Hromada věcí a radost v nedohlednu

Kupy oblečení ve skříni, přetékající poličky s věcmi na které sedá jenom prach, spousta zbytečností zabírající potřebné místo k život. A vám se hůře dýchá. Doslova se nemůžete pořádně nadechnout, protože se cítíte zahlceni věcmi. Jenže, jak z toho ven? Protože touha koupit si nejnovější cosi, co zrovna letí, je tak velká, že to prostě musíte mít. Hromadit věci a hledat v nich střípky štěstí, které se snažíme dávat dohromady a cítit chvilkovou radost. Po chvilce pocit radosti ustoupí a přijde zase nespokojenost. Je čas vydat se na lov další nepotřebné věci, která by zaplnila prázdno v našich životech. Je to marný lov. Většinou přejde do stavu, kdy je potřeba se o nahromaděné bohatství řádně postarat a pečovat o něj. Což znamená v lepším případě úklid, v horším zdlouhavou údržbu a nebo drahý servis. Všechno ale zabírá náš drahocenný čas. Ten čas, který nám byl na začátku života dán a nikdo nevíme kdy vyprší.

Hromada věcí

Byl jsem na tom úplně stejně. Kupoval jsem si věci pro chvilkový pocit radosti z jejich koupi. Většinu těchto věcí jsem ani nepotřeboval nebo nebyly nutné k mému životu. Ale přesto jsem věnoval energii na jejich zakoupení a opečovávaní. Dostal jsem se do bodu, kdy to bylo pro mě neúnosné. Byl jsem doslova zahlcen věcmi všeho druhu, od oblečení počínaje, přes různé zlepšováky, až po nejnovější elektroniku. Když jsem uklízel, tak jsem přesunoval věci z jednoho pokoje do druhého, aby ten první byl uklizený. Problém byl, že se věci hromadili ve druhém pokoji. Tímhle způsobem to nebralo nikdy konce.

Narazil jsem na internetu na zajímavé stránky mnmlist.com, které psal Leo Babauta a hovořil o stejném problému, a jak se s ním vypořádat. Hltal jsem všechna slova a najednou mi to začalo dávat smysl. Nezůstal jsem pouze u čtení, dal jsem se do práce a začal se pomalu zbavovat zbytečností ze svého života. Začal jsem u zmiňovaných skříní. Oblečení jsem roztřídil podle toho, jestli ho ještě budu nosit, nebo si myslím, že ho budu nosit a na to co určitě nosit nebudu. Musím přiznat, že to někdy bylo těžké. Měl jsem hodně věcí, které jsem měl kdysi v oblibě, ale už jsem je dlouho nenosil. Nakonec stejně skončili na hromadě „nebudu už nosit“. Nebo se mi také stalo, že jsem objevil jedno velice staré triko z období mého dětství. Pro radost jsem si ho vyzkoušel na sobě a musel jsem se před zrcadlem začít nahlas smát. Bylo mi opravdu velice malé. Skončilo na hromadě „nebudu už nosit“. Oblečení u kterého jsem si nebyl jistý, jestli budu nosit jsem si dal do krabice a schoval do skříně. Řekl, jsem si, že jestli ho do půl roku nevezmu na sebe, zbavím se ho. Hádejte jak to dopadlo? Celou krabici jsem po půl roce daroval charitě. Takhle to dopadlo i s oblečením z hromady „nebudu už nosit“. Najednou jsem měl výrazně vzdušnější skříň a nebyl problém se v ní orientovat. Většina oblečení nezahálela na ramínku, ale byla nošena. Většinou po roce se snažím opakovat stejný postup. Zbavit se věcí co už nenosím a vyčistit si šatník.

Podobně, jako s šatníkem, jsem to udělal i s dalšími věcmi, které jsem vlastnil. Co už bylo nepoužitelné jsem vyhodil, jinak jsem je daroval nebo prodal.

Více prostoru

Po takovéhle odtučňovací kůře mého domova jsem zase viděl ten obrovský prostor, který jsem poprvé spatřil, když jsem se tam stěhoval. Dalo se konečně volně dýchat. Jenže to by asi nevydrželo dlouho, kdybych dál pokračoval v hromadění věcí. Mohl bych takhle uklízet a vyhazovat pořád a nebylo by to k ničemu, protože za nějakou dobu bych zase ten prostor zaplnil. Bylo potřeba dospět ke změně myšlení a nehledat uspokojení v nakupování věcí. Nejde to hned, chce to zkoušet. Momentálně si kupuji věci které potřebuji. V mé hlavě probíhá dialog, jestli opravdu potřebuji zrovna tohle, jestli to není jen případ, že bych to chtěl. Pokud jsem přesvědčen o tom, že to potřebuji, proběhne nákup. V případě, že se jedná pouze o touhu mám jednoduché řešení. Nákup věci odložím. Třeba o týden nebo o měsíc, podle toho o jak drahou věc se jedná, čím dražší, tím je doba delší. Jestli-že budu po této době věc pořád chtít, tak si jí mohu koupit. Většinou, ale z nákupu sejde.

Webů, které se věnují této problematice je více. Čerpal jsem informace pro svůj vývoj většinou z těchto anglicky psaných webů: mnmlist.com, www.theminimalists.com a becomingminimalist.com. Tady je jeden český: www.minimaliste.cz.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Richard Masoner via Flickr cc