Je možné bez masa vydržet měsíc?

Na konci minulého roku jsem se rozhodl, že vyzkouším něco nového. Kamarád mi neskonale básnil o tom, jak vyzkoušel měcíc bez masa a alkoholu, a jak mu to neuvěřitelně prospělo. Nutno dodat, že kamarád má maso rád a bylo pro něj předtím nepředstavitelné, že by mohl bez něj jakkoliv fungovat. O to horší pro něj byla představa, že by mohl vydržet dokonce celý měsíc. Nakonec se tak ale stalo. Po jeho vyprávění jsem si řekl, že tohle je taky něco pro mě. V té době jsem si připadal zaseknutý, že se nějak nedokážu pohnout z místa. A zkusit změnit stravování, byť jen na měsíc, by mi mohlo pomoci pohnout se.

Pustil jsem se do měsíce bez masa

Vybral jsem si měsíc listopad, protože se právě blížil a na celý jsem si naplánoval, že nebudu jíst maso. Domluvil jsem se s manželkou, aby mi nepřipravovala masité pokrmy. Po ní jsem samozřejmě nechtěl, aby se podílela na mém pokusu, klidně si může dát maso, jestli bude chtít. Listopad se rychle přiblížil a já do nového pokusu naskočil bez většího rozmyslu. Na začátku jsem očekával, že mi maso bude chybět. V minulosti jsem ho jedl často, chutnalo mi. Ale musím říci, že se vůbec nedostavili nějaké chutě nebo potřeba zahryznout se třeba do steaku nebo si dát dobrou šunku. Vůbec.

Čím maso nahradit?

Na internetu jsem si vyhledal vegetariánské recepty a vybral jsem si takové, které se mi líbily. Nejsem moc fanda sóji, takže jsem si nedělal žádné sójové řízky nebo sójový salám. Řekl jsem si, že nebudu vyhledávat sójové náhražky běžných masitých jídel. Udělal jsi si ale čočkové karbanátky, které musím přiznat mi chutnaly. Ale nějak jsem neodhadl množství a neuvědomil jsem si, že, když čočku namočit do vody, tak se její objem rapidně zvětší. Nakonec jsem jedl karbanátky celý týden.

Místo masa jsem si k pokrmům dával většinou sýr. Což se dá dělat, ale neustále se cpát sýrem není ono. Měl jsem v listopadu sýru více než dost. Celkově jsem si změnu moc nenaplánoval a tím pádem jsem řešil na poslední chvíl,i co si mám dát k jídlu. Takže kolikrát jsem si nedal plnohodnotné jídlo, ale třeba si jen namazal pečivo a k tomu si dal sýr se zeleninou. Zase ten sýr.

Zrada v podobě návštěvy restaurace

Jediná situace, kdy jsem dostal chuť na masitý pokrm byla, když jsme se s kolegy z práce vydali na společnou večeři do mexické restaurace. Samozřejmě, že měli vynikající vegetariánské pokrmy. Ale když jsem viděl, co přinesli mým kolegům, kteří vůbec nebrali ohledy na to, že nejím maso, tak jsem dostal velkou chuť alespoň trochu z jejich lahodně vyhlížejících pokrmů okusit. Nakonec jsem ale pokušení odolal a udržel jsem se. Měsíc se přehoupl a já jsem vydržel nejíst maso. A nakonec se ukázalo, že to není až takový problém, jaký jsem si myslel.

Dokážu si teď velice reálně představit, že budu jíst maso, ale zařadím do svého týdne i dny, kdy maso nebude pro mě dostupné. Hned 1. prosince jsem si udělal obalované řízky s bramborovým salátem, které jsem už dlouho neměl a těšil jsem se na ně. Chutnali dobře, ale nedočkal jsem se euforie, kterou jsem očekával po měsíčním půstu od masa.

Co jsem si z pokusu odnesl?

  • Dokážu vydržet bez masa minimálně měsíc, klidně i déle.
  • Maso jako takové mi nechybí.
  • Měl jsem pocit, že mám více energie po jídle, že nemám tak plný žaludek.
  • Snadněji se mi cokoliv dělalo.
  • Příště, když budu něco podobného podnikat, tak si dám víc záležet na přípravě, kterou jsem podcenil.
  • Sýr není úplně náhrada masa a nechci ho jíst neustále, celkem rychle se ho přejím.
  • A nakonec jsem se opravdu posunul z místa a rozhýbal jsem zase svůj život.

Pokud si také myslíte, že něco nezvládnete nebo nemůžete udělat. Tak to vyzkoušejte. Třeba budete příjemně překvapeni. Často jsme chyceni ve své hlavě, ale realita je jinde.

Poděkování za úvodní fotografii: Victoria Shes via unsplash cc