Klidové dýchání

Neustále se na nás valí nové požadavky ze vše stran. Je potřeba hned jednat. Každý od nás něco potřebuje. Jak zvládat takový nápor? Jak se vyrovnat s tlaky okolí? Co dělat se stresem v našem životě?

Můžete se to zdát jako banalita, ale stres má na svědomí velké množství novodobých nemocí. A přitom všechno začíná, tak nevinně. Máme pocit, jako by toho na nás bylo moc. Cítíme se doslova zavaleni požadavky. Pomalu se nám přitěžuje na prsou a začínám dýchat mělce. Nedostává se nám vzduchu do plic a břicho se stahuje.

Pokud vás čeká důležité rozhodnutí, nebo máte mít proslov na veřejnost, nebo se zrovna v dané situaci necítíte dobře a stres k vám pomalu přichází, tak vězte, že se s ním dá bojovat a celkem efektivně. Jednoduchý trik vám pomůže se uvolnit a plně se soustředit na činnost, které se věnujete. Postupujte podle následujícího návodu:

  1. Změňte prostředí na takové, které vám vyhovuje a dobíjí vás energií. Pokud nemůžete zcela změnit prostředí, třeba když jste na poradě, tak si budete muset poradit bez tohoto bodu. Je příjemnější dostat se jinam, ale pokud to nepůjde, tak to jistě nevadí.
  2. Uvolněte se a zaměřte se na svůj dej. Jediné co vás má v aktuální chvíli zajímat je hluboký pomalý nádech do břich a pomalý výdech. Toto je nejdůležitější část. Opakujte podle potřeby. Pomalý a klidný nádech pomůže roztáhnout břišní dutina, které je z důvodů stresu stažená a tím dojde k celkovému uvolnění a větší pohodě. Ztuhlost opadne a vy se zase budete moci soustředit na poradu.
  3. Opakujte do dobu než budete v klidu.

Tajemství, jak se zbavit stresu, je prozrazeno. Mě už kolikrát dýchání pomohlo uklidnit se a v pohodě dokončit mnoho jednání. Pokud budete pod stresem, nebo toho na vás budu už dost, nezapomeňte dýchat.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Benjamin Voros via unsplash cc