Jak zatočit s odkládáním úkolů

Je na čase udělat si prostor pro skutečnou práci a zbavit se přebytečných koulí na noze, které jen zpomalují. Ano mám na mysli ty věci a činnosti, které děláš místo skutečné práce. Pokud na sobě chceš opravdu začít pracovat, je třeba vypilovat základy a potom přidávat pokročilé techniky. A abys na tuhle aktivitu měl prostor a čas, je třeba opustit staré vzorce chování, které tě od činnosti jen odvádějí.

Malá aktivita, kterou není radno odkládat

Dopřej si chvilku času, zavři oči a přemýšlej, k čemu se uchyluješ, když je před tebou těžký úkol? Co děláš, když máš vykonat něco nesnadného? Nespěchej, já počkám. Napadlo tě třeba, že raději brouzdáš po internetu a hledáš zajímavé články? Nebo raději obnovuješ stránku s Facebookem a čekáš na nový post? Co takhle si třeba zahrát nějakou hru? Nebo obsesivně sleduješ email, zda ti někdo nenapsal? A co takhle skákání na trampolíně místo mytí nádobí, nezní to krásně? Po pravdě, taky bych raději skákal na trampolíně, než myl nádobí, ale to je na jiný příběh. Hlavní je, že se tvoje mysl snaží dělat cokoliv jiného než skutečnou práci. S tím se dá ale něco dělat.

Pokud se tvá mysl zaměřuje na činnosti níže, nezoufej:

  • sociální média každou chvíli,
  • zběsilé obnovování emailu,
  • koukání na televizi,
  • čtení knihy,
  • nadměrné sledování televize,
  • odpočinek bez zjevného důvodu.

Máš za sebou úspěšně první krok. Našel jsi ve svém životě aktivity, které tě brzdí, a je třeba začít je lehce omezovat.

Měl jsem svoje monstrum

Moje vlastní zkušenost je taková, že než jsem identifikoval svoje neduhy, neustále jsme měl problém dokončit rozdělanou práci. Nemohl jsem se soustředit, všechno se mi zdálo obtížné. Pak jsme ale přišel na to, že místo samotné práce se raději věnuji obnovování stránky s emailem, kde jsem čekal, že se objeví nějaká nová zpráva. Doufal jsem v to velice, protože by to znamenalo, že se jí musím věnovat. V té době jsem emailu dával velkou prioritu. Ale žádná nová zpráva se neobjevovala. Stejně jsem ale email obnovoval každých 10 minut a nebyl jsem schopen pořádně dokončit svou práci. Když jsem  si tohle uvědomil, nastavil jsem si striktní pravidlo po dobu jednoho měsíce, že se každý den můžu podívat pouze třikrát do své emailové schránky, jinak musím být odhlášen. Nastavil jsem si taky čas během dne, kdy kontrolu schránky provedu. A celý měsíc jsem se opravdu držel těchto pravidel. Na konci jsem neměl problém nastavená pravidla nadále respektovat, protože jsem viděl jejich přínos pro mě. Dařilo se mi daleko více dokončovat rozdělanou práci.

Stanov si sám pravidla

A podobně to může být i v případě tvé koule na noze, která tě drží dál od dokončování práce. Když jsi našel svoje omezení, svoje aktivity, ke kterým se uchyluješ, když nechceš řešit zdánlivě těžké úkoly, napiš si je na kousek papíru. A teď si stanov, jak se s nimi vypořádat v případě, že zase budeš chtít uniknout od dokončování rozdělaných věcí. Například máš napsáno: Sleduji Facebook místo učení na zkoušky. Super. Možné vypořádání je: Budu se učit a po hodině se můžu podívat na 5 minut na Facebook. Není třeba zbavit se zcela aktivity, která odvádí tvou pozornost, je ale potřeba nastavit jí striktní pravidla a ty poté dodržovat. Obdobně to bude fungovat pro tvůj případ. Sám si vymysli, jaká omezení jsou pro tebe přípustná.

Dopřej si odvádějící aktivitu jako třešničku na dortu. Po skončení opravdové práce si najdi chvilku času na relaxaci v podobě v jaké ti vyhovuje. Jen je důležité nedělat to naopak.

 

Poděkování za úvodní fotografii: William Iven via unsplash cc