Doporučené knihy na podzim 2016 – o whole30

Na podzim tohoto roku jsem si pro vás připravil doporučené knihy úzce zaměřené na jedno téma. A tím tématem nemůže být nic menšího než zdravé stravování. Samozřejmě, že zdravé stravování je celosvětový trend a je možné si ho vykládat různými způsoby. Mě osobně učarovala strava teprve nedávno svými možnostmi ozdravovat člověka. Doposud jsem jídlo bral jen jako palivo pro svoje aktivity. Nikdy jsem nad ním moc nepřemýšlel a většinou snědl, co mi bylo předkládáno, nebo co jsem zrovna našel v ledničce a bylo v poživatelném stavu. Je tomu zhruba dva roky zpátky, kdy jsem četl článek od Pavla Macka na téma cvičení a zaujala mě jedna věta: „Hubne se v kuchyni“. Přemýšlel jsem o ní, ale nedávala mi zcela smysl. Jak můžu hubnout v kuchyni? Vždyť přece cvičím, abych zhubl a měl pěknou postavu. Nechápal jsem.

Cvičil jsem a cvičil, pokroky se dostavovaly, ale nebyl jsem schopný shodit přebytečný tuk, který na mě byl vázán. Byl jsem opravdu bezradný, protože jsem cvičil pravidelně a myslel jsem si, že mi cvičení pomůže tyto tuky odbourat, a tím pádem i zlepšit mou postavu. Jak jsem se ale šeredně mýlil. Po přečtení následujících knížek, jsem aplikoval poznatky z nich na sebe a úbytek tuku, o kterém jsem předtím snil, se stal vítanou skutečností. Nejde pouze u úbytek váhy, jde o daleko více. Mému přerodu pomocí následujících knih se budu věnovat v dalším článku. Pokud jste následující knihy četli a zkoušeli jste praktikovat jejich poznatky, podělte se o svoje zkušenosti. Pokud jste knihy nečetli, dejte jim v tomto podzimním období šanci.

Whole30 – Melissa Hartwig, Dallas Hartwig [kniha]

whole30-melissa_a_dallas_hartwigovi

Nejsem si zcela jist, kde jsem na knihu Whole30 narazil poprvé, ale jistě vím, že jsem přečetl recenzi od Martina Humpolce a rozhodl jsem se, že si knihu koupím. Whole30 má podtitul „Průvodce zdravotním restartem, který vám přinese svobodu v jídle“ a nutno dodat, že tohoto motta se drží. Kniha je to obsáhlá a rozdělená na dvě části. První část pojednává o samotném programu Whole30 a vysvětluje jeho principy a zásady. Druhá část je plná vyvedených fotografií a receptů na pokrmy přesně podle programu Whole30. Takže se nemusíte bát, že byste po přečtení knihy, když se rozhodnete s programem začít, nevěděli, co si máte uvařit.

Musím ocenit grafickou úpravu knihy, je velice zdařilá. Všechny informace jsou snadno dostupné. Líbí se mi zvýraznění informací ve žlutém rámečku. Každá kapitola knihy je doplněna výpovědí účastníků programu a jejich jedinečnou zkušeností. Tyto zkušenosti je zajímavé číst, jsou velice dobrým motivačním prvkem. Co mi v knize chybělo, bylo vysvětlení nebo rozvedení teorie, jak tato konkrétní strava mému tělu škodí nebo pomáhá.

Nepokoušejte se nám tvrdit, že tento program je těžký. Zbavit se závislosti na heroinu je těžké. Porazit rakovinu je těžké. Porodit dítě je těžké. Pít kávu bez mléka není těžké.

— Melissa Hartwig, Dallas Hartwig

První blok popisuje základy programu Whole30 a co je potřeba všechno dodržovat a zároveň čeho se vyvarovat. Jedná se hlavně o potraviny, které mohou škodit zdraví. Dobře je vysvětlen záměr programu, že se nejedná o žádnou dietu, ale o možnost, aby si každý jedinec zjistil sám podle reakcí svého těla, které potraviny mu dělají nebo nedělají dobře a samostatně se rozhodl, jestli je i nadále bude požívat. Dále je zde uvedeno, jak zhruba bude vypadat následujících 30 dnů, pokud se rozhodnete program absolvovat.

