Moji strážní andělé

V nouzi poznáš přítele, zní jedno staré rčení. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že je tomu skutečně tak. Ale v mém případě se nejedná o přítele, ale rovnou o anděle strážné.

Minulý týden jsem procházel zatěžkávací zkouškou. Jak po stránce fyzické, tak po stránce psychické. A nebýt mých strážných andělů, nevím zda bych uspěl. Měl jsem objednané balíky slámy na stavbu, které byly připravené na poli pěkně v řádcích. Balíků ale nebylo málo, přesně jich bylo 1500. A všechny bylo potřeba dovézt ideálně suché na pozemek a tam je vyskládat na připravenou rampu.

Obvolával jsem všechny známé i neznáme, abych sehnal někoho, kdo by mi mohl pomoci. Čím více lidí, tím rychleji je možné práci dokončit. Podařilo se mi na pátek sehnat 2 lidi, kteří se mnou jezdili v dodávce a nakládali a vykládali balíky. Jeden člověk, byl na místě a balíky rovnal pěkně srovnával na rampu.

Všechno šlo příjemně. Počasí nám přálo. Odpoledne měl dojet kamarád a ještě kolega z práce. Nakonec se mi podařilo ještě sehnat rodinné příslušníky, a tak šla práce ještě rychleji. Jenže co se nestalo. Odpoledne začalo pršet a to bylo velice nepříjemné, když potřebuji balíky suché. Tím se všechno protáhlo a nebylo možné všechny balíky dopravit na pozemek v pátek.

Musím přiznat, že jsem se cítil mizerně. Když začalo pršet popadla mě temná nálada. Měl jsem pocit, jako by všechno bylo špatně. Jak jsme se ale mýlil. Moje parta nakladačů mi sdělila, že tam se mnou budou klidně do noci, že mírný déšť nevadí. A to bylo přesně to, co jsem potřeboval slyšet. Jako by se mi zase navracela dobrá nálada. A pokračovali jsem dále.

Když po delší době pršet nepřestávalo, tak jsem pod rouškou noci akci odvolal s tím, že budu pokračovat následující den. Měl jsem s sebou jiného kolegu z práce, se kterým jsme svozili zbývající balíky z pole a připravili si je na pozemku. Počasí nám v sobotu přálo.

V neděli jsem se vrátil na místo činu ještě s kamarádem a začali jsme balíky postupně rovnat hezky na rampu. Práce šla od ruky a patra postupně přibývala. Do večera jsme měli velkou část balíků srovnaných na rampě a zbytek jsme vyrovnali vedle, aby jsme je mohli zakrýt plachtou a nepršelo na ně. Plachtu jsme ještě převazovali provázky, aby ji vítr neodnesl. Sám bych si s tím těžko poradil.

Po celém prodlouženém víkendu, kdy jsem nakládal a vykládal balíky slámy, jsem byl unavený. Ale kdyby jsem měl všechnu práci dělat sám, ani nevím, kdy bych byl hotov.

Jsem velice rád, že se mi dostalo pomoci v tak hojném počtu. Mám své strážné anděle, kteří jsou ochotni přijít a pomoci i za velice nepříznivého počasí. Velice si vás všech vážím a děkuji vám ze srdce za pomoc, kterou jste mi poskytly. Ať už fyzickou nebo psychickou.

Na začátku jsem si myslel, že na všechno budu sám a nepodaří se mi nikoho na poslední chvíli najít, ale opak byl pravdou. Mýlil jsem se. A ti kdo přišli mají pro mě velkou cenu. Svým způsobem jsou to moji ochránci. Já jsem si je nazval strážnými anděli.

Nezoufejte, možná také máte okolo sebe strážné anděli, o kterých zatím nevíte, stejně jako já jsem nevěděl. Možná čekají na příležitosti vám pomoci, až to budete mít obtížné, aby vám dali najevo, že jim na vás záleží. A možná nemusíte čekat, až budete dělat něco obtížného. Rozhlédněte se kolem sebe a svoje anděle si vyberte sami.

 

Poděkování za úvodní fotografii: Alexander Boden via Flickr cc