Jak se stát úspěšným kuřákem

Na začátku chci podotknout, že nejsem příznivcem kouření. Za celý svůj dosavadní život jsem vykouřil celkem zhruba krabičku cigaret a nikdy mi nezachutnaly natolik, že bych jim propadl. Popisuji zde nástin toho, jak postupovat při zavádění nového návyku na příkladu kouření. Pokud vás kouření neoslovilo zaměňte si za něj svůj návyk, na kterém chcete pracovat.

Kdy začít s kouřením?

Ideální je začít co nejdříve. Neexistuje zde věkové omezení. Můžete bez problémů začít i v pozdějším věku. Být frajer s dehtovými plícemi je přece pro každého. Jediné, co je třeba vzít v potaz, je cena jedné krabičky a vaše celková spotřeba, které chcete dosáhnout.

Jak nejlépe začít?

Nejlépe jak můžete začít je, že si koupíte krabičku cigaret a pustíte se do zkoušení, která značka vám nejlépe vyhovuje. Pokud máte rádi zápach vyuzeného oblečení s žádnou značkou neuděláte špatně. Poté, co jste vyzkoušeli několik značek a vybrali si tu, která vám dělá nejméně špatně, máte napůl vyhráno. Vrhněte se do pravidelného kouření. Nastavte si upozornění do telefonu, abyste nezapomněli přes den kouřit. Stanovte si uskutečnitelné cíle. Začněte kouřit jednou za den a postupně přidávejte cigaretu, až budete na požadované výši vykouřených cigaret.

Ve skupině jde všechno lépe

Pro úspěch v kouření je dobré najít si spřízněné duše, které mají stejný cíl. Ideální je zapojit se do již existující skupiny kuřáků. Pokud taková skupina neexistuje, tak si ji sami vytvořte. A když už budete ve skupině, je snazší terorizovat svým kouřem osazenstvo zastávky čekající na spoj domů. Také můžete pořádat kuřácké akce. Ve skupině jde všechno lépe a budete mít k dispozici podporu ostatních kolegů. Nebojte se a využijte ji.

Jak vidíte, stát se úspěšným kuřákem není zase až tak obtížné. A teď vážně. Nejsem nakloněn kouření. Ale je na něm krásně vidět, jak se u něj buduje návyk. Proto se můžete inspirovat přístupem kuřáků a zaměřit se na návyk, který si chcete osvojit. Držte se následujících bodů:

  • Začněte zlehka
  • Postupně přidávejte
  • Nastavte si upozornění
  • Najděte si spřízněné lidi
  • Když sejdete z cesty, vraťte se na ní zpět

Jak přestat s kouřením?

Ne každý chce ale být frajer s cigaretou v ústech. Kouření je berlička, která postupně přerůstá do závislosti. A zbavit se závislostí by měl být cíl každého člověka. Být nezávislý.

Jak ale s kouřením přestat? Osobně nemám se závislostí na kouření zkušenosti. Nikdy mi cigareta nezachutnala tak, abych ji musel každý den strkat do úst a zapalovat. Ani jsem nikdy nepropadl v pubertě touze zapadnout do party, která kouří, a že jich kolem bylo. Bavilo mě být jiný, když každý kouřil, tak jsem prostě nekouřil.

Když se budu chtít zbavit nějakého zlozvyku, mám na to taky postup. Můžete zkusit následující. Řekněte si sami k sobě nahlas, že chcete přestat s kouřením a stanovte si plán, kterého se budete držet. Následující měsíc snížit denní spotřebu cigaret o jednu. A zvolte si také, při které příležitosti se této cigarety zbavíte. Bude to po jídle? Večer těsně před spaním? Nebo nějaká jiná? Záleží na vás. Zaznamenejte si tuto skutečnost a najděte si vhodnou aktivitu, která nahradí vaší cigaretu. Například si zazpívejte oblíbenou píseň, pište dopisy sami sobě, malujte si jen tak pro radost, řešte zapeklitý hlavolam. Určitě přijdete na něco, co chcete vykonávat. Jde o to, abyste zlozvyk kouření cigarety nahradili něčím pozitivním.

Když se vám nepodaří jeden den vykonávat náhradní aktivitu, nic se neděje. Pokračujte další den a cigaretu si nedopřejte. Oslavujte každé vítězství. Každý den, který zvládnete bez cigarety navíc, si to zasloužíte.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Florian Christoph via Flickr cc