Strava podporující tělo

Jídlo a strava nás provází od počátku věků. Pojďme se na ten „benzín našeho těla“ teď spolu podívat trochu z blízka. Na co se zaměřit, a na co si dát pozor. Pojďme si zvolit stravu takovou, aby našemu tělu prospívala. Už dlouho jste přemýšleli o tom, že změníte svoje stravovací návyky, ale nevěděli jste, jak na to? Nezoufejte, začtěte se do následujících řádků a vyberte si z nich, co bude vyhovovat právě vám.

Jakou stravu zvolit?

V první řadě je potřeba se zaměřit na typ stravy, která tělu prospívá a je volně dostupná. Pokud jste zvyklí vařit si z polotovarů, nebo přímo kupovat jídlo, které stačí ohřát v mikrovlnné troubě , tak vás zklamu. Tohle není nic, z čeho by vaše tělo mělo prospívat. Dobrá strava se pozná zjednodušeně tak, že na sobě nemá čárový kód. Patří sem samozřejmě ovoce, zelenina, maso, vajíčka, ryby a další. Druhá věc, která vám pomůže při nákupu, je zkontrolovat si složení potraviny na obale. Jestliže je uvedena pouze jedna složka máte vyhráno. Sem patří třeba čočka, hrách a další luštěniny.

Úspěšnou strategií při nákupu je vyhýbat se potravinám, které mají v sobě mnoho složek, ať už se jedná o chemické dochucovače a zlepšovače, nebo barviva pro lepší barevné podání produktu a další zbytečné přídavky do stravy. Jsou to všechno prostředky pro to, aby ošálili váš mozek a vyvolali pocit radosti a uspokojení. Jenže vaše tělo pod nadvládou těchto přídavných látek chátrá. Takže doporučuji se jim vyhnout.

Jak na stravu, když si nemůžu pomoci?

Jako se všechny velké věci nestali přes noc, ale bylo potřeba na nich postupně pracovat delší dobu, tak stejně i změna stravovacích návyku není náhlá. Je třeba si ji naplánovat a postupně na ni přecházet. Nic není třeba uspěchat. Když si nemůžete pomoci a sklouzáváte ke svým starým návykům, je dobré postupovat pomalu a obezřetně. Nejdřív zvládnout jeden malý krůček a teprve poté přidat další.

Zde je něco málo návrhů:

  • Místo toho, abyste vyřadili slazené nápoje ze svého života úplně, dejte si večer sklenici čisté vody. Dodržujte 3 týdny a potom přidejte další sklenici během dne.
  • Zařaďte si jeden kus zeleniny k obědu (mrkev, papriku, rajče, cokoliv). Když si na zeleninu zvyknete, přidejte si jeden kus k večeři. Takhle postupujte dále.
  • Místo sladkého zákusku po obědě si dejte kousek ovoce.
  • Večer, když budete mít chuť dát si brambůrky nebo zmrzlinu, udělejte si místo toho nějaký dobrý čaj. Můj oblíbený je Malý Buddha, ale může to být jakýkoliv jiný, který vám chutná.

To je jenom několik málo tipů na zlepšení vašich stravovacích návyku. Jistě už chápete postup, začít s málem a pomalu přidávat další zdravé a prospěšné potraviny a zároveň odebírat ty neprospěšné.

A co se sladkým?

Sladké pokrmy omezte postupně na minimum. Dopřejte si raději ovoce místo sladkých tyčinek a jiných slazených pokrmů. Strava musí být vyvážená. Čím víc pestrosti a barev v ní bude, tak tím lépe pro vás. Já jsem měl se sladkým velký problém večer, kdy jsem si sedl v obýváku k filmu a s chutí jsem se zakousl do sladké tyčinky nebo jsme si otevřel velkou zmrzlinu.

Teď si místo kyblíku zmrzliny k večernímu filmu udělám dobrý čaj nebo si nasypu do misky přírodní oříšky.

Najděte si způsob, který vám vyhovuje, abyste byli schopní si nové stravovací návyky udržet. Postupujte pomalu, ale každý den. Za krátko se nové návyky stanou běžnou součástí vašeho dne a vy o nich už nebudete muset přemýšlet.

Pokud se stane, že jednou vynecháte a nedáte si zeleninu, kdy jste měli, nebo si po obědě dopřejete ten úžasný čokoládový zákusek, který vám tak chutná, nic se neděje. Nedělejte si z toho velkou hlavu. Neodsuzujte se. Všichni jsme lidé a stává se nám, že sejdeme z cesty. Proto tady máte váš sytém, který vás zase bezpečně vrátí zpět na cestu. Prostě si příště zase místo sladkostí dejte ovoce. Jedna sladkost v dlouhodobém programu vám neublíží.

Ještě důležitější než strava

Ještě jedna důležitá poznámka na závěr. Nestresujte se. Být v pohodě a sám se sebou za jedno je daleko důležitější než dělat něco podle rad v článku. Netlačte na sebe a buďte velkorysí. Dělejte to, co opravdu dělat chcete. Jestli je to změna stravovacích návyku, tak jste tu správně. Když jsem to zvládl já, tak vy to taky zvládnete. Přeji vám pohodovou změnu stravovacích návyku.

Pokud to chce vzít opravdu vážně, tak doporučuji mnou vyzkoušený měsíční program whole30, který nabízí restart těla a nové poznatky o tom, jak na vás, který druh stravy působí.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Brooke Lark via unsplash cc