Pozitivní nebo negativní myšlení?

Máte před sebou důležitou schůzku? Čeká vás nepříjemná situace na úřadě? Potřebujete, aby vám teď něco vyšlo, ale nevíte jaký je nejlepší způsob? Všechno tohle jsou běžné situace v lidském životě, které vyžadují naší interakci. Mnohdy na nich záleží naše další směřování. Jsou pro nás velice důležité a nechceme je, jak se říká zvorat. Jenže jak to udělat, aby nám všechno vycházelo? Můžeme je ovlivnit naším myšlením?

Nejsnazší cesta do záhuby

Nejdříve se pojďme podívat na to, jak si zaručeně situaci ztížit. Určitě už jste slyšeli o negativním myšlení. Jeho základ je položen v neustálém podkopávání sebe sama. Hlavní poznávací znak je v tom, že vidí všechno negativně. Na úřadě to zase špatně dopadne. Tenhle závod určitě nevyhraji. Nemá se ani cenu snažit, ostatní jsou vždy lepší. To je jenom několik projevů negativního myšlení.

Negativní myšlení nás brzdí a vůbec nám nepomáhá v řešení situací, které jsou před námi. Po pravdě spíše je zhoršuje, protože hrozí, že sklouzneme k pasivitě a problémy se na nás budou jen kupit a my se budeme negativním myšlením ujišťovat, že nic nemá již smysl. Pokud jste se někde v těchto řádcích poznali, nevěšte hlavu. Máte před sebou ještě další možnosti, které můžete využít ve svůj prospěch. Pojďme se na ně podívat.

Myslet pozitivně se vyplácí

Ano teď bude řeč o pozitivním myšlení. Jeho přínosy jsou vědecky prokázány. Jednoduše řečeno, jedná se přesně o opačný přístup, než je negativní myšlení. Síla pozitivního myšlení spočívá v nalazení mozku do pohody a jeho motivace k samotnému činu s příslibem pozitivního výsledku. Několik příkladů: Na úřadě to určitě vyjde. Dneska ten závod vyhraji. Budu se snažit, protože jsem lepší než ostatní. To jsou všechno věty, které vám mohou pomoci dosáhnout vašeho cíle.

Díky pozitivnímu myšlení máte velkou pravděpodobnost, že dokážete, co si zamanete. Je to vaše tajná zbraň. Používejte jí opravdu často. Síla pozitivního myšlení je obrovská. Tím, že si v hlavě projektuje pozitivní výsledek svých činů, máte tendenci se do úkolu více zapojit a udělat pro něj i něco navíc. Je to z toho důvodu, aby se vám splnilo, co sami chcete. Může být něco silnějšího než pozitivní myšlení?

Při myšlení nepodceňujte přípravu

Odpověď na otázku zda je něco silnějšího než pozitivní myšlení je nasnadě. Ještě nedávno to vypadalo tak, že pozitivní myšlení je na vrcholu a nic ho nepředčí. Poté byl ale proveden výzkum, kde bylo zahrnuto jak negativní myšlení, tak pozitivní, ale ještě k nim byl přidán třetí druh myšlení. Tento třetí druh myšlení by se dal popsat jako mentální příprava na nadcházející událost. Celé to vlastně znamená, že si v hlavě kladete otázky, které by mohli nastav v situaci, která je před vámi. A také se snažíte na ně najít odpovědi. Nemyslíte pouze na to, že všechno dokážete, jak je to v případě pozitivního myšlení, ale představujete si cestu, po které kráčíte a její překážky, a jak se s nimi vypořádáte.

Tento třetí stav myšlení má největší úspěšnost ze všech. Je to dáno tím, že v sobě trochu zahrnuje pozitivní myšlení, kdy pozitivně smýšlíte o nadcházející situaci, ale také si pokládáte otázky a hledáte na ně odpověď a tím se ještě lépe připravujete. Vlastně si v hlavě přehráváte různé scénáře. Díky tomu je jen velmi málo věci, které by vás mohli překvapit a na většinu jich budete připraveni. Proto vřele doporučuji zařadit myšlení s otázkami do své běžné praxe. Je to ideální příprava na situace, které byli zmíněné na začátku. Příklad v případě úřadu by mohl vypadat asi takto: Na co všechno se mě mohou na úřadě zeptat? Co po mě budou požadovat za dokumenty? Jaký mám zvolit přístup k úředníkovi, abych dosáhl, co možná nejlepšího výsledku? Sami si potom na otázky odpovězte.

Chcete zvýšit svoje šance na úspěch? Začněte se sami sebe ptát, jak toho dosáhnout. Přesně tohle je totiž recept, který má největší pravděpodobnost, že vám vyjde a přinese kýžené ovoce.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Nick Casalek via unsplash cc