Upřímná a konkrétní zpětná vazba může pomoci

Mít někoho, kdo vám do očí řekne upřímně svůj názor na vás, je neocenitelné. Mám to štěstí, že má drahá polovička je přesně ten typ člověka, který to dokáže. Nedávno mi dávala zpětnou vazbu na mé chování. Nebyl to pro mě příjemný rozhovor. Stejně jako pro Lucku to jistě nebylo příjemné. Ale udělala to. Překonala strach, postavila se mi a nepříjemnou pravdu mi zcela klidně sdělila.

Lucka se mnou mluvila o mém chování k naší starší dceři. O tom, jak s ní mluvím, a co dělám za věci. Že některé situace mám tendenci zveličovat. Většinou ty nepodstatné situace. Můj styl výchovy se zcela neztotožňuje s tím, který jsme si na začátku definovali, že chceme uplatňovat. Jak se říká, odchýlil jsem se z kurzu a potřeboval jsem korekci. Zvláštní, jak těžké je udržet správný směr při výchově. Vlastně při čemkoliv.

Neztrácet hlavu, když je ke mně někdo upřímný

Svůj pocit v té chvíli bych definoval jako naštvání. Ale nebyl jsem vůbec naštvaný na Lucku. Byl jsem naštvaný na sebe. Protože to, co říkala, byla pravda. Pravda o mně, kterou jsem celou dobu přehlížel. Těžko se mi připouštělo, že jsem se takhle choval, ale přesto jsem věděl, že mluví pravdu. Moje tělo se ale vzpínalo a nechtělo slyšet tato slova.

Bylo potřeba, abych si celou situaci promyslel. Potřeboval jsem být sám. Lucka mi tedy dala prostor a za to jsem jí nesmírně vděčný. Když jsem přemýšlel, postupně můj pocit naštvání ustupoval. Uvědomoval jsme si, že Lucčina slova se trefila do mé citlivé struny. Ale jak čas ubíhal, moje nálada se zlepšovala.

Zpětná vazba rozproudí myšlenky

Začal jsem více přemýšlet nad tím, jak můžu svoje chování změnit. Přesunul jsem  se z temné atmosféry k atmosféře tvůrčí, kde jsem aktivně hledal řešení. Mám nápady, jak postupovat dále. Snažím se je každý den aplikovat. Postupně to vypadá, že se mi i daří. Vztahy se zlepšují. Postupně rostu jako člověk. Každý den se učím něco nového.

Jenže to by nebylo možné, kdyby za mnou Lucka nepřišla a neřekla mi upřímně, jak to vidí ona, a že se jí to vůbec nelíbí. Kdyby si tuto podstatnou informaci nechala pro sebe, dál bych pokračoval ve svém chování a kdo ví, jak by to dopadlo. Samozřejmě jsem sám cítil, že není všechno úplně v pořádku. Ale potřeboval jsem takovouto ráznou reakci, aby mi otevřela oči. Díky tomu jsem mohl rychleji začít pracovat na změně chování.

Pro mě má tato situace zásadní vliv na pohled na zpětnou vazbu. Pokud je udělána dobře, i negativní zpětná vazba může být velice prospěšná pro život jak můj, tak mého okolí.

Nepodceňujte zpětnou vazbu

Nejlepší je dávat si upřímnou zpětnou vazbu sám sobě. Pokud to ještě z nějakého důvodu, stejně jako já nedokážete, je vhodné obklopit se lidmi, kteří pro vás chtějí jen to nejlepší a nebojí se vám říci svůj názor, ať už je sebetvrdší. Takovýchto lidí si važte a hýčkejte je. Samozřejmě jim nezapomeňte oplácet stejnou měrou jejich upřímnost, aby váš vztah zdravě fungoval. Nebojte se jim říci, jak to opravdu vidíte. Jistě to ocení. A když to neocení, je možná na čase uvažovat o jiných lidech, kterými se obklopíte a budete si navzájem prospěšní. Nikdy není pozdě začít dělat věci správně.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Tito & Eva Marie Balangue via Flickr cc