Mobil nám vládne, nedejte se

Patříte taky k lidem, kteří mají k ruce přirostlý mobilní telefon a nespustí oči z jeho obrazovky? Dáváte si mobil na stůl, když jste na schůzce nebo v restauraci? Nedokážete si život bez tohoto zařízení už představit? A dokážete si ještě vůbec něco představit, nebo se jen snažíte každou svou volnou chvilku vyplnit nekonečným proudem informací, který se na vás z telefonu valí?

Mobil nás ovládá víc než my jeho

Moderní způsob života je velice rychlý a závislý na informacích. Jsou pro nás ale všechny tyto informace tak důležité? Neobešli bychom se bez nějaké části, nebo dokonce bez většiny informací, které konzumujeme? Ráno nás vzbudí zvuk budíku na telefonu. Ten zmáčkneme a hned se vrhneme shlédnout nové informace na sociálních sítích a nové články na internetu. A tohle nás provází po celý den. Jedeme šalinou a koukáme do telefonu, jsme na poradě a koukáme do telefonu, bavíme se s kamarády a zase koukáme do telefonu. Jako by naše telefony byla nějaká kouzelná zařízení, která nad námi mají velikou moc, a my se pomalu stáváme jejich otroky. Honíme se za září displejů, ale uniká nám krása světa kolem nás. Unikají nám vztahy s lidmi, se kterými sdílíme svůj prostor. Uniká nám nás život.

Nechci se nadále podílet na tomto otrockém vztahu, kdy mi můj telefon diktuje, co mám dělat. Chci zlomit ta pouta a osvobodit se. Chcete také? Přidejte se a začněte svůj telefon používat méně často. Nevytahujte ho na místech, kde byste ho běžně vytahovali. Užijte si tu chvíli takovou, jaká je. Sledujte okolí a vnímejte ho.

Dopřejte si svobodu

Několik bodů na zlomení pout nadvlády mobilního telefonu a získání kusu své svobody zpět:

  • Nechte svůj mobil v jiné místnosti než se nacházíte
  • Pořiďte si starý budík a nepoužívejte k buzení mobil
  • Na zastávce nebo v šalině nechte mobil v kapse a užívejte si prostředí
  • Vypněte všechny notifikace v mobilu tak, aby vám neustále nezvonil a nevibroval
  • Odinstalujte aplikace, které vyžadují vaší neustálou pozornost (Facebook, Twitter, Instagram,…)
  • Na spaní si vypněte mobil úplně
  • Když máte touhu dívat se na obrazovku mobilu, raději se dejte s někým do řeči
  • Nechte mobil schovaný v restauraci a když se s někým bavíte
  • Dopřejte si nějaký čas zcela bez mobilu, třeba víkend (zní to strašidelně, ale určitě to zvládnete)

Není třeba aplikovat všechny body z výše zmíněného seznamu. Vyberete si třeba 2 a těch se týden držte. Když vám to po týdnu půjde, tak si klidně přidejte další. Testujte svoji závislost na mobilním telefonu a zkoušejte sami nové cesty, jak se jí zbavit. Nic si nedělejte z toho, že to hned nepůjde. Je to proces. Když se na mobil podíváte ve chvíli, kdy jste si sami řekli, že to dělat nebudete, nevěšte hlavu. Není to soutěž. Je dobře, že jste si to uvědomili. Postupně vám to půjde lépe a lépe a mobil nad vámi brzy ztratí nadvládu. Vy budete ovládat jeho podle vlastních potřeb.

Zkuste radikální řešení

Pokud vám pozvolný přístup nevyhovuje a raději vše děláte extrémně, tak se nabízí ještě možnost: že se mobilu zbavíte nadobro. Pokud hledáte o stupínek méně extrémní řešení, nabízí se ještě možnost pořídit si obyčejný telefon, tedy ten bez přívlastku chytrý. Takový, na kterém nefunguje internet nebo je na něm utrpení prohlížet weby a nepodporuje aplikace. Prostě takový, co umí jen psát a volat. Ať už se rozhodnete jakkoliv, držím vám palce.

Starý mobilní telefon

 

Poděkování za úvodní fotografii: Maliha Mannan via unsplash cc