Můj měsíc s Whole30

Září pro mě byl měsíc ve znamení Whole30. Už od srpna jsem se rozhodl, že se zbavím všeho přidaného cukru. A v září jsem k tomu přidal ještě několik pravidel, které jsem dodržoval, abych zjistil, co mému tělu dělá dobře a co ne.

Whole30 – co je dovoleno

Jakkoliv se můžou zdát pravidla programu Whole30 drsná, po pár dnech už vám to nepřijde. Jde o to hlavně s programem začít a udržovat se v něm každý den. Dovoleno je toho spoustu. Zkráceně bych řekl, že uděláte dobře, když budete jíst nezpracované suroviny. Pro případ, že by to bylo málo, uvádím seznam povolených potravin:

 • maso a ryby,
 • vejce,
 • zelenina,
 • ovoce,
 • tuk (například z ovoce nebo oliv),
 • oleje,
 • ořechy a semínka.

Whole30 – co je zakázáno

Naopak zakázaných potravin je velké množství. Ale na druhou stranu jedná se pouze o 30 dní, kdy je vyřadíte z jídelníčku a dostanete jedinečnou možnost zjistit, které potravin vám nedělají dobře. Potraviny, které jsou zapovězeny:

 • žádný přidaný cukr, ať už přírodní nebo umělý,
 • žádný alkohol, ani na vaření,
 • žádné obiloviny,
 • luštěniny,
 • mléko a mléčné výrobky,
 • karagenany, glutaman sodný nebo siřičitany.

Těžké začátky

Rozhodnutí začít s programem Whole30 bylo jednoduché, ale jak už to tak bývá vydržet v programu ze začátku bylo těžké. Obtížné situace, které byly popisovaný v knize u mě také nastaly. Měl jsem velký hlad. Jedl jsem opravdu hodně a připadal jsem si jako Otesánek. Využil jsem možnosti a ještě jsem si po večeři dal něco malého, třeba oříšky s ovocem a zeleninou. Projevovali se u mě bolesti hlavy a malátnost. Na začátku jsem měl opravdu málo energie. A ještě se mi povedlo, že jsem byl po prvním týdnu, kdy se situace pomalu ustálila, na pracovním obědě v restauraci. Tam jsem dopodrobna zjišťoval všechny ingredience pokrmu a spokojeně jsem si objednal, ale rychle jsem poznal, že jídlo nebylo rozhodně podle Whole30. Musel jsem tedy s programem začít od začátku, ale již bez úvodních projevů.

Příjemný průběh

Jak jsem pokračoval s programem Whole30 dále, dostavily se nečekané změny. Nejenže jsem ubral tukovou tkáň, ale hlavně jsem si připadal lehčí a každý můj krok byl jednodušší. Začal jsem běhat v zaměstnání do schodů a nedělalo mi to větší problém. Předtím jsem do nich pouze chodil. Mohl jsem se volněji pohybovat a užívat si radostí s dcerou Julinkou, která ráda tancuje a běhá všude kolem.

Šlo mi to nádherně. Chuť na jídlo se pomalu upravila a stačilo mi jíst 3 krát denně. Jenže jsem se předposlední týden nachladil a dostal jsem zánět průdušek. Doktor mi naordinoval antibiotika a klid na lůžku alespoň týden. Velice rád jsem této možnosti využil, protože mi nebylo nejlépe, a jal jsem se doma pod peřinou potit, abych se nemoci rychle zbavil. Lucka se o mě starala a nabídla mi čaj s medem. Rozhodl jsem se vědomě, že se si čaj dám, i když poruším pravidla programu Whole30. Završil jsem to všechno ještě kuřecími paličkami s medem. Jinak jsem program dodržoval striktně. Tím pádem jsem se zase dostal na začátek programu. Ale nic si z toho nedělám, protože mě to právě začalo bavit. Dokonce jsem o blahodárných účincích Whole30 vyprávěl u nás doma, zrovna když jsme byli na návštěvě o pouti. Dokážete si to jistě představit, všude kopce jídla nejrůznějších chutí a já do toho vyprávím o zdravém stravování. Dokonce večer v restauraci jsem byl cílem posměchu, že si nedám ani pivo, ale piji pouze vodu. Pivo bych si dal, ale také jsem si dal závazek, že program absolvuji, a to je pro mě věští motivace.

Co jsem všechno získal díky Whole30

Není toho málo. Doufám si tvrdit, že jsem sám překvapen, jaké účinky na mě má držení takovéhoto programu.

