Síla partnerského soužití

Mluvit a komunikovat se svým partnerem není přece nic složitého, nebo ano? Předkládám dnes několik postřehů, co se partnerského soužití týče. Čerpám hlavně ze svých zkušeností. Tento seznam není konečný a nedává si za cíl obsáhnout všechna úskalí partnerského života. Použijte podle libosti.

Jak moc s partnerem komunikovat?

V partnerském vztahu jsou situace, kdy je potřeba se více zaměřit na komunikaci. Jedná se hlavě o situace, kdy se necítíte dobře, je vám něco nepříjemné nebo vás něco trápí. Obvykle se dá situace řešit dvěma způsoby. Nikomu nic neřeknete a tváříte se jako bůh pomsty. Poté na vás partner kouká s vyvalenými bulvami a nechápe, co se děje. Na otázku jestli jste v pořádku, odpovíte že vám nic není. Tenhle způsob vede k tomu, že si vás buď nebude všímat, nebo že začne ještě více dotírat, protože vaše nepříjemná nálada je z vás cítit na sto honů. Když si vás nebude všímat, může tento stav postupně přerůst v naprostou ignoraci vaší osoby.

Anebo využijete druhé možnosti a partnerovi řeknete, že se dnes necítíte dobře, a že si chvíli potřebujete pobýt sami se sebou. Pokud je to to, co sami potřebujete. Nebo také můžete chtít jen obejmout a cokoliv jiného. Důležité je, aby jste si sami řekli, co je vám v dané chvíli příjemné. Partner jistě ocení, že bude vědět na čem je, než aby zase musel luštit ze své křišťálové koule.

Na druhou stranu, někdy je té komunikace příliš a partner nebo vy by jistě ocenil trochu ticha na rozjímání. Určitě je dobré se spolu domluvit a říci si, co právě potřebujete nebo se na to samé zeptat partnera. Základem je potlačit v sobě předpoklady o druhém a naopak naslouchat tomu, co partner opravdu potřebuje.

Otevřenost a upřímnost se cení

Být otevřený a upřímný v partnerském vztahu je základní předpoklad pro důvěru v tomto vztahu. Pokud si vzájemně věříte, tak společně můžete dokázat velké věci. Naopak, pokud si nevěříte, máte zaděláno na problémy.

Může být těžké být upřímný, ale pokud to s vámi partner myslí vážně, tak si vaší upřímnosti bude jistě cenit. Stejně tak očekává z vaší strany. Jde přece o život spolu v pravdě. Ne v nějaké vymyšlené realitě, kterou musíte neustále držet pracně při životě a máte obavy, aby se pravda nedostala na světlo světa. Takhle se jenom ubíráte o drahocennou energii.

Zkuste si jednoduše s partnerem promluvit a upřímně mu říci, co se vám na něm/ní líbí. Nebojte se dát najevo i věci, které se vám tak moc nelíbí nebo jsou vám vyloženě nepříjemné. Vás partner dozajista potřebuje vědět, co vám vyhovuje a co naopak ne. Pobídněte partnera ať se zapojí a sám řekne, co je mu příjemné a co není. Nezapomeňte být velkorysí. Najděte spolu řešení.

Aby láska nevyprchala

Láska je velice křehká. Je potřeba o ní pečovat stejně jako o rostlinu. Pečlivě ji zalévat, dopřávat ji sluneční svit, někdy i stín, když ho vyžaduje a hlavně být přítomný. Stejně jako květina může uvadnout, když nebude mít vše co potřebujete, tak i láska se může pomalu vytratit.

Na vztahu dvou lidí je potřeba pracovat každý den. Vás partner není žádný robot, kterého si na začátku vztahu nastavíte, a on bude potom fungovat stále stejně. Život je proměnlivý a stejně tak i váš vztah. Proto nezapomínejte každý den obnovovat svou lásku. Vždycky záleží, co vám a partnerovi vyhovuje. Někdo má rád přítomnost toho druhého. Jiný zase vyžaduje fyzický kontakt v podobě doteků a objímání. Záleží opravdu na vás, co vám vyhovuje. Dohodněte se s partnerem a projevujte si každý den lásku. Najděte si na sebe v uspěchaném světě čas.

Sranda musí být

Radost a zábava je koření každého dobrého vztahu. Když si ze sebe dokáže udělat srandu nebo rozesmát toho druhého máte vyhráno. Když dokážete i nejvypjatější životní situace odlehčit humorem děláte sobě a druhým velkou službu. Všechno je vážné tak moc, jak sami dovolíme. Když vidíte partnera, jak se směje od ucha k uchu díky tomu, že jste vyslovili srandovní větu, tak máte mé uznání. Humor a smích prodlužují život. Nezapomínejte na ně prosím.

Blízkost a intimita

Jeden z pilířů vztahu je sexualita. Intimní soužití partnerů je prospěšné jak pro celkový vztah, tak i pro každého z partnerů. Dopřejte si hýčkání a sexuální dravost. Nezanedbávejte svou tělesnou schránku. Ne jenom duchovnem je člověk živ. Sexuální styk z nás dělá vzkvétající bytosti a z partnerů spojence. Ponořte se do sebe a prožívejte plnými doušky jeden druhého.

V případě, že vám ve vztahu chybí sex, zkuste ho zase obnovit. Překvapte partnera něžným objetím nebo něčím novým na sobě. Pokud vám stále chybí sexuální energie, jinak je váš vztah téměř dokonalý, skoro jako byste s partnerem byly nejlepší přátelé, nevěšte hlavu. Pořád máte možnost toto téma vytáhnout při rozhovoru a dopátrat se příčiny a společně můžete poté pracovat na jejím odstranění.

Užívejte každý den s vaším partnerem. A když už se budete hádat, nezapomeňte se do večera usmířit.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Mayur Gala via unsplash cc