Tohle téma ve mě rezonuje již delší dobu. Konečně jsem se odhodlal napsat o něm článek.
Když cokoliv dělám opakovaně a chci vědět, jestli se zlepšuji nebo stagnuji, jakým způsobem to mohu zjistit? Těžko bez informací. Většinou jsem činnost vykonával a doufal jsem, že se zlepšuji. Marně jsem tápal v paměti a vzpomínal si, kolik že jsem to naposledy udělal opakování. Kolikrát jsem měl pocit, že přešlapuji na místě a nedělám žádný pokrok. Není divu. Prostě jsem svoje výkony neměřil. Až jednou jsem narazil na článek Jamese Cleara, který zcela změnil můj pohled na pravidelné zaznamenávání činností. Článek se jmenoval What Are You Measuring In Your Life?. Krásně tam byly uvedeny důvody, proč by měl člověk zaznamenávat svou činnost.
Měření výkonnosti při cvičení
Inspiroval jsem se výše zmíněným článkem, v první fázi, hlavně pro svoje cvičení. Cvičím každé pondělí, středu a pátek. Mám dva programy, které postupně střídám. I při sebelepší paměti jsem nebyl schopen přesně určit, kolik opakování kterého cviku jsem dělal naposledy. Až do chvíle než jsem si koupil notýsek a začal jsem si zapisovat svoje výkony. Bylo to zhruba před rokem na podzim. Od té doby si pravidelně zaznamenávám každé cvičení a mám přehled o tom, jak postupuji.
Jednoduše se podívám o pár stránek zpět a vidím, kolik jsem udělal opakování u daného cviku. Jestliže mám pocit, že nepostupuji dále, tak se mohu podívat třeba celý měsíc zpátky a zhodnotit si svoje výkony. Mám krásně zaznamenáno, jak jsem přidával na opakováních, nebo jestli jsem přešel k těžší variantě cviku.
Záznamy v mém notýsku jsou velice minimalistické, ale zato ty nejdůležitější. Na začátku cvičení si vždycky na novou stránku nahoru napíšu datum. Potom na jednotlivé řádky napíšu cviky, které se chystám provádět. A kouknu se na minulé cvičení, jak jsem si vedl a kolik jsem toho udělal. Tím pádem vím, k jakému výsledku směřuji, popřípadě jak ho můžu pokořit. Ke cvikům si postupně zapisuji počet opakování v dané sérii. Po skončení cvičení se ještě zvážím, abych měl informace o své tělesné hmotnosti. A to je vše. Samotné zapisování mi celkově nezabere ani minutu, ale má velký význam v dlouhodobém sledování výkonnosti.
Tento způsob měření mi dává zpětnou vazbu o tom, jak se moje cvičení vyvíjí v čase. Už nemusím tápat nad tím, jestli se zlepšuji, ale mám data hezky před sebou a z nich je to jasně patrné.
Nejen počet opakování, třeba i finanční výdaje se dají měřit
Tenhle způsob se dá určitě použít i na měření čehokoliv jiného, co vás zajímá. Nedávno jsem začal měřit svoje výdaje. Dlouhou dobu pro mě byla velká neznámá, kolik a za co vydám peněz. Stejně jako v předchozím případě jsem odhadoval, že jídlo mě stojí zhruba tolik a zábava zase tolik, ale neměl jsem to ničím podložené. Takže mi to nakonec nebylo k ničemu. Minulý měsíc jsme si začal zaznamenávat svoje výdaje do jednoduché tabulky na internetu. Používám dokumenty Zoho. Ale stejně se dají využít i dokumenty Google, nebo jakýkoliv program na tvorbu tabulek, dokonce i list papíru vám postačí. Zvolil jsme si online aplikaci, abych mohl údaje zadávat, kdy potřebuji. Na konci měsíce si dělám takový sumář výdajů a vytvářím si grafy, abych vizuálně viděl, za jakou kategorii jsem nejvíce utratil.
Zaznamenávání probíhá následovně: nejdříve zadám datum, poté částku, kterou jsem utratil, tu zařadím do kategorie a nakonec přidám poznámku, která podrobněji popisuje zadanou transakci. A takhle postupuji po každém nákupu nebo převodu peněz. Mám tím pádem přesný přehled, kam peníze posílám. Rozděluji si transakce do kategorií, abych se v nich lépe orientoval. Mám třeba kategorii Jídlo, do které je zařazeno jak jídlo na oběd v restauraci, tak nákup v obchodě i útrata v automatu. Kategorie ještě ladím podle potřeby. Další jsou třeba Auto, Péče o dítě, Domácnost. Určitě vás napadnou ještě nějaké jiné, které se budou hodit přesně pro vaši potřebu.
Tohle jsou jen dvě možnosti, jak využít měření, které jsem se rozhodl momentálně využít. Možností existuje daleko více. Třeba měření:
- počtu napsaných slov za den/týden/měsíc
- přečtených stránek v knize
- ušlých kilometrů za den
- uplavaných bazénů
- vykouřených cigaret (pokud se snažíte kouření omezit)
- hodin strávených na sociálních sítích
- čehokoliv, co vám dává smysl
Změřit jde opravdu mnoho věcí a činností. Nejdůležitější ale je, že měřit máte jen to, co vám dává smysl. Pokud chcete možnosti měření využít ve svém životě, rozmyslete si, kde by to bylo nejvhodnější. Začněte zlehka a měřte třeba pouze jednu činnost. Když si na to dostatečně zvyknete, můžete postupně přidávat další.
Poděkování za úvodní fotografii: lungstruck via Flickr cc