Doporučená četba na vánoční čas

Jako vášnivý čtenář jsem přečetl již velké množství knih. Když začneme od útlého věku, tak jsem četl různé české pohádky, později foglarovky, těch jsem přečetl opravdu hodně, sci-fi, romány, literaturu faktu, různé rádce, životopisy i krásnou literaturu (povinná četba pro mě nebyla povinnost, ale radost). Když se tak probírám seznamem toho, co jsem četl, tak mě napadá, že bych mohl vybrat nějaké kousky, které mi utkvěly v paměti nebo mě nějak ovlivnily a určitě by stály za přečtení i pro další vášnivé čtenáře, kteří si chtějí rozšířit své obzory.

Dále bude následovat můj seznam doporučené četby vybraný pro vás. Rozdělil jsem ho do několika kategorií. Jedná se o tyto: životní styl, pro odreagování, na zamyšlení, pro radost, dětské knihy. Seznam není kompletní. Jednou za čas zase vydám další verzi této doporučené literatury s přihlédnutím k aktuálnímu stavu mé knihovny.

Životní styl

Trénink vězně – Paul Wade. [kniha]

Jedna ze základních knih o cvičení s vlastní vahou. Pokud to se cvičením myslíte opravdu vážně, neměla by tato kniha určitě chybět ve vaší knihovně. Jednoduchým systémem je tu představeno 6 základních cviků, které jsou detailně rozebrány, a každý cvik je rozpracován do 10 progresí. Tento systém zaručuje jednoduchý vstup do světa cvičení s vlastní vahou jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilé cvičence. Autor popisuje, na co který cvik je, a dokonce doporučuje, jakým způsobem zakomponovat cviky k sobě. Nabízí několik tréninkových programů. Osobně jsem s touto knihou o cvičení začínal a vřele ji doporučuji. Cviky z knihy mám stále ve své sestavě.

Pro odreagování

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel – Jonas Jonasson [kniha]

Tohle je moje velice oblíbená kniha. Z části se jedná o detektivní příběh, z části o brilantně napsanou komedii. Kdo knihu ještě nečetl a má rád detektivní příběhy a k tomu humor, rozhodně doporučuji. Jeden z pokladů severských autorů, které jsem četl. Nechci zbytečně rozebírat příběh, abych neprozradil detaily. Tahle kniha svým názvem láká k jejímu přečtení. Jestliže si chcete oddechnout od náročné literatury, tak tohle je ta pravá volba.

Na zamyšlení

Ze mě – Pavlína Brzáková; Jaroslav Dušek [kniha]

Kdo má rád Jaroslava Duška, tak jistě uvítá tuto knihu. Jsou zde popsána vyprávění o rozličných tématech, které se Jaroslava dotýkají. Jaký vztah má se zemí jako takovou, jak ho ovlivňují zvířata, co zažil v Jižní Americe, a mnoho dalších informací. Kniha je krásně uspořádána a není potřeba ji číst postupně. Osobně mám Duška rád, proto jsem velmi uvítal tuto výjimečnou knihu. Každému může pomoci uvědomit si hloubku světa. Knihu Ze mě doporučuji všem. Poprvé jsem ji přečetl za noc. Podruhé jsem si dával více na čas.

Pro radost

Naši andělé strážní – Eckhart Tolle; Patrick McDonnel [kniha]

Nenáročná četba doplněná příjemnými kresbami Patricka McDonnela pro potěchu ducha a rozradostnění. Jestliže chcete sobě nebo druhým udělat radost, pořízením této knihy neuděláte chybu. Jednoduchou, ale zábavnou formou je zde popsáno a nakresleno, na co se máme hlavně soustředit. Na přítomný okamžik.

Dětské knihy

Indigové pohádky – kolektiv autorek [kniha]

Pohádky z této knihy jsou opravdu neobyčejné, doplněné o autorské kresby. Každá odráží ducha autorky a dává nový pohled na to, jak můžou pohádky vypadat, když se zrovna nejedná o vysvobození princezny z nebezpečí. Naše dcera je má velice ráda i jejich svéráznou kresbu a koláže. Knihu jsem pro ni vybíral jako dárek k Vánocům pro rozšíření pohádkových obzorů.

Myslím, že to by pro začátek stačilo. Knížek mám v zásobě více, ale další si nechám na příště. Pokud máte vy nějakou zajímavou knihu a chcete se s ní podělit, napište název a stručný popis do komentářů.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Image Catalog via Flickr cc