Jarní úklid naruby

Na velikonoční prodloužený víkend jsme měli naplánovanou oslavu narozenin naší malé Johanky. Pozvali jsme další rodinné příslušníky, aby s námi oslavili první Johančin rok života na Zemi. Oslava samotná byla naplánována na sobotu, takže jsme měli 2 dny na přípravu.

Jarní úklid z gruntu

Ještě asi ve středu jsme si říkali, že nebudeme přehnaně uklízet a všechno zdobit, ale že si užijeme společný čas a něco málo nachystáme na oslavu. Dort jsem vyzvedl už ve čtvrtek a uložil do mrazáku, tak se to s RAW dorty dělá. Na pátek nám zbylo jen nachystat jednohubky, upéct nádivku, a trochu uklidit.

Jak jsem se ale šeredně spletl, když jsem si myslel, že se budu oddávat poklidnému ležení na gauči a čtení posledního čísla magazínu Reportér. Ještě ve čtvrtek jsem dostal za úkol odstranit z balkonu pytle se starou hlínou, aby byl prostor pro novou setbu. Hlínu jsem vysypal na hromadu, kde už jí bylo požehnaně. Na tohle místo jsem dostal doporučení od majitelky, že prý tam každý sype hlínu, trávu a staré větve. Lucka se mě ptala, jak jsme se o hlínu postaral, ale já jsem  nechtěl prozradit své tajné místo. Chtěl jsem si k němu zachovat přístup jen pro sebe. Stačil jsem ještě vyhodit staré plasty a papíry do kontejnerů, abychom na chodbě neměli přeplněno.

S vysavačem se uklízí samo

V pátek na mě čekal vysavač a celý byt s otevřenou náručí mě zval k vysávání. Jezdit po zemi s vysavačem je pro mě celkem příjemná část úklidu. Dalo by se říci, že mě snad i baví. Hlavně když jsou poblíž i holky, které se můžou z vysavače potrhat smíchy. Johanka se neustále směje a před vysavačem se snaží uniknout, Julinka si stoupá za vysavač a ráda si nechává ovívat své dlouhé vlasy od proudu vzduchu, co z vysavače vychází. Pokud máte děti, tak jisté víte, jak takový úklid s nimi probíhá. Pokud je nemáte pokusím se vám situaci přiblížit. Poté co vysajete a je všude čisto, že by se dalo jíst i z koberce, naběhne parta zběsilých holčiček a dají si pekelně záležet na tom, aby koberec nezůstal čistý, protože je to pro ně něco nepatřičného. Zapojí veškerou svou kreativitu, kterou mají, a vydají se na plnění úkolu. Po jídle většinou Lucka suše konstatuje, že už ani ten koberec to nechce jíst, když se podívá pod stůl a vidí velkou kupu drobků.

Nedá se nic dělat, vysavač po večeři nastartuji ještě jednou a doufám, že do zítřka, kdy má přijet návštěva, vydrží koberec čistý. Lucka zatím setřela záchod a koupelnu i podlahu v kuchyni. Byt se jen leskne a září. Rychle uložit děti a vrhnout se do víru vaření a pečení. Já jsme si vzal na starost jednohubky a Lucka se pustila do výroby Velikonoční nádivky. S pečením jsme skončili v 1 hodinu ráno v sobotu. Honem do postele a nabrat síly na zítřek, vlastně už dnešek.

Zakázaný pokoj

Ráno jsme ještě narychlo schovávali různé věci, co se nám válely po obýváku nebo jinde, do pokoje, kde mám pracovnu. Nedávno se nám podařilo tento pokoj krásně uklidit, ale teď už je zase plný věcí a nedá se v něm hnout. Hlavně že v bytě nebude vidět nepořádek. Návštěvy mají přísný zákaz vstupu do pokoje, aby je všechny ty věci nezavalily. Měl jsem za to, že jsem praktikující minimalista, ale když jsem viděl tu kopu věcí, tak si přijdu minimálně jako maximalista. No nedá se nic dělat, čeká mě návrat k minimalistickým kořenům. Budu se probírat haldou věci a zbavovat se těch nepotřebných.

Oslava se nakonec vydařila a nikoho nenapadlo zavítat do zapovězeného pokoje. Jen pro příště malá připomínka pro mě: zbavit se daleko dříve nepotřebných věcí, nebo ještě lépe neobklopovat se věcmi, které nepotřebuji. Díky tomu budu mít příště uklízení a přípravy bytu na příchod návštěvy o dost snazší.

Taky je ve vaší domácnosti pokoj nebo místnost, kam mají návštěvy zapovězeno chodit a vy tam narychlo ukrýváte věci, které se jinak jen tak valí po bytě, nebo tenhle problém nemáte?

 

Poděkování za úvodní fotografii: radiant guy via Flickr cc