Hmotnost šla dolů

Nejvíce viditelný je u mě úbytek váhy. Tedy nedokážu říci s určitostí, zda mi klesla hmotnost, protože je při programu zakázáno stoupat na váhu. Tuto skutečnost jsem si odvodil z údivu mých známých, když jsme se setkali, nad tím, jak jsem zhubl. Po pravdě také na sobě cítím, že tuk, který jsem důvěrně znal, se najednou někam ztratil. Dokonce kalhoty si musím více utahovat, aby ze mě nespadly.

Neskutečný nárůst energie

Jenže úbytek hmotnosti není to hlavní, i když to byl jeden z cílů, proč jsem vůbec s programem začal. Dostavila se u mě nevídaná energie. Předtím se kolikrát stávalo, že jsem byl celý den unavený, až takovým způsobem, že při hře s Julinkou na koníčka se ze mě stal chcíplý kůň. Aktuálně na sobě pociťuji lehkost s jakou se pohybuji. Dokážu překonávat překážky, které by pro mě byly předtím problém. A můžu si hrát s dětmi a potom si ještě bez problémů vařit jídlo na večeři nebo na další den. Jeden z cílů byl také zlepšit své výkony ve cvičení, což se mi povedlo právě díky úbytku tuku a nárůstu energie.

Cukr a sladkosti mi nedělají problém

Nejsem rozhodně závislý na cukru a sladkém. Nikdy jsem nebyl, ale dopřával jsem si více sladkostí, než jsem byl ochotný si přiznat. Díky programu Whole30 jsem se ale sladkostí zbavil nadobro a jsem spokojen. Nechybí mi. Podle rady v knize jsem aplikoval večerní čaj, když mám na něco chuť, a velice mi to pomohlo v nahrazení sladké tečky po večeři. Nemám problém být v místnosti s lidmi, kteří pojídají různé sladké dobroty, a nevzít si ani jednu. Je to zcela osvobozující. Nejsem závislý, ale nezávislý na cukru. Díky tomu, že jsem vyřadil cukr ze svého jídelníčku a přidal jsem tuk, tak se moje tělo naučilo tento tuk využívat jako svoje palivo, a také spálit přebytečný tuk, který jsem si celou dobu schraňoval.

Zdravý vztah k jídlu

Aktuálně mi stačí tři jídla za den. Najím se dostatečně a dokonce z menších porcí, než jsem jedl předtím. Je to vlastně taková výhra, protože Lucka mi vždycky říkala, že mě je lepší šatit, nežli živit. A přestal jsem se přejídat. Přestal jsem jídlo brát jako odměnu nebo jako trest, ale začal jsem na něj pohlížet jako na něco, co opravdu je – jídlo, které mi má dodat energii na den a podpořit mě, ne naopak. Také vyprazdňování se zlepšilo. Můj standard býval často průjem po ránu. Nepřišlo mi na tom nic divného, až do doby, kdy jsem začal s programem a tento neduh jsem zcela eliminoval.

Chrup se mi zlepšil

Mám lepší chrup. Častokrát jsem měl na zubech nepříjemný povlak, který jsem se snažil odstranit. Aktuálně mám zuby čisté a žádný povlak se na nich netvoří. Je zvláštní mít v puse po takové době zase příjemný pocit.

Můj pot přestal mít nepříjemný zápach

Vyřešení problému s potem si všimla hlavně moje manželka Lucka. Byla to pro ní příjemná změna. Samozřejmě i já jsem uvítal, že už se tolik nepotím, a když k tomu dojde, tak můj zápach není toxický. Stávalo se, že jsem se často potil a můj pot vydával nepříjemný zápach. Teď je tento neduh pryč a já jsem spokojen.

Na závěr

Zcela určitě jsem nezmínil všechno, ale to není podstatné. Důležité je, že jsem byl schopný s programem začít a dodržovat ho. Od této chvíle jsem velký fanda programu Whole30 a fandím také každému, kdo se do něj pustí a vytrvá. Dejte mu určitě šanci, pokud chcete změnu.

Hlavní přínos programu je ale v tom, že máte jedinečnou možnost zjistit, které potraviny vám dělají dobře nebo špatně, a můžete se potom svobodně rozhodnout, zda je budete dále jíst. O tomto tématu napíši, až dokončím celý program.

Taková poznámka pod čarou. Ten, kdo si ze mě v restauraci utahoval, že piji vodu místo piva, mě asi dva dny poté kontaktoval, jestli program Whole30 opravdu funguje, a kde by k němu mohl sehnat nějaké materiály. Pokud jste na tom stejně, a ve skrytu duše byste si program Whole30 chtěli vyzkoušet, doporučuji některou z knih zmíněnou ve článku o doporučené četbě na podzim.

 

Poděkování za úvodní fotografii: kirybabe via Flickr cc