Nový začátek

Všechno jednou končí. A jen díky tomu je tu prostor pro nový začátek. Povaha světa je taková, že vše se rozpadá. Nic nezůstane stejné, všechno je proměnlivé. Počítat s čímkoliv, že vydrží na věky je bláhovost. Podívejte se třeba na kontinenty. Vždyť se neustále pohybují. Každý den vyrážejí na nový začátek. Hory jsou další příklad toho, jak se věci mění. Je to sice pozvolná změna, ale změna.

Stejně tak se mění i naše životy a životy našich blízkých. Jedná se o nevyhnutelný jev. Tak proč s ním, tak moc zápasíme a nechce změnu přijmout? Vždyť právě změna je impuls pro nový začátek. A nový začátek je přece něco vzrušujícího a obávaného zároveň. Nový začátek je náš důvod k těšení. Představujeme si svou lepší budoucnost. Doufáme, že nám vyjde, co jsme si naplánovali. Nový začátek je tak opojný. Těšíme se a sami nevíme přesně na co. Zároveň se ale obáváme. Máme strach z kroku do neznáma. Nevíme, co nás čeká za otevřenými dveřmi.

Znovu a lépe

Ať už jste se rozhodli změnit zaměstnání, odejít ze vztahu, který vás vysával, cestujete do nové země, nebo se za sebe poprvé postavíte je to právě nový začátek, co se otevírá před vámi. Nejste v tom sami. Všude po celém světě jsou další lidé, kteří podnikají krok do neznámá stejně jako vy. Také mají strach a obavy. Stejně se ale těší a projektují lepší budoucnost pro sebe.

Nevyhýbejte se novým začátkům. Dejte jim ve svém životě plném změn šanci. Pokud jste nespokojení snažte se napravit to, co vás dělá nespokojenými. Ne vždy je toto možné, v tom případě se můžete rozhodnout udělat změnu, která povede na nový začátek. Jste nespokojení v zaměstnání dostáváte neadekvátní mzdu za vaše znalosti a úsilí, práce vás nenaplňuje, to jsou všechno znaky toho, abyste podnikli změnu. Nemusíte hned podat výpověď. Na začátku stačí zajít za svým nadřízeným a promluvit si s ním otevřeně o věcech, co potřebujete a co by vám vyhovovalo. Buďte upřímní, jde přece o vás život a vaší spokojenost. Pokud ani toto nepomůže a vy budete stále nespokojení tak může ještě změnit svůj přístup. Třeba není problém v ostatních ale v někom, kdo je vám velice blízký. Ano vy sami. Zkuste změnit pohled na věc. Všechno nemusí být tak špatné, jak se může zdát. Jestliže jste neobstáli ani se změnou pohledu, tak se nabízí možnost podat výpověď a posunout se dále a začít znovu.

Poučit se a začít

Vás přístup je důležitý. Dovolte si poučit se z chyb minulých a v budoucnu se jich vyvarujte. Každý děláme chyby. Jen se sami neradi šíříme o tomto našem nešvaru. Není nad čím vzdychat a litovat svých činů v minulosti, jsme teď a tady, tak zanechme chyby minulosti a soustřeďme se, ať je znovu neopakujeme.

Nový začátek stojí před námi a jemně nám naznačuje nataženou rukou, ať se k němu přidáme. Jakoukoliv situaci v životě řešíte a ta se neustále opakuje, zkuste ji řešit jinak, nově. Sami uvidíte, že dojde ke změně. Změňte svůj život a žijte šťastněji a déle. Začněte znovu tak, jak vám to vyhovuje.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Lili Popper via unsplash cc