Je lepší zůstat nebo jít?

Jak si zvolit nejoptimálnější cestu životem? Mám se vydat doprava nebo doleva? Není na to jednoznačná odpověď. Vždycky záleží na okolnostech. Asi každý už řešil situaci ohledně zaměstnání, že mu nevyhovuje a chtěl by ho změnit. Naskytla se možnost nastoupit do nové společnosti, která vypadá tak lákavě. Kterým směrem se vydat? Přestoupit do nové společnosti, nebo zůstat v té stávající?

Nové je ještě neokoukané a slibuje lepší časy. Všechno bude lepší. Kolegové vstřícnější. Šéf se vám nebude zdráhat přidat každý měsíc. Prostě zaměstnání snů. V tenhle moment je dobré se podívat zpátky do minulosti do doby, kdy jste nastupovali do současného zaměstnání. Nezdálo se vám všechno nové, zajímavé? Nepřipadá vám to povědomé? Ano přesně tak, tohle si slibujete od nového zaměstnání. Co se vlastně změnilo, že chcete opustit stávající místo a vydat se směrem, který vás do něj vlastně přivedl?

Zůstat nebo jít?

Ani jedna možnost není špatná. Záleží na okolnostech. Je to vaše rozhodnutí. Možnost naučit se něčemu novému. Zkuste znovu přehodnotit svůj vztah k aktuálnímu zaměstnání. Mračí se na vás kolegové? Jsou nepříjemní? Není to spíše tak, že vlastně zrcadlí vaše chování? Nakonec možná nebude problém v nich, ale ve vás. Zkuste pouvažovat, zda to není tento případ. Jestliže ano, můžete zkusit změnit svůj přístup k okolí a ono vám to bude stejně vracet. Chcete, aby se na vás kolegové usmívali, tak s tím začněte. Chcete, aby se s vámi dávali do řeči, začněte s tím sami. A tak dále. Máte možnost změnit svůj pohled na současné zaměstnání a najít v něm dokonce zalíbení. Neznamená to, že nemůžete vyzkoušet změnu. Jestli se na to cítíte pusťte se do změny zaměstnání. Jděte do své vysněné práce. Ale vězte, že i tam budou problémy, a lidé, se kterými se budete setkávat. Nenechte se ale odradit.

Nejlepší možnost, kterou zvolit je právě ta dobře promyšlená, ať už je to zůstat nebo jít. Neznamená to však, že vaše rozhodnutí je vytesáno do kamene a nemůžete jej změnit. Právě naopak, přehodnocujte svůj aktuální stav a v případě potřeby ho změňte.

Neplatí to samozřejmě pouze při hledání spokojenosti v zaměstnání. Stejně to můžete aplikovat i na svůj vztah. Jste nespokojeni? Identifikovali jste, čím je to způsobeno? Dá se s tím něco dělat? Chcete s tím něco dělat? Položte si několik otázek, než se rozhodnete. A potom si zvolte jednu možnost. Zůstat nebo jít.

Nemusíte se na sebe s partnerem přece celý život mračit a čekat, až jeden z vás umře. Nikde není psáno, že spolu musíte vydržet do konce svých dní. Jestliže máte pocit, že je to víc přežívání než souznění, někde bude problém. Máte přece jen tenhle život. Není škoda ho promarnit po boku někoho, s kým vám není dobře? Nedělejte ale rozhodnutí sami. Zapojte do něj i partnera. Zjistěte, jestli máte oba zájem pracovat na zlepšení svého vztahu. Pokud by se snažil jen jeden, je to velice marný boj. A s klidem můžete zvolit možnost jít. V případě, že oba stojíte o zlepšení vašeho vztahu, máte napůl vyhráno. Promluvte si o všem, co vám nevyhovuje, ale nezapomeňte i na to, co vám vyhovuje. Mluvte spolu otevřeně. Zvolte si možnost zůstat.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Keoni Cabral via Flickr cc