Druhý blok obsahuje všechny informace, které by vás mohly zajímat, a dostatek upřesnění, aby se člověk někde neztratil. Na stránkách jsou řešeny časté dotazy, nebo také rady, jak se připravit na cestování, kde a jaké nakupovat potraviny, nebo co všechno si můžete dát. Autoři se dále rozepisují o programu pro těhotné nebo také pro děti. Je vidět, že sesbírali dostatek podnětů a v této knize na ně reagují tak, aby nevznikl prostor pro dohady.

V druhé části knihy jsou recepty uspořádané do kategorií. Na začátku jsou uvedeny postupy, jak který druh jídla připravit. Hodí se to pro ty, kteří nejsou moc zvyklí si vařit doma a chodí se stravovat do restaurací. Následují již samotné recepty, které jsem zatím nestačil všechny vyzkoušet, ale už jsem se do některých pustil a musím říci, že jsou velice vydařené. Komu by nestačili recepty z knihy nebo by chtěl vyzkoušet jiné, na internetu existuje několik webů, které se věnují právě vaření ve stylu Whole30. Tady třeba jeden český http://paleosnadno.cz/stravovaci-styl/whole30/.

Kniha Whole30 nesloží pouze k přečtení nebo k prolistování, ale vyzývá přímo k vyzkoušení programu, který trvá pouhých 30 dní, za které slibuje, že vám změní život. Tento slib není planý, ale pravdivý, založený na zkušenostech obrovského množství lidí, kteří si programem prošli. Chcete programem také projít?

Jídlo na prvním místě – Melissa Hartwig, Dallas Hartwig [kniha]

jidlo_na_prvnim_miste-melissa_a_dallas_hartwigovi

Jako druhá kniha v mém doporučení se objevuje Jídlo na prvním místě od stejných autorů, kteří napsali Whole30. Dokonce kniha Jídlo na prvním místě je starší a předcházela knize Whole30. Doporučený postup by asi byl koupit si tuto knihu jako první a teprve poté pokračovat navazující knihou. Udělal jsem to ale naopak a ničemu to nevadilo. Vítku, že v knize Whole30 je pražádná teorie a vysvětlení, jak a proč věci fungují nemohu vznést u knihy Jídlo na prvním místě, protože ta je teorií a studiemi přímo napěchovaná. Při čtení ale nedochází ke zbytečnému zahlcení informacemi a celý text je velice srozumitelný a pochopitelný i pro laika jako jsem já. Pokud jste typ člověka, který má touhu rozumět okolnostem a tomu jak věci fungují, kniha Jídlo na prvním místě je přesně pro vás.

Jídlo na prvním místě popisuje program Whole30, ale takovým způsobem, abyste věděli, co všechno vám může škodit, ale také jakým způsobem vám ta které potravina může škodit. Na začátku jsou popsány standardy dobrého jídla, a jak se projevují. Poté následuje část, kde jsou popsány veškeré potraviny, které tyto standarty porušují a také způsob, kterým toho dosahují. Jedná se o následující potraviny:

  • Cukr, sladidla a alkohol
  • Oleje ze semen
  • Obiloviny a luštěniny
  • Mléčné výrobky

Další části knihy popisují potraviny podporující zdraví, předkládají program Whole30 tak, jak ho známe už z knihy Whole30 a doplňují recepty. Poslední část týkající se receptů je velice skromná, a proto doporučuji všem, kteří to s programem myslí vážně, dovybavit se knihou Whole30 nebo navštívit internetové stránky zabývající se vařením podle tohoto programu.

Celkově jsem byl s knihou spokojen, protože poodkryla několik tajemství, která mi předtím byla skryta. Dozvěděl jsem se, jak funguje moje zažívání a jak ho mohu podpořit v jeho nelehkém úkolu. Po přečtení jsem se rozhodl, že program také absolvuji a zhodnotím poté svoje výsledky. Stejně jako u první knihy platí: pokud nebudete aplikovat zde uvedené postupy, postrádá čtení knihy smysl.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Mark Bonica via Flickr cc