nepříjemnou situaci budete hledat. Berte to jako trénink, za který v životě budete rádi.

Neznamená to, že musíte neustále dělat jen to, co vám nevyhovuje. To není vůbec záměr tohoto článku. Spíše můžete postupně do svého života přidávat situace, které překračují vaši komfortní zónu. Samozřejmě tak, aby vám to vyhovovalo a neměli jste pocit marnosti.

Moje osobní zkušenost

Vím, že mám prostor pro zlepšení své komunikace s okolím. A mám dvě možnosti. Jedna je vyhýbat se komunikaci, jak je to jen možné. A druhá je začít více komunikovat, to je dostávat se do situací, kde musím jednat s lidmi. Když jsem dělal tohle rozhodnutí, zvolil jsem si více komunikace. Znamenalo to pro mě překročit mou komfortní zónu, ale udělal jsem to. V mém zaměstnání jsem se dostal do role vedoucího malého týmu, kde je komunikace na denním pořádku. Musím se vypořádat s požadavky mých podřízených a také spolupracovat s dalšími týmy a dávat dohromady plány, jak postupovat dále v budoucnu. A zahrnuje to opravdu velké množství komunikace s různými lidmi. A to je přesně ten typ vyhledávání nepříjemných situací pro osobní růst. Jsem nucen postavit se komunikaci čelem častěji, než jsem byl doposud. Popravdě neznám všechny odpovědi a nevím, jak vyřešit všechny situace, ale učím se. A to, myslím, je pro mě hlavní přínos. Moci se učit.

Kde můžete začít

Nejlépe začněte dnes. Neodkládejte svou zkušenost s vystoupením z komfortní zóny. A pravidelně trénujte, třeba v následujících situacích:

  • Dejte se do hovoru s člověkem, který sedí v autobuse vedle vás.
  • Nabídněte pomoc člověku, který nese těžké tašky s nákupem.
  • Jděte na dlouho odkládaný kurz, který jste chtěli navštívit, ale měli jste obavy, jestli tam nebudete vypadat nepatřičně.
  • Promluvte na veřejnosti.
  • Svěřte se kolegovi s něčím osobním, co o vás neví.
  • Stopujte po cestě domů a poznejte nové lidi (řidiče).
  • Založte si na internetu webové stránky a pravidelně přispívejte svými jedinečnými pohledy na svět.
  • Vrhněte se do nápadu, který dlouho odkládáte, nikdy nevíte, jestli vyjde, dokud to nezkusíte.

Jak vidíte možností k posouvání své komfortní zóny není málo a určitě vás napadnou ještě další, které by řešily vaše konkrétní situace. Nebojte se a pusťte se do posouvání hranic ještě dnes. Vaše budoucí já vám jistě poděkuje.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Gemma Stiles via Flickr cc