Pospěš si a medituj – David Michie

Pospěš si a medituj - David Michie

Následující knihu, o které bude řeč, jsem našel náhodou ve své knihovně. Nevím jak se tam dostala, asi přišla s nějakou jinou knihou, a proto jsem jí asi nevěnoval větší pozornost. Ale když mi na ni nedávno padlo oko, tak jsem ji vyndal z police a začetl jsem se na zadní straně o čem vlastně kniha je. A musím říci, že jsem se hned pustil do jejího čtení. Zrovna jsem se zajímal více o meditaci a tato kniha mohla přinést požadované informace, po kterých jsem tak prahl.

Už jen samotný provokativní název Pospěš si a medituj mě motivoval k tomu, zjistit co autor vlastně chce o meditaci říci. Kniha není nijak velká a stránek má tak akorát. Takže se přečte celkem rychle. Nutno říci, že autor na začátku vysvětlil důvody, proč knihu pojmenoval takto. A mám pro to také pochopení. V dnešní uspěchané době dokáže zaujmout názvem a nakonec se ukáže, že je to vlastně pravda.

Pospěš

Na začátku knihy autor popisuje přínosy meditace na tělo. Jak nám pomáhá uvolnit stres, který v sobě hromadíme a tím si odpočinout. Meditace dovoluje výrazně snížit krevní tlak a posílit imunitní systém. A ještě další přínosy. Vše je podloženo výzkumy. Dále se David pouští do oblasti, která není věděcky prozkoumaná, ale je doložená velkou spoustou lidských příběhů. Kdy meditace pomáhá posílit pocit štěstí.

Meditace nás uvede více do přítomného okamžiku a pomůže nám se v něm zabydlet a zvyknout si na něj. Ostatně to určitě znáte. Kolik času ze svého dne prožíváte v přítomnosti. Mozek je zákeřná mrška a myšlenky, které na nás neustále chrlí náš vážou buď do minulosti, jak něco bylo, nebo do budoucnosti, když přemítáme o tom, jak něco bude. V samotné přítomnosti trávíme žalostně málo času. Ale nakonec je to to jediné, co je opravdové.

Medituj

Kniha Pospěš si a medituj nabízí základní pohled na meditaci a přináší také informace jak meditovat. Pro někoho, kdo meditaci nikdy neprováděl je kniha dobrou příručkou. Pokud se meditaci již nějakou dobu věnujete, můžete doplnit svoje znalosti o další meditační techniky, na které jste zatím nenarazili. Jednoduše jsou popsané jednotlivé kroky, jak a co dělat, takže nemusíte zbytečně tápat a můžete se do vybrané techniky s chutí pustit. Samozřejmě si autor uvědomuje, jak těžké je na začátku s meditací vůbec začít a doporučuje, aby se jí člověk věnoval jen několik minut. Postupně, jak si zvykne, tak může časové úseky prodlužovat. Protože kdyby někdo chtěl hned začít s hodinovou meditací, tak by to bylo velice obtížné. Naše myslel neustále chrlý myšlenky a hodinu se jí snažit zkrotit může být pro někoho velice demotivující. Tudíž by o další pokusy meditace nemusel mít zájem.

Autor podává další informace, jak meditaci prohloubit a posílit. Vhodné pro pokročilejší meditující, ale může se hodit i začátečníkům. Jedno doporučení je bdělá pozornost. Znamená, že vnímáme věci, takové jaké jsou bez toho, abychom je soudili. Můžete si to představit třeba při jídle, kdy si vychutnáváte své sousto a vnímáte při tom barvy pokrmu na vašem talíři a také různé vůně.

Jedna celá kapitola je věnována použití meditace při uzdravování. David doporučuje její použití i pro těžké nemoci, jako třeba rakovina. Kdy meditace pomáhá s uzdravením a uklidněním. Díky tomu se tělo může lépe regenerovat. Vychází z příběhů Iana Gawlera a jeho nadace, kdy přišel o nohu a následně měl rakovinu kostí, která se rozšířila až do pánve. Gawler začal meditovat, změnil jídelníček a začal na sobě pracovat. Doktoři mu na začátku dávali jen několik týdnů života. To bylo v roce 1976. Gawler stále žije a těší se dobrému zdraví. Meditace v tomto případě podpořila další faktory, jako je změna stravování a přístupu k životu.

Doporučuji přečíst knihu Pospěš si a medituj z těchto důvodů:

  • Máte žádné nebo malé zkušenosti s meditací – kniha vám poskytne dostatek informací, o tam jak s meditací začít a vůbec vám předloží informace, proč je dobré meditaci do svého života zařadit.
  • Dostanete základní přehled o technikách meditace s dobrými radami.
  • Dozvíte se o zdravotních výhodách při meditování.
  • Přijdete na to, jak si udržet pocit štěstí.

Proč by vás kniha nemusela zajímat:

  • Poskytuje základní informace, pokud jste pokročilý meditující, tak jistě tyto informace znáte.
  • Nenabízí náboženský přesah knihy, ale zaměřuje se jen na meditaci pro kohokoliv bez rozdílu víry nebo čehokoliv jiného.

Poděkování za úvodní fotografii: Alireza Attarivia unsplash cc