Jak ze sebe vymáčknout maximum při výběru vánočních dárků

Vánoce se neúprosně blíží a s nimi i nakupování dárků. Pokud jste ještě nestačili nakoupit všechny, tak pro vás mám malou inspiraci.

Současné Vánoce jsme se s Luckou rozhodli pojmout trochu jinak než ty předchozí. Domluvili jsme si jedno, ale za to zásadní pravidlo, které výrazně ovlivňuje výběr dárků pro toho druhého. Naše pravidlo je jednoduché. Neutratíme za dárky pro toho druhého víc než 500 Kč. A to je všechno.

Předtím jsme za dárky utratili více peněz. A byly to pěkné dárky. Vydávali jsme peníze za věci, které se nám pro toho druhého líbily a postupně se cena šplhala k horentní sumě. Tentokrát jsme si ale řekli, že to uděláme trochu jinak. Nastavíme si limit, který nemůžeme překročit a musíme se do něj vejít.

Omezení může pomoci

Tohle všechno není jen z nějakého rozmaru. Je to promyšlený plán. Stanovením finanční částky, kterou nesmíme překročit jsme si celkem jednoduše nastavili omezení. Takové omezení je většinou nepěkné a věci jenom ztěžuje, mohli byste podotknout. Ale právě naopak. Omezení nám na jedné straně ubírá, ale na druhé nám může o dost více přidat, pokud situaci uchopíme správně.

Výběru dárku pro Lucku věnuji momentálně větší pozornost a dobře si rozmýšlím, jestli je to opravdu ten pravý. Hodnotím každý výběr. A nespokojím se jen tak s něčím. Zmíněné omezení na mě mělo blahodárný účinek. Snažím se vybrat jen ty nejlepší dárky.

Bez omezení bych mohl vybrat nějaké elektronické zařízení. Nebo poukázku na koupi oblečení do oblíbeného obchodu. Jistě i tyto dárky by ji dokázaly potěšit, ale já bych nad nimi nemusel dlouho přemýšlet. A nebyly by to ty úplně nejlepší dárky, které jsme schopen vymyslet jen pod tlakem nějakého omezení. Vybičoval jsem svojí kreativitu na maximum. Dokonce bych řekl, že má Lucka šanci dostat více dárku, než kdybychom si tento limit nenastavili.

Samozřejmě tady nemůžu odhalit, jaké dárky jsem pořídil. Lucka, jako obvykle, by vycítila možnost zjistit, co pro ni chystám, a pokoušela by se dárky objevit. Nebo o nich alespoň několika dobře mířenými otázkami zjistit co nejvíce. Aby poté dokázala odhadnout, co ji čeká pod Vánočním stromkem. Já ji ale nechci připravit o to překvapení, takže nezmíním ani jeden z nich. Snad v nějakém povánočním článku můžu poodhalit závoj tajemství.

To hlavní k Vánočnímu stromečku

Neznamená to, že si musíte taky dávat podobné omezení. Vůbec nemusíte. Stačí jen, když se budete inspirovat. Dárky jako takové mají sílu rozzářit člověku oči a vykouzlit úsměv na tváři. Proto je pro mě důležité vybrat takový, který to dokáže. Většinou takovou sílu mají dárky nečekané, které jsou promyšlené. A abych je dokázal řádně promyslet, vybral jsem si omezení na finanční částku. Podobně může fungovat i jiné omezení, třeba na počet dárků. Jste-li ten typ, co dává přehršel dárků, možná by vám pomohlo omezení na tři dárky pro každého, nebo možná na dva, a co takhle pouze na jeden.

Samozřejmě Vánoce nejsou jenom o dávání hmotných statků, ale hlavně o tom být spolu a také prožívat vzájemné chvíle. Velice důležité je se nestresovat. Pokud vám něco nevyhovuje, tak se do toho zbytečně nepouštějte.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Alan Cleaver via Flickr cc