Druhý věk strojů – Andrew McAfee, Erik Brynjolfsson

Druhý věk strojů - Andrew McAfee, Erik BrynjolfssonDlouho jsem odolával této knize. Ležela u mě na poličce od minulých Vánoc a já jsem si místo ní bral na čtení jiné kousky. Pořád jsem sám nevěděl, co od ní můžu čekat. Moje představy byly různé. Asi jsem se z ní nechtěl dozvědět, že naše budoucnost je taková, že všechnu práci v moderním světě zastanou stroje a pro lidi jako takové, tady už nebude místo. V létě jsem se ale odhodlal a do knihy jsem se začetl. A dobře jsem udělal.

Na začátku knihy mě autoři seznámili s pokroky moderní doby. A co nám všechno počítače a stroje umožnili. Dozvěděl jsem se o samořídícím autě Googlu a jak je bezpečnější než auto řízené lidským řidičem. Zatím ale pouze na dálnici a na větších silnicích, kde jsou dobře značené pruhy a dopravní značky. V neobvyklých situacích na vedlejších cestách je potřeba ještě lidská ruka. Seznámil jsem se s přeborníky v šachu, tedy těmi počítačovými, kteří se adaptují a dokážou porazit nejlepší lidské hráče, ale nic jiného. A spoustu dalších skvělých věci, které jsme dokázali s pomocí strojů.

Druhý věk strojů – lepší nebo horší?

Kniha jako taková pojednává o novém rozdělení práce na pracovním trhu, kde postupně stroje přebírají lidské činnosti. Věcně popisuje, kde všude je toto možné a kde to zatím možné není. Nejvíce se daří nahradit lidskou práci, která je manuální a rutinní. Přesně takovou, která člověka nerozvíjí, ale spíše ho monotónně ubíjí.

Autoři si dali tu práci a prozkoumali řadu vědeckých prací a jejich závěry nám jako čtenářům servírují poutavou a poučnou formou. Kniha se čte sama a nabízí mnoho nových pohledů.

Vzhůru do budoucnosti

Velice zajímavá byla část, kde je popisováno, jak vznikají nové podnikatelské nápady. Aktuálně se velice daří těm, kteří zkombinují již existující nápady dohromady a přidají jim nový rozměr. Tak například aplikace do mobilů Waze staví hlavně na navigaci pro řidiče. Spoléhá se na systém GPS, který je tu s námi již dlouhou dobu a přidává k němu informace o dopravě, které jsou také dostupné. Tyto dvě esence spojené dohromady dávají vzniknout novému druhu navigace, která upravuje cestu podle aktuální dopravní situace. Uživatelé sami hlásí překážky na cestě nebo kolony a díky tomu varují ostatní uživatele, aby použili jinou cestu. Aplikace tohle všechno bere v potaz a nabízí uživatele nejlepší možnou cestu v daný čas.

Kniha nabízí další nepřeberné množství informací, které jsou potravou pro mozek. Pokud vás zajímá, stejně jako mě, jak by mohl vypadat svět v budoucnosti, začtěte se do stránek knihy Druhý věk strojů. Závěr pro lidstvo nevypadá vůbec špatně. Stroje budou sloužit jako doplněk nebo jako něco, co vykoná rutinní a nezáživnou práci. Zatímco my lidé se můžeme soustředit na kreativní práci a využít stroje ve svůj prospěch. Knihu rozhodně doporučuji i lidem, kteří o počítače a stroje nemají zájem. Po jejím přečtení zjistíte, co všechno je možné, a jak vám mohou počítače usnadnit život. Používat počítač neznamená pouze trávit všechen svůj čas přilepený na Facebooku a sledování statusů svých známých. Díky výpočetní technice dnes můžeme cestovat levněji do cizích zemí za použití aplikací jako je kiwi.com, nebo se můžeme ubytovat za výrazně levnější cenu než v hotelu u někoho doma pomocí airbnb.cz.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Patrick Tomasso via unsplash cc