Nástroje na organizaci času, které používám

Každý den má omezený počet hodin, i když bychom někdy potřebovali více času, tak den prostě nenafoukneme. Kde tedy vzít čas na všechny ty úkoly, co se na nás hrnou a jak je všechny zorganizovat? Jednou z možností je sledování našeho stráveného času při různých aktivitách. Přemýšleli jste někdy o tom, kolik času denně věnujete stránkám jako je třeba Facebook, YouTube a podobné služby. V poslední době je trend být neustále připojen. Různé druhy virtuální zábavy máme doslova na dosah ruky. Ty nás neustále odvádějí od plnění stanovených úkolů.

Nepodceňujte organizaci svého času

Sami si změřte kolik svého drahocenného času věnujete neproduktivním činnostem. Nejsem bezchybný a taky se dívám na videa na YouTube, ale snažím se, abych měl své úkoly splněné ještě předtím než si video zapnu. Nejsem majitel Facebookového účtu, takže nemám neustále nutkání kontrolovat změnu stavu svých přátel. Tohle beru jako velkou úlevu. Zkuste si třeba na jeden den Facebook úplně vypnout. Třeba vám nebude vůbec chybět, nebo zjistíte, že jste na něm opravdu závislí.

Pokud jste identifikovali svého žrouta času, tak mu pomalu odkrajujte z jeho koláče. Tím dojde k uvolnění času pro vaše další aktivity. Jak si ale tento nový čas organizovat? Mě se osvědčili jednoduché tři věci. Používám je každý den a jsem s nimi spokojen.

Mobil je dobrý sluha

Základem je mobilní telefon, který mám vždy s sebou. A na něm mám aplikaci kalendář, která funguje spolehlivě. Stejně jako klasický papírový kalendář, jen s tím rozdílem, že mě dokáže upozornit na událost dopředu, podle toho, jak si upozornění nastavím. Zadávám si tam úkoly, které jsou spojeny s pevným datem. Nebo třeba narozeniny svých blízkých.

Díky tomu, že telefon zazvoní, tak vím, že se něco děje. Můžu tedy vykonat akci, kterou jsem si v daný čas naplánoval. Třeba když jdu darovat krev, tak si nastavím datum a čas události, podle toho na kdy se objednám a přidám si tři upomínky, abych na darování nezapomněl. Jednu si dám hodinu před událostí, druhou si nastavím dvě hodiny před událostí a poslední upomínku si nastavím 12 nebo 24 hodin předem. Je to z toho důvodu, protože před darování krve je potřeba dodržovat klidový režim a dodržet několik pravidel při jídle. Díky tomu na nic z toho nezapomenu. Kalendář v telefonu stačí úplně základní, hlavně, aby dokázal upozorňovat.

Další aplikací, kterou používám v telefonu je Todoist. Je to jednoduchá aplikace na To-Do listy. Pro ty z vás, kteří neznáte To-Do list, tak vězte, že se jedná se seznam věcí, které chcete udělat. Představte si ho jako nákupní seznam. Postupně, jak v obchodě nakupujete, tak si odškrtáváte položku po položce. Do aplikace si zaznamenávám věci a aktivity, které potřebuji vykonat v daný den. Jako třeba: zajet na nákup, vyzvednout balíček na poště, napsat článek. Každé takové aktivitě, jde přiřadit den, kdy má být provedena. Vždycky jednou za den, ráno, provedu kontrolo toho, co mě čeká a můžu se do toho pustit. Skvělá funkcionalita aplikace je, že když něco neodškrtnu, tak se úkol přesune na další den. Tím, mám zaručeno, že na nic nezapomenu. Nemusíte využívat aplikaci Todoist, můžete použít jakoukoliv jinou, která vám vyhovuje. Dokonce ani nemusíte používat aplikaci v telefonu, stačí vám poznámkový blok a tužka.

Nezapomeňte na poznámkový blok a tužku

Tím se dostávám ke třetí věci, která mi pomáhá organizovat čas. Ano přesně tak, starý dobrý poznámkový blok a propiska. Mám ho u sebe, a když někam jdu, tak si ho vezmu do batohu. Můžu si do něj zapsat cokoliv mě napadne. Často ho využívám, když mi někdo volá a z hovoru vyplynou nějaké další úkoly pro mě, tak mám telefon na jednom uchu a můžu volně zapisovat do notýsku. Tam si také dělám To-Do listy a další poznámky. Některé z nich se stanou události v kalendáři telefonu a jiné se dostanou do aplikaci Todois, jako seznamy úkolů, které je třeba provést.

Nejdůležitější tip na organizaci času jsem si nechal na závěr. Jestli že budete mít nejlepší kalendář v mobilu, nejvymazlenější aplikaci na To-Do listy a ještě namakanější zápisník, nebude vám to zcela k ničemu, pokud dané úkoly a aktivity nebude plnit. Bez toho, abyste prováděli, co jste si sami naplánovali se nikam nepohnete.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Alejandro Escamilla via unsplash